Pastaruoju metu viešojoje erdvėje ir tarp savo giminaičių bei pažįstamų dažnai girdime kalbant apie investicijas ir investavimą. Ir tai visai natūralu, Lietuva ir lietuviai turtingėja, tad mes pradedame ieškoti, kur įdarbinti savo pinigus. Taigi kalbiname sutelktinio investavimo platformos „Letsinvest“ (lietuviškai „Investuokime“) vadovą Vytenį Kindurį apie investavimą ir sutelktinį finansavimą.
Investavimas
„Investavimas“ yra gana plačiai suprantama sąvoka, tačiau tikriausiai paprasčiausias paaiškinimas būtų toks: tai – pinigų įdarbinimas, kad jie negulėtų kojinėje ir nenuvertėtų veikiami infliacijos bei dar ir papildomai uždirbtų“, – sakė V. Kinduris. Pasak jo, statistiškai lietuviai yra vieni daugiausia dirbančių žmonių Europoje, tad investavimas suteikia galimybę, kad pinigai dirbtų taip pat sunkiai, kaip ir mes dirbame dėl jų. Tačiau interneto dėka investavimo rūšių yra begalės ir svarbu tinkamai atsirinkti, kas yra asmeniškai investuotojui priimtina. Investavimas suteikia emociją, todėl vieni mėgsta spekuliuoti akcijomis, kriptovaliutomis, jausti azartą. „Kiti mėgsta rinktis mažos rizikos investicijas, kad galėtų patikimai auginti kapitalą ir ramiai miegoti – tokie yra mūsų investuotojai“, – pažymėjo „Letsinvest“ vadovas.
Sutelktinis finansavimas
Anksčiau, verslui norint pasiskolinti ir pastatyti daugiabutį arba individualių namų kvartalą, buvo vienintelė galimybė – kreiptis į banką paskolos. Tačiau bankai tiek anksčiau, tiek dabar nenoriai kredituoja mažus objektus ar pradedančiuosius vystytojus. Lygiai taip pat, anksčiau praktiškai vienintelė galimybė paprastam žmogui iš savo santaupų gauti palūkanų buvo banko indėlis. Tačiau daugelį metų bankai arba visai nemokėjo palūkanų už indėlius, arba jos buvo minimalios.
Taip ir atsirado nauja verslo niša – sutelktinis finansavimas. „Pirmiausia į sutelktinio finansavimo platformą kreipiasi verslininkas-vystytojas su prašymu pasiskolinti pinigų ir pristato visus prašomus dokumentus“, – sakė V. Kinduris. Pasak jo, platforma atlieka išsamią rizikos analizę bei įvertina projekto sėkmės perspektyvas ir pateikia pasiūlymą žmonėms investuoti. Visi norintys gali investuoti į atitinkamą projektą su nekilnojamojo turto įkeitimu. Kitaip sakant, vystytojas skolindamasis įkeičia pirmine hipoteka statomą arba kitą turtą, kurį įvertino profesionalūs turto vertintojai, o paprasti žmonės gali investuoti ir gauti dvigubai arba trigubai didesnę grąžą, nei siūlo bankas už indėlius.
„Letsinvest“ sutelktinio finansavimo platforma
„Letsinvest“ – tai Lietuvos banko prižiūrima investavimo platforma, veikianti pagal europinį sutelktinio finansavimo įstatymą ir siūlanti išskirtinius, stambius nekilnojamojo turto projektus“, – pažymėjo V. Kinduris. Pasak jo, pirmasis projektas buvo finansuotas kiek daugiau nei prieš trejus metus, o šiuo metu jau yra finansuoti 24 skirtingi projektai. „Konservatyviosios rizikos strategija mums leidžia sėkmingai plėstis“, – sakė „Letsinvest“ vadovas. Pasak jo, tai rodo ir puikūs platformos rezultatai: per 2023 metus sutelktų paskolų suma perkopė 16,5 mln. eurų (2022 m. – 6,8 mln., 2021 m. – 4 mln.) ir, kas labai svarbu – nėra buvę vėlavimų su paskolų atidavimu ir palūkanų mokėjimu. „Letsinvest“ išmokėtų palūkanų suma investuojantiems žmonėms viršija 1,3 mln. eurų, o grąžintų paskolų suma – 11,6 mln. eurų. Įdomu tai, kad Lietuvos banko duomenimis, pagal vidutinį sandorį „Letsinvest“ yra pirmoje vietoje sutelktinio investavimo platformų sąraše (72 proc. visų investicijų sudarė 50 tūkst. eurų ir didesni sandoriai). „Tai rodo investuotojų pasitikėjimą ir patvirtina „Letsinvest“ atrenkamų projektų kokybę, kuri atitinka net reikliausių didžiųjų investuotojų standartus“, – pažymėjo V. Kinduris. Tačiau „Letsinvest“ gali išbandyti kiekvienas, o investicijų suma prasideda nuo 500 eurų.
Investicinis projektas Utenoje
UAB „Jore City“ vysto projektą „Senamiesčio Trio“ Utenoje. Kiekvienas, važiuojantis pagrindine J. Basanavičiaus gatve, gali matyti statomus tris daugiabučius namus. Įdomu tai, kad „Letsinvest“ suteikia galimybę investuotojams prisidėti prie projekto finansavimo. Antrojo finansavimo etapo paskolos suma siekia 530 tūkst. eurų, o pirmuoju etapu buvo suteikta 470 tūkst. eurų.
„Uteniškiai turi unikalią galimybę būti šio projekto sėkmės liudininkais ir gyvai stebėti, kaip projektas auga ir papuošia miesto senamiestį, jame įsikuria gyventojai“, – sakė V. Kinduris. Pasak jo, tai yra unikalu, nes galima ir patiems čia apsigyventi, ir uždirbti iš statytojui paskolintų pinigų. „Mes manome, kad tai suteikia prasmę ir sukuria ryšį su investicija bei užtikrintai leidžia ramiai miegoti“, – emocijos sukūrimą akcentavo platformos vadovas. Pasak jo, „Senamiesčio Trio“, kaip ir visi „Letsinvest“ projektai, yra užtikrinamas pirminiu nekilnojamojo turto įkeitimu. Šio projekto įkeisto turto vertė siekia 1 519 000 eurų, toks santykis tarp paskolos sumos ir turto vertės yra solidus saugiklis. Ne mažiau svarbu ir tai, kad sumažinti rizikai UAB „Jore Invest“ (susijusi su projektu įmonė, priklausanti UAB „Jore Group“ įmonių grupei) yra suteikiamas papildomas laidavimas visai paskolos sumai padengti. Turto pirminis įkeitimas ir laidavimas yra vieni rimčiausių būdų apsaugoti investiciją, tačiau taip pat – reta prabanga tarp kitų finansinių instrumentų. Šio projekto siūlomos fiksuotos metinės palūkanos yra nuo 9 iki 11 proc., priklausomai nuo investuojamos sumos. O pati investicija yra atliekama paprastosios paskolos principu trumpam (iki 12–18 mėn.) laikotarpiui.
Visos investicijos susijusios su rizika.