„Kompatos“ skolų peripetijos: ar tikrai įmonė pajėgi savarankiškai išsikapanoti

Rugsėjo 23 d. vykusiame Ignalinos rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) tarybos posėdyje nedidele balsų persvara (devyni tarybos nariai balsavo „už“, šeši – „prieš“, keturi – susilaikė) nebuvo patvirtinta savivaldybės įmonės „Kompata“ 2020 m. veiklos ataskaita. Tarybos nariai diskutavo apie nemažėjančias įmonės skolas, audito kompanijos pateiktas išvadas, kuriose pastebima, kad „Kompatos“ įsiskolinimai viršija pajamas, išaugo trumpalaikiai įsiskolinimai, sukauptas nuostolis viršija įmonės įstatinį kapitalą, todėl išreikštas nuogąstavimas, kad jai gresia bankrotas. Vakar vykusiame tarybos posėdyje minėtai ataskaitai visgi buvo pritarta. Įmonės situacija šiuo metu tikrai sudėtinga, bet ar tragiška?.. O galbūt padėtis netgi nesunkiai pataisoma? Apie tai „Ignalinos diena“ diskutavo su „Kompatos“ ir Savivaldybės vadovais.

Bėgimas prieš traukinį

„Ignalinos diena“ primena, jog Vytautas Potapovas SĮ „Kompata“ direktoriaus pareigas eina nuo 2020 metų gegužės mėnesio. Anot V. Potapovo, jis sutvarkė viską, ką galėjo – sustygavo komunikacinius procesus įmonėje, sumažino iki minimumo personalo skaičių (paliko tiek, kad įmonė dar galėtų atlikti savo funkcijas). Taupyti, direktoriaus teigimu, įmonė nebeturi kur, nes net jo paties atlyginimas mažesnis, nei, pavyzdžiui, valytojos privačiame darželyje sostinėje. „Mes vėlavome su įkainių pakėlimu, vėluojame su atsiskaitymu Utenos regiono atliekų tvarkymo centrui (toliau – URATC), – teigė pašnekovas. – Skolos URATC tempiasi nuo seno – jos didelėmis sumomis pradėjo kauptis nuo 2017 metų. Šiuo metu skolų sumą stabilizavome, bet nerandame ir neuždirbame lėšų, leidžiančių žymiai sumažinti šią skolą. Šiuo metu visas pajamas, gautas ne iš atliekų tvarkymo, o iš kitų veiklų, atiduodame URATC. Neturime jokių lėšų vystymuisi.“ Pasak direktoriaus, norėdama gauti papildomų pajamų įmonė galbūt galėtų teikti daugiau paslaugų. Pavyzdžiui, ekskavatoriumi kasti griovius – tokiai paslaugai, pašnekovo nuomone, būtų nemaža paklausa. Problema viena – tą ekskavatorių reikia turėti, o investicijoms, kaip jau minėta, šiuo metu lėšų nėra, tuo labiau kad dažniau pinigų prireikia sulūžusiai technikai pakeisti, o ne įsigyti naujai.

Nuo liepos 1 d. URATC pakėlė vartų mokestį už įvežamas atliekas. Tiesa, nuo rugpjūčio 1 d. buvo padidinti ir įkainiai Ignalinos rajono vartotojams už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų bei atliekų tvarkymą, ir lapkritį rugsėjo–spalio mėnesių sąskaitos bus išrašytos jau naujais tarifais, bet, V. Potapovo teigimu, iš kavos tirščių neverta burti ir pinigus skaičiuoti reikėtų tik tada, kai jie įplauks į įmonės sąskaitą. Anot jo, tada ir matysis, kiek šis pakėlimas galės padėti įmonei grąžinant skolas ir tvirčiau stotis ant kojų. „Tačiau dideliam mūsų „džiaugsmui“, nuo Naujųjų metų minimalus darbo užmokestis – 730 eurų, – vardijo pašnekovas. – Pernai minimumas taip pat buvo pakeltas, per šiuos metus brango kuras, didėjo turimo transporto remonto kaštai. Mes niekaip negalime pasivyti išlaidų augimo, o vytis gyventojų sąskaita irgi negalime.“

„Niekas negali pareikšti mums pretenzijų, kad miestas yra nešvarus ar nesurenkame atliekų, viskas yra puiku, išskyrus skolą URATC, įmonė daugiau niekam neskolinga“, – konstatavo pašnekovas.

Ieškant išeičių

„Kompatos“ vadovas mato kelias išeitis iš susidariusios padėties. Viena jų – Savivaldybės administracijos pagalba. Kita vertus, pasak pašnekovo, Savivaldybės biudžetas taip pat ne guminis ir visos sumos skolai URATC, šiuo metu siekiančiai 225 tūkst. eurų, dengti ji skirti tikrai negalėtų. Įmonė, jo teigimu, to net ir nesiekia. „Stengsimės tai įveikti patys, – tikino V. Potapovas. – Skolą sukaupti labai lengva, bet ją sustabdyti, stabilizuoti ir grąžinti – sudėtingas procesas, reikalaujantis „aukų“. Nežinau dėl kokių priežasčių, ankstesnė rajono valdžia nekėlė įmokų, gal norėjo būti „gera“ gyventojams, o gal siekė kitų tikslų… Toks įspūdis, kad įmonė buvo nustumta į niekam nerūpimą užribį. Tai sunkus palikimas, su kuriuo stengiamės susitvarkyti.“ Tačiau, anot direktoriaus, yra kitų įrankių skolai grąžinti ar įvairių susitarimų jai atidėti. Tarkim, galima susitarti, kad URATC savo veiklai užtikrinti paimtų paskolą, o kadangi ji imama iš dalies dėl „Kompatos“ kaltės, tai įmonė dengtų palūkanas. „Mes nesame pajėgūs grąžinti skolą, bet galime manevruoti“, – teigė pašnekovas.

Kita galimybė – kuo skubesnis antrinių žaliavų rūšiavimo konteinerių išdalijimas Ignalinos rajono gyventojams. Jie, direktoriaus žiniomis, turėtų atsirasti kitąmet. Kaip aiškino V. Potapovas, kuo kruopščiau bus rūšiuojamos atliekos, tuo mažiau liks tokių, kurias reikia vežti į URATC deginimui, ir tuo mažesnis bus vartų mokestis.

Kaip dar galėtų pagerinti įmonės padėtį, „Kompatos“ vadovas neatskleidė, bet minėjo, kad minčių yra, tik apgailestavo, jog neva protingesnių, kurie giriasi žinantys, kaip išbristi iš situacijos, daugybė, bet tokių, kurie tikrai patartų – vos vienas, du. „Man patinka dirbti su protingais, už mane protingesniais žmonėmis, – tikino V. Potapovas. – Aš tikrai priimsiu visus protingus patarimus.“

Vadovas – nekompetentingas?

Savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, paklausta apie tai, kas atsakingas už tai, kad „Kompata“ niekaip neišsikapanoja iš sudėtingos finansinės situacijos ar neranda sprendimų, kaip tai padaryti, tiesiai neatsakė. „Neneigiu, kad pačioje įmonėje yra šiek tiek nekompetencijos, šiek tiek nežinojimo ar nenorėjimo žinoti, – svarstė J. Balinskienė. – Yra įvairių priežasčių – ir darbuotojų kaita, ir iš anksčiau paliktas „palikimas“, pavyzdžiui, ankstesnių finansininkų klaidos vedant apskaitą.“ Visgi pagalbos ranką ištiesti ketinama. „Ieškome visų įmanomų sprendimų, vietų, kur dar galime sutaupyti, skylių, kur dar kažkas nepadaryta, nepakeista, nepagerinta, – kalbėjo pašnekovė. – Šitų vietų yra.“ Anot jos, reikia optimizuoti veiklas, išsiaiškinti, kurios nuostolingos ir jų nebevykdyti. Kaip vieną iš tokių veiklų Savivaldybės administracijos direktorė minėjo Dūkšto pirtį.

Meras Justas Rasikas pridūrė, jog Dūkšto pirtyje turėtų būti teikiamos socialinės paslaugos Ignalinos rajono gyventojams, bet čia praustis dažniau atvažiuoja kitų rajonų gyventojai, konkrečiai – Visagino miesto. Meras siūlė norintiems gauti šias paslaugas visaginiečiams patiems išsinuomoti arba nusipirkti pirtį ir naudoti savo reikmėms pagal savo poreikius. „Bandėme privilioti daugiau mūsų rajono gyventojų, dūkštiečių į Dūkšto pirtį, bet jie šia paslauga nesusidomėjo, todėl pirties veikla neša vien nuostolį, – teigė meras. – Nesame tokie turtingi, kad išlaikytume pirtį vien tam, kad praustume kelis kito rajono gyventojus ignaliniečių sąskaita.“

J. Balinskienė taip pat minėjo ir dar didesnį „Kompatos“ darbuotojų veiklos optimizavimą. Pašnekovė taip pat svarstė, jog galėtų būti pradėtos teikti paslaugos, kurios neša didesnį pelną ir kurios nereikalauja didelių investicijų, ir teikti jas ne vien seniūnijoms ar Savivaldybei, bet ir įmonėms bei gyventojams.

Savivaldybės administracijos direktorė patvirtino ir planus dalyvauti Aplinkos ministerijos skelbiamame projekte bei už projekto lėšas įsigyti antrinių žaliavų rūšiavimo konteinerius. Anot jos, projektas turėtų būti skelbiamas artimiausiu metu, todėl ir konteinerius planuojama įsigyti kuo greičiau ir jau kitais metais juos išdalyti gyventojams.

Autorės ir Vytauto Ridiko nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas