Keramikė Lina Bekerienė gyvenimą susikūrė sename malūne
2020 kovo 20, Penktadienis 11:18

Keramikė Lina Bekerienė gyvenimą susikūrė sename malūne

Keramikė Lina Bekerienė gyvenimą susikūrė sename malūne
 • Lina NARČIENĖ
 • 22 foto, video
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Vaizdingame Anykščių rajono kampelyje įsikūrusi menininkė keramikė Lina Bekerienė gyvena ramų gyvenimą ir turi puikią galimybę kasdien savo dirbtuvėlėse pasinerti į kūrybą. Malūnas, kurio viename gale moteris prieš daugelį metų įkūrė gyvenamąsias patalpas, nuo seno nebesuka girnų, tačiau šalia šniokščiantis krioklys sukelia begalę teigiamų emocijų. Jo šniokštimą smagu girdėti ir vasarą, ir žiemą. Tačiau kūrėjos ausys prie to garso senokai įpratusios.

Apie gamtos teikiamą ramybę, kūrimo procesą, kūrėjo gyvenimą portalo udiena.lt žurnalistai kalbėjosi su L. Bekeriene.

Jūs esate įsikūrusi sename Kurklių malūne? Ką Jums reiškia ši vieta, kuri tikriausiai puikiai tinka kūrybai?

Labai seniai čia gyvenu, nuo 1987 metų. Kai atsikraustėme, mano dukros buvo dar tik kūdikiai. Tiesiog aš neįsivaizduoju, kaip aš kurčiau gyvendama kitoje vietoje. Nors daugeliui kūrėjų reikia ne vien gamtos ir vienatvės – jiems reikia bohemos. Tačiau kiekvienam juk skirtingai. Man be kūrybos labai svarbi gamta: čia gyvenu, sodinu medžius, šienauju...

Šiais metais nedalyvavote tradicinėje Kaziuko mugėje Vilniuje? Kokia buvo priežastis?

Nedalyvavau nei pernai, nei šiemet. Manau, kad sostinėje yra labai stipriai pakeltos kainos, mokesčiai, todėl daug daugiau tenka mokėti nei Europos profesionalios keramikos mugėse. Ne vien kainos turėjo įtakos. Kaziuko mugė labai išsiplėtusi: aš joje kone 30 metų dalyvaudavau. Būdavo puikus metas po žiemos išeiti į gatvę, pabendrauti su žmonėmis, tačiau pastaruoju metu taip išsiplėtė, kad mugės lankytojui praktiškai nėra galimybių ją apeiti nuo pradžios iki galo. Tai beveik neįmanoma misija. Labai daug pigios komercijos. Ir kuo toliau, tuo daugiau. Trečia, aš pavargau nuo organizatorių: nėra kur pasistatyti automobilių, pykstama, kad kažką darome kitaip. Galima tą palyginti su kitomis Europos šalimis, kur kiekvieną menininką atskirai pasitinka, parodo gyvenamąsias vietas. Visai kitoks lygis. Visuomet juntamas dėmesys ir rūpestis. O štai Vilniuje, atrodo, jie kūrėjams daro malonę, kad priima ant šaligatvio. Šitas man labai nepatinka.
Tačiau šiemet pati didžiausia nedalyvavimo priežastis – turiu labai daug darbo ir būčiau paprasčiausiai nebespėjusi.

Minėjote, kad dalyvaujate tarptautinėse keramikų mugėse užsienyje. Kuo jos išsiskiria nuo Lietuvos, kokie pirkėjų interesai?

Ten, kur aš dalyvauju, vyksta tarptautinės keramikų mugės, kuriose dalyvauja menininkai iš viso pasaulio: ne tik Europos šalių, bet ir Australijos, Japonijos ir t. t. Į ją patekti išties sunku: vyksta didelės atrankos, komisija vertina kūrėjus. Šiose parodose galima užmegzti naujas pažintis, susipažinti su naujais menininkais, atvyksta kolekcininkų, o žmonės jas lanko turėdami tikslus. Ateina ne tik gerai praleisti laiką, bet ir pabendrauti su savo mylimiausiais autoriais, o svarbiausia, jie viskuo labai domisi.

Kaip Jūsų rankose atsirado molis? Kaip prasidėjo visa toji keramikos istorija?

1991 metais vienas mūsų bičiulis architektas atvažiavo pas mus paviešėti ir pasiliko ilgesniam laikui. Tuomet dar buvo mažos mano dukros, nedirbau, bet jau turėjome keramikos degimo krosnelę. Bičiulis mane pamokė, kaip iš molio galima kažką pasidaryti. Ilgainiui išmoko ir mano vyras, tačiau anuomet jis dar dirbo kolūkyje, mažai tam skyrė laiko. O jau po metų surengėme bendrą parodą Palangoje.

Kaip per tris dešimtmečius ištobulėjo Jūsų kūryba?

Išlaikiau tą pačią techniką. Labai sunku kalbėti apie savo kūrybą. Labai daug darbų iškeliavo, tad jų nebeturiu. Labai nepatinka man žiūrėti į savo pirmuosius darbus. Kadangi dirbu kasdien, aš apie pokyčius savo kūryboje nelabai galiu ką pasakyti. Tiesiog jų nepastebiu. Kartais nustembu, kai po kokių metų ateina žmonės ir sako, kad per metus mano keramikos darbai pasikeitė.

Ar galima teigti, kad Jūs dažniausiai mėgstate daryti indus?

Turbūt ne. Tačiau esu pastebėjusi, kad Lietuvos žmonės dažniausiai pageidauja keramikos puodelių. Tačiau kitų šalių gyventojai labiau vertina dekoratyviąją keramiką. Sakyčiau, kad lietuvaičiai praktiškesni: jie ūkiškesni, nori daiktą panaudoti ne vien interjero puošybai, bet ir buičiai. Man pačiai asmeniškai labiau patinka dekoratyvinė kūrinių funkcija.

Kokį neįprastą dirbinį esate sukūrusi?

Kažkada dariau herbą, o dabar gaminu padėklą tokiam senoviniam ir paprastam kalendoriui plėšomais lapukais. Tiesiog kartais gimsta netikėtos temos, kurias pritaikau savo kūryboje. Neretai susidūrus su naujove būna savotiškas iššūkis.

Ar savo vaikams esate perdavusi magiškas keramikos meno paslaptis?

Aš jokių paslapčių neturiu: jas visiems pasakau. Jei žmonės nepabijos tokio darbo, kurio išties labai daug, tegu tik daro. Savo vaikams perdaviau: jie visi yra lipdę. Mano dukros dalyvavo Olandijoje mugėje, skirtoje keramikų vaikams. Prizines vietas jos yra užėmusios.

Ar esate dažna savo autorinių parodų autorė?

Labai sunku surengti tokias parodas, nes keramika yra mano pragyvenimo šaltinis, tad darbai neužsilieka. Sulaukiu užsakymų ir po to darbai tiesiog iškeliauja. Mugės Europoje man – kaip autorinės parodos. Lietuvoje esu surengusi nedaug.

Kokią svajonę turite ir žadate artimiausiu metu įgyvendinti?

Turiu tiek daug planų, kurių neturiu kada ir susidėlioti. Juos visus reikia padaryti. Dažniausiai svajonės tampa planais – juos telieka įgyvendinti. Darbų nepaskubinsi, nes tam reikia skirti labai daug laiko, reikalauja kruopštumo keramikos darbuose pasakojant visas istorijas...

Ar keramikai tinka Anykščių krašto molis?

Ne. Bet tam labai tinka Anykščių kvarcinis smėlis, su kuriuo maišau molį, smėlį, akmens masę, šamoto grūdelius. Turiu aparatą, kuriame visas šias medžiagas susimaišau.

Vytauto Ridiko nuotr. ir video

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ignalinos keramikė prisijaukino šaltą molį

  Ignalinoje gyvenanti keramikė Jolita Bužinskienė savo nepaprastomis galiomis prisiliečianti prie molio kuria išskirtinį grožį. Jo magiškų paslapčių moko ir jaunąją kartą. Šaltas molis, įkvėptas kūrėjos, virta margomis puošniomis lėkštėmis, kuriose įsikuria bitutės, puodeliais, papuoštais šio gražaus ir vaizdingo krašto simboliais, ar kitais trapiais dirbiniais. Palengva įgyvendinanti svajonę turėti savo dirbtuvėles J. Bužinskienė šiuo metu puikiai derina mėgiamą darbą, pomėgius ir laisvalaikį.

 • Bendrystės su gamta įkvėpti ir menininkių rankų palytėti…

  Neseniai Utenos Vyturių progimnazijoje buvo atidaryta Loretos Motiejūnienės ir jos dukros Ievos taikomosios dekoratyvinės keramikos darbų paroda „Pokalbis su tyla“. Puoselėjančios vidinį pasaulį, ypač jautriai jaučiančios gamtos grožį jausmingos kūrėjos prisipažino, kad keramikos pradžiamokslis prasidėjo tuometėje Utenos Jaunimo mokykloje (dar. Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centre), kur Ieva pradėjo lankyti keramikos būrelį. Stebėdama savo dukros meninius sugebėjimus, užsispyrimą ir polėkį kūrybai, prie keramikos prisilietė ir jos mama Loreta. Ją šis užsiėmimas taip įkvėpė, kad daugiau nepaleido molio iš rankų. Ši išskirtinė paroda, kurioje galima rasti daugybę gamtos detalių, yra puikus mamos ir dukros duetas, puikiai papildantis viena kitą.

 • Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda

  Praėjusios savaitės pabaigoje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje Leliūnuose atidaryta keramikės Rūtos Šipalytės keramikos darbų paroda „Miestai. Keliaujantys namai“. Ši paroda – autorės naujausio projekto „Miestai. Keliaujantys namai“ fragmentų ir ankstesnių kūrinių susijusia tema derinys. Kaip „Utenos dienai“ prisipažino pati parodos autorė, jos kūriniuose architektūra atsirado ne visai atsitiktinai, nes menininkės tėvai – architektai.

 • Keramikos darbų parodą nudažė pavasario ir vasaros spalvos

  Jau kurį laiką Utenos kolegijos Medicinos fakulteto fojė puikuojasi dekoratyvinės keramikos dirbinių paroda. Originalius ir išskirtinius darbus eksponuojančias kūrėjas uteniškę Jovitą Paukštytę ir jos mokinę Karoliną Puodžiukaitę sieja meilė keramikai.

 • Vytauto Valiušio muziejuje – Tarptautinis juodosios keramikos simpoziumas

  Šių metų rugpjūčio 18–23 dienomis Utenos kraštotyros muziejaus padalinyje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje vyko tarptautinis juodosios keramikos seminaras-simpoziumas, kuriame dalyvavo baltarusiai, geriausi savo šalies keramikai iš Gruzijos, kaimyninės Latvijos, Ukrainos ir Vengrijos. Lietuviai net penki: Vytautas Valiušis, Džiugas Petraitis, Eugenijus Paukštė, Genia Vaičikauskienė ir Mindaugas Turolevičius.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:28
Vakar apsilankė:9798
Šią savaitę apsilankė:46501
Šį mėnesį apsilankė:79218
Viso (nuo 2015-02-16):14103210
Šiuo metu naršo:
140
2020-07-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!