KultūraEtnografinė buitis iš vidaus
2017 balandžio 14, Penktadienis 14:22

Etnografinė buitis iš vidaus

Etnografinė buitis iš vidaus
 • 14 foto, video

Prieš šv. Velykas Dusetų dailės galerijoje atidaryta fotografo Valentino Juraičio paroda. Kelių autorinių fotoalbumų, tarp jų – „Plikomis akimis", „Senoji Marijampolė fotografijose", „Karaliaučiaus kraštas", autorius V. Juraitis šiuo metu pasinėręs į Aukštaitijos etnografinio paveldo tematiką, taigi ši paroda – apie Aukštaitijos kaimą. Pasak fotografo, buvo aplankyta daugybė Rytų Aukštaitijos sodybų, kaimų, vienkiemių, sukurta keli šimtai fotografijų. Išskirtinis dalykas tas, kad šeimininkai fotografą V. Juraitį ne tik pakviesdavo į pastatų vidų, bet ir leido nufotografuoti interjerus su šeimininkais. Tai padėjo sukurti autentišką pasakojimą apie Aukštaitijos kaimų gyvenseną, o ilgą išliekamąją vertę turintys vaizdai greitu laiku suguls į albumą.
Autorius su „Utenos diena" pasidalijo mintimis apie pasirinktas temas ir įspūdžius lankantis Rytų Aukštaitijos namuose.

Gyvenate Vilniuje, tačiau dažnai Jus galima matyti Rytų Aukštaitijoje. Kodėl šįkart sudomino būtent etnografiniai, sakyčiau, architektūriniai dalykai?

Kraštovaizdis yra Lietuvos įvaizdžio dalis, kiekvienas tą įvaizdį supranta skirtingai, vieniems reikia fasadinio reklaminio blizgesio, kitiems etnografinio dokumentalumo. Mane domino realistinė aplinka, žmogus ir vieta, kur jis gyvena.
Galbūt pritarimą bei paramą šiam projektui gavau ir todėl, kad šiandien, pučiant globalizacijos vėjams, ryškėja ypač pavojingos tendencijos naudojant naujas statybines medžiagas ir statybos metodus industrializuoti, taip pat naikinti unikalų Lietuvos etnografinį kaimą.
Sunku papūsti prieš vėją, tarptautinių korporacijų brukamą produkciją. O sunaikinti turizmo traukos objektus – senąsias sodybas – ir nususinti savitą Aukštaitijos ir ne tik šio regiono kraštovaizdį labai lengva.
Fiksavau audėjų, kalvių, bitininkų ir kitų amatų specifiką ir sąlygas. Įrankiai, maisto gaminimo (pvz.: duonos kepimo, žuvų rūkymo) procesas ir t. t. Jų sukurti ir naudojami buities, meno dirbiniai puošia ne vieną erdvę ar kiemą, bet neretai atsitinka, kad išsibarsto po Lietuvą, iškeliauja į užsienį.

Kuo Jums patraukli aukštaitiška sodyba, kuo skiriasi nuo kitų regionų, pvz., nuo suvalkietiškos „stubos", kurioje pats gimei, ar lietuvininkų būsto?

Aukštaitiškas gyvenamasis namas ypač kompaktiškas. Ignalinos rajone kiek aukštesnis, neprigludęs prie žemės. Langai didesni, jauku, sausa ir patogu gyventi. Man gražūs atviri lubų balkiai, vožtinės lubos ir plačiabrylės senoviškos grindys, gerokai sveikesnės už parketlentes iš plastiko. Tai sveika aplinka, kuri buvo puoselėjama ir tobulinama ištisus dešimtmečius.
Ypač gražiai tvarko savo sodybų vidų rajono tautodailininkai, sukuria jaukų aukštaitišką stilių. Tokį jaukumą ir etnografiškumą reikėtų skleisti, propaguoti reklamos kanalais ir įvairių leidinių formomis. Jei amerikiečiai propaguoja vesternus, tai mums nederėtų atsilikti, turėtume saugoti savąjį „easterno" aukštaitišką stilių ir nepasiduoti skandinaviškų, nebrangių „ikejiškų" baldų pagundai.
Prieš keletą metų esu fotografavęs Gurbšilio apylinkių žmonės Suvalkijoje, Vilkaviškio rajone, ir jų aplinką, ten daugiau dėmesio kreipiau į socialinę žmonių būseną, provincijos nuotaikas dviejų amžių ir santvarkų keitimosi laike. Ta paroda nukeliavo į Čikagą, ją aplankė įvairių bangų emigrantai. Tikrų suvalkietiškų dviejų galų sodybų nedaug beliko.
Kaliningrado srityje išlikę Mažosios Lietuvos lietuvininkų namai yra mūriniai, dengti čerpėmis. Lyginant juos su Rytų Aukštaitijos, būtina prisiminti istoriją. Ten baudžiava buvo panaikinta 60 metų anksčiau, kur gyveno laisvesni žmonės, pavaldūs tik karaliui, o ne vietinio kaimo ponui. Todėl ir namai kitokie. Ne šiaudiniais stogais, kur viename namo gale būstas, o kitame tvartas.

Kas konkrečiai vertingo, Jūsų akimis, yra Aukštaitijoje?

Man labai patinka aukštaitiška krosnis. Tai – namo širdis. Kiek aplankiau namų, jos visos vienodos, tarsi to paties meistro mūrytos, baltai kalkėmis nušvarintos. Šildo visus kambarius. Krosnyje erdvi viryklė su pirmaskyle, antraskyle. Orkaitė, krosnis duonai. Tai tikras kombainas.
Netoliaregiški tie namų savininkai, kurie krosnis griauna ir įveda centrinį šildymą. Atsisako malkų, pelenų ekologinei daržininkystei. Kai nugriaus, gailėsis.
Nuostabios pirtys, prigludusios ežero pakrantėje. Kluonai su nuožulniais stogais.
Turime vienintelį šalyje Vidiškių dvarą, kur yra atkuriamas ir rūmų vidus su tikėtina ano amžiaus aplinka: baldais, paveikslais, kilimais. Kituose dvaruose kol kas atkuriama pastatų sienos, kontūrai. Džiugu, kad toks kultūros centras yra Lietuvoje.
Taigi šį paveldą svarbu ne tik saugoti bei panaudoti šalies įvaizdžiui kurti, bet ir dokumentuoti fotografijose jų atstatymą ir atgimimą.

Kalbėjosi Aldona RAMANAUSKIENĖ

V. Ridiko video ir nuotr.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 1 nuotr.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2858.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2863.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2867.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2873.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2885.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2897.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2899.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2908.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2916.JPG
 • Click to enlarge image V. Juraitis Gudeniki viensdis. Utenos r.2017.jpg
 • Click to enlarge image V.Juraitis. Anel .Gudeniki viensdis. Utenos r. 2017.jpg
 • Click to enlarge image V.Juraitis. Vytauto umino gryia. uminai Utenos r. 2016.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kalėdinių puokščių paroda – jubiliejinė

  Nuo 1996 metų šviesios atminties profesorės Elenos Šapokienės iniciatyva kas antrus metus Utenos rajone yra rengiamos dvi šventės: Medžio puošimo šventė ir kalėdinių puokščių paroda. Pastarojoje dalyvauja pavieniai autoriai, mokyklos, Utenos kolegijos ir Utenos regioninio mokymo centro studentai, floristai.

 • Penktadienį „Litexpo“ atidaroma švietimo inovacijų paroda „Mokykla“

  Lapkričio 24–25 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks 7-oji švietimo inovacijų paroda „Mokykla“. Parodą lapkričio 24 dieną atidarys Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

 • Regioninėje liaudies meno parodoje – uteniškių gausa

  Nuo praėjusios savaitės Zarasų krašto muziejuje veikia Lietuvos nacionalinio kultūros centro rengiamos respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas" regioninis turas.

 • Seime – unikali fotografijų paroda

  Seimo narės Virginijos Vingrienės, priklausančios Aplinkos apsaugos komitetui, iniciatyva LR Seime atidaryta gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ narių fotografijų paroda „Rytų Aukštaitijos gamta“.

 • Utenos krašto peizažai sužavėjo šiauliečius

  Šių metų birželio mėnesio pabaigoje garsiojoje „Laiptų galerijoje" Šiauliuose buvo atidaryta Utenos rajono meno ir kultūros premijos laureato Adolfo Sinkevičiaus fotografijų paroda „Utenos krašto peizažai", kuri veiks iki rugpjūčio 3 d. Autoriaus teigimu, tai pažintinė skirtingų Utenos krašto vietovių įvairiais metų laikais fotoaparatu užfiksuotų meninių fotografijų sintezė, vienu metu papildanti viena kitą, įvairiais rakursais žvelgianti į žiūrovą.

 • Vilniaus miesto savivaldybę papuošė A. Šileikos darbai

  Praėjusį penktadienį Vilniaus miesto savivaldybėje atidaryta uteniškio tautodailininko Albino Šileikos medžio drožybos–prieverpsčių paroda. Šio menininko darbai buvo eksponuoti Vilniaus edukologijos universitete, Policijos departamente, LR Seime, Mykolo Romerio universitete, Finansų nusikaltimų tyrimo tarnyboje, Aplinkos ministerijoje, VU Botanikos sodo gamtos muziejuje.

 • „Sąveika su nežinomaisiais“: iš Dubajaus į Uteną!

  Tapytoja ir performanso menininkė Anastasia Dashkevych 1989 metais gimė vakarų Ukrainoje, Lucke. Baigusi tapybą Lucko universitete, Anastasia pradėjo studijuoti produkto dizainą Lucko meno ir kultūros kolegijoje.

 • Menų kamaroje – unikali spaudos fotografų paroda

  Utenos regiono vietos veiklos grupės galerijoje Menų kamara (Taikos g. 6, Utena), kaip jau skelbėme portale udiena.lt, vakar atidaryta 15-ą kartą Lietuvoje rengiamo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2016" paroda.

 • Gamtos muziejuje – prieverpsčių paroda

  Praėjusį šeštadienį Vilniaus universiteto Botanikos sodo Gamtos muziejuje atidaryta Utenos rajono tautodailininko Albino Šileikos prieverpsčių–verpsčių paroda. Parodos autorių pasveikino VU Botanikos sodo direktorius dr. Audrius Skridaila, Vilniaus miesto tautodailininkai ir parodos lankytojai. Autorius papasakojo apie kūrybą, tapatybės ženklus, naudojamus prieverpstėse.

 • Namų idėjų centre NIC sienas papuošė ypatingi darbai

  Iki balandžio 29 dienos Uteniškiai gali pasigrožėti žinomų kūrėjų – dailininkės Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus, grafikės Edita Suchockytės ir fotomenininko Rimanto Dichavičiaus – darbų paroda.
  Šiuo metu išskirtiniai darbai eksponuojami Namų idėjų centre NIC (Kupiškio g. 19, Utena), o parodą aplankyti galima I-V 10.00-18.00, VI 9.00-15.00

Reklama

Reklama

Ar pritariate, kad ateinančiais metais bus rekonstruota Aušros gatvė, kurioje bus nutiesti dviračių takai?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2017 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2200
Vakar apsilankė:8279
Šią savaitę apsilankė:45493
Šį mėnesį apsilankė:127658
Viso (nuo 2015-02-16):7031643
Šiuo metu naršo:
110
2017-12-16