KultūraEtnografinė buitis iš vidaus
2017 balandžio 14, Penktadienis 14:22

Etnografinė buitis iš vidaus

Etnografinė buitis iš vidaus
 • 14 foto, video

Prieš šv. Velykas Dusetų dailės galerijoje atidaryta fotografo Valentino Juraičio paroda. Kelių autorinių fotoalbumų, tarp jų – „Plikomis akimis", „Senoji Marijampolė fotografijose", „Karaliaučiaus kraštas", autorius V. Juraitis šiuo metu pasinėręs į Aukštaitijos etnografinio paveldo tematiką, taigi ši paroda – apie Aukštaitijos kaimą. Pasak fotografo, buvo aplankyta daugybė Rytų Aukštaitijos sodybų, kaimų, vienkiemių, sukurta keli šimtai fotografijų. Išskirtinis dalykas tas, kad šeimininkai fotografą V. Juraitį ne tik pakviesdavo į pastatų vidų, bet ir leido nufotografuoti interjerus su šeimininkais. Tai padėjo sukurti autentišką pasakojimą apie Aukštaitijos kaimų gyvenseną, o ilgą išliekamąją vertę turintys vaizdai greitu laiku suguls į albumą.
Autorius su „Utenos diena" pasidalijo mintimis apie pasirinktas temas ir įspūdžius lankantis Rytų Aukštaitijos namuose.

Gyvenate Vilniuje, tačiau dažnai Jus galima matyti Rytų Aukštaitijoje. Kodėl šįkart sudomino būtent etnografiniai, sakyčiau, architektūriniai dalykai?

Kraštovaizdis yra Lietuvos įvaizdžio dalis, kiekvienas tą įvaizdį supranta skirtingai, vieniems reikia fasadinio reklaminio blizgesio, kitiems etnografinio dokumentalumo. Mane domino realistinė aplinka, žmogus ir vieta, kur jis gyvena.
Galbūt pritarimą bei paramą šiam projektui gavau ir todėl, kad šiandien, pučiant globalizacijos vėjams, ryškėja ypač pavojingos tendencijos naudojant naujas statybines medžiagas ir statybos metodus industrializuoti, taip pat naikinti unikalų Lietuvos etnografinį kaimą.
Sunku papūsti prieš vėją, tarptautinių korporacijų brukamą produkciją. O sunaikinti turizmo traukos objektus – senąsias sodybas – ir nususinti savitą Aukštaitijos ir ne tik šio regiono kraštovaizdį labai lengva.
Fiksavau audėjų, kalvių, bitininkų ir kitų amatų specifiką ir sąlygas. Įrankiai, maisto gaminimo (pvz.: duonos kepimo, žuvų rūkymo) procesas ir t. t. Jų sukurti ir naudojami buities, meno dirbiniai puošia ne vieną erdvę ar kiemą, bet neretai atsitinka, kad išsibarsto po Lietuvą, iškeliauja į užsienį.

Kuo Jums patraukli aukštaitiška sodyba, kuo skiriasi nuo kitų regionų, pvz., nuo suvalkietiškos „stubos", kurioje pats gimei, ar lietuvininkų būsto?

Aukštaitiškas gyvenamasis namas ypač kompaktiškas. Ignalinos rajone kiek aukštesnis, neprigludęs prie žemės. Langai didesni, jauku, sausa ir patogu gyventi. Man gražūs atviri lubų balkiai, vožtinės lubos ir plačiabrylės senoviškos grindys, gerokai sveikesnės už parketlentes iš plastiko. Tai sveika aplinka, kuri buvo puoselėjama ir tobulinama ištisus dešimtmečius.
Ypač gražiai tvarko savo sodybų vidų rajono tautodailininkai, sukuria jaukų aukštaitišką stilių. Tokį jaukumą ir etnografiškumą reikėtų skleisti, propaguoti reklamos kanalais ir įvairių leidinių formomis. Jei amerikiečiai propaguoja vesternus, tai mums nederėtų atsilikti, turėtume saugoti savąjį „easterno" aukštaitišką stilių ir nepasiduoti skandinaviškų, nebrangių „ikejiškų" baldų pagundai.
Prieš keletą metų esu fotografavęs Gurbšilio apylinkių žmonės Suvalkijoje, Vilkaviškio rajone, ir jų aplinką, ten daugiau dėmesio kreipiau į socialinę žmonių būseną, provincijos nuotaikas dviejų amžių ir santvarkų keitimosi laike. Ta paroda nukeliavo į Čikagą, ją aplankė įvairių bangų emigrantai. Tikrų suvalkietiškų dviejų galų sodybų nedaug beliko.
Kaliningrado srityje išlikę Mažosios Lietuvos lietuvininkų namai yra mūriniai, dengti čerpėmis. Lyginant juos su Rytų Aukštaitijos, būtina prisiminti istoriją. Ten baudžiava buvo panaikinta 60 metų anksčiau, kur gyveno laisvesni žmonės, pavaldūs tik karaliui, o ne vietinio kaimo ponui. Todėl ir namai kitokie. Ne šiaudiniais stogais, kur viename namo gale būstas, o kitame tvartas.

Kas konkrečiai vertingo, Jūsų akimis, yra Aukštaitijoje?

Man labai patinka aukštaitiška krosnis. Tai – namo širdis. Kiek aplankiau namų, jos visos vienodos, tarsi to paties meistro mūrytos, baltai kalkėmis nušvarintos. Šildo visus kambarius. Krosnyje erdvi viryklė su pirmaskyle, antraskyle. Orkaitė, krosnis duonai. Tai tikras kombainas.
Netoliaregiški tie namų savininkai, kurie krosnis griauna ir įveda centrinį šildymą. Atsisako malkų, pelenų ekologinei daržininkystei. Kai nugriaus, gailėsis.
Nuostabios pirtys, prigludusios ežero pakrantėje. Kluonai su nuožulniais stogais.
Turime vienintelį šalyje Vidiškių dvarą, kur yra atkuriamas ir rūmų vidus su tikėtina ano amžiaus aplinka: baldais, paveikslais, kilimais. Kituose dvaruose kol kas atkuriama pastatų sienos, kontūrai. Džiugu, kad toks kultūros centras yra Lietuvoje.
Taigi šį paveldą svarbu ne tik saugoti bei panaudoti šalies įvaizdžiui kurti, bet ir dokumentuoti fotografijose jų atstatymą ir atgimimą.

Kalbėjosi Aldona RAMANAUSKIENĖ

V. Ridiko video ir nuotr.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 1 nuotr.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2858.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2863.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2867.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2873.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2885.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2897.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2899.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2908.JPG
 • Click to enlarge image IMG_2916.JPG
 • Click to enlarge image V. Juraitis Gudeniki viensdis. Utenos r.2017.jpg
 • Click to enlarge image V.Juraitis. Anel .Gudeniki viensdis. Utenos r. 2017.jpg
 • Click to enlarge image V.Juraitis. Vytauto umino gryia. uminai Utenos r. 2016.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Tradicinėje parodoje – ir trijų uteniškių darbai

  Po tradicinių žirgų lenktynių „Sartai 2018“ Dusetų dailės galerijoje atidaryta jau tradicine tapusi tarptautinė paroda „Žirgas dailėje“. Šiemet paroda, kurioje dalyvauja net 60 autorių, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Joje savo darbus eksponuoja ir trys uteniškiai menininkai Laima Tubelytė–Kriukelienė, Jolita Levčenkienė ir Laimonas Šmergelis.

  Paroda veiks iki kovo 15 dienos.

  Laikraščio „Utenos diena“ inf., Vytauto Ridiko nuotr.

 • Lietuvos praeitis atgyja drobėse: atidaryta prasminga paroda

  Vasario 9 dieną Utenos kraštotyros muziejuje vyko dailininkės, Utenos kolegijos dėstytojos Laimos Tubelytės–Kriukelienės parodos „Lietuvos istorija drobėse" atidarymas. Parodą, skirtą mūsų atkurtos Valstybės 100-mečiui paminėti, organizavo Utenos kolegija.

 • Duris plačiai atvėrė paroda „Studijos 2018“

  Ketvirtadienį, vasario 8 dieną, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ atidaryta 16-oji tarptautinė mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2018. Įjunk ateitį“. Tris dienas truksiančioje parodoje aukštosios ir profesinės mokyklos, su studijomis susijusios įstaigos savo stenduose ir 200-uose renginių mokiniams suteiks  informaciją, kuri padės apsispręsti, kur mokytis ir studijuoti, kaip planuoti savo karjerą.

 • Prieverpsčių paroda – Lietuvos šimtmečiui paminėti

  2018 m. vasario 5–28 dienomis Utenos „Namų idėjų centre“ vyks Utenos rajono tautodailininko, sertifikuoto tradicinių amatų meistro, ALBINO ŠILEIKOS PRIEVERPSČIŲ PARODA, skirta Lietuvos 100-ečiui.

 • Lietuvos istorija atgyja drobėse: uteniškių laukia prasminga paroda

  Vasario 9 dieną 11 val. Utenos kraštotyros muziejuje vyks dailininkės, Utenos kolegijos dėstytojos Laimos Tubelytės-Kriukelienės parodos ,,Lietuvos istorija drobėse" atidarymas. Parodą, skirtą mūsų Valstybės 100-mečiui paminėti, organizuoja Utenos kolegija. Parodos atidaryme dalyvaus Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas, archeologas, akad. prof. dr. Eugenijus Jovaiša, su kuriuo dailininkę sieja kūrybinis bendradarbiavimas, LR Seimo narys Edmundas Pupinis ir kiti garbūs svečiai ir meno mylėtojai.

 • Valstybės parama – grynaveisliams ūkiniams gyvūnams įsigyti

  Gyvūnų augintojai gali gauti valstybės pagalbą grynaveisliams ūkiniams gyvūnams įsigyti. Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos informuoja, kad paraiškos ir dokumentai galės būti teikiami nuo 2018 m. sausio 15 d. – vasario 13 dienos.

 • Dovana meno mylėtojams – dailininko Justino Krasucko paroda

  Sausio 11-ą (ketvirtadienį) 17.30 val. Utenos kultūros centro dailės galerijoje vyks dailininko Justino Krasucko parodos „Praeitties istorijų beieškant“ atidarymas. Renginyje dalyvaus autorius. Paroda veiks iki vasario 14 dienos (trečiadienio).

 • Kalėdinių puokščių paroda – jubiliejinė

  Nuo 1996 metų šviesios atminties profesorės Elenos Šapokienės iniciatyva kas antrus metus Utenos rajone yra rengiamos dvi šventės: Medžio puošimo šventė ir kalėdinių puokščių paroda. Pastarojoje dalyvauja pavieniai autoriai, mokyklos, Utenos kolegijos ir Utenos regioninio mokymo centro studentai, floristai.

 • Penktadienį „Litexpo“ atidaroma švietimo inovacijų paroda „Mokykla“

  Lapkričio 24–25 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks 7-oji švietimo inovacijų paroda „Mokykla“. Parodą lapkričio 24 dieną atidarys Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

 • Regioninėje liaudies meno parodoje – uteniškių gausa

  Nuo praėjusios savaitės Zarasų krašto muziejuje veikia Lietuvos nacionalinio kultūros centro rengiamos respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas" regioninis turas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4551
Vakar apsilankė:9973
Šią savaitę apsilankė:52889
Šį mėnesį apsilankė:137332
Viso (nuo 2015-02-16):7702946
Šiuo metu naršo:
96
2018-03-17
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!