Geros žinios poliklinikose dirbantiems gydytojams ir jų pacientams. Artimiausiu metu šeimos gydytojai bus pradėti skatinti už tuberkulino mėginio atlikimą 7 metų ir rizikos grupių vaikams, odontologai – už mokinių dantų tvarkymą prieš mokslo metus, gydytojai psichiatrai ir slaugytojai – už vizitus į negalią turinčių pacientų namus. Tai reiškia, kad pacientams paslaugos bus labiau prieinamos, gerės jų kokybė, trumpės eilės.
Šios naujovės, kurios įsigalioja nuo š. m. lapkričio 1 d., įtvirtintos sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės įsakymu. Joms buvo pritarta ir Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) taryboje, kuri yra labai svarbus patariamasis instrumentas sveikatos apsaugos ministrei. „Neabejojame šių pokyčių nauda ir svarba. Tikimasi, kad jas įdiegus pagerės pacientams teikiamų paslaugų kokybė, jos taps labiau prieinamos, nes medikai bus suinteresuoti jų daugiau suteikti, kadangi nuo to priklausys papildomas finansinis skatinamas. Tikimės, kad šeimos gydytojai aktyviau tirs vaikus dėl tuberkuliozės, gydytojai odontologai ir jų padėjėjai akyliau vykdys moksleivių dantų priežiūrą, o gydytojai psichiatrai ir slaugytojai dažniau lankys negalią turinčius pacientus namuose,kuriems dėl psichikos ir elgesio sutrikimų nustatyti specialūs nuolatinės slaugos ar priežiūros (globos) poreikiai”,– tvirtino Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Algis Sasnauskas.
A. Sasnausko teigimu, itin aktuali ankstyvoji tuberkuliozės diagnostika. Todėl gydymo įstaigoms papildomai bus mokama už tuberkulino mėginio atlikimą 7 metų ir rizikos grupių vaikams.
„Tokių vaikų skaičius yra gana didelis. Pavyzdžiui, pernai mūsų šalyje gyveno daugiau kaip 26 tūkstančiai septynmečių ir beveik 20 tūkstančių rizikos grupei priskirtų vaikų. Jei tyrimai bus atliekami visiems šiems vaikams, ankstyvosios tuberkuliozės diagnostikos skatinamosioms paslaugoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto per metus prireiks daugiau nei 420 tūkst. litų”, – pasakojo VLK vadovas.
Ne mažiau svarbi yra ir moksleivių dantų priežiūra. Numatyta, kad šioms skatinamosioms paslaugoms iš PSDF biudžeto per metus prireiks apie 3 mln. litų.
„Atkreipiame dėmesį, kad moksleivio parengimo mokyklai paslauga bus laikoma suteikta ir ją apmokėjimui bus galima teikti tik tuo atveju, jei ji bus suteikta kokybiškai – turės būti specialus įrašas ambulatorinėje paciento sveikatos kortelėje. Jei dantis reikės gydyti ir toliau, ši paslauga bus laikoma suteikta tik tada, kai jie bus pilnai pagydyti. Taip bus skatinama ne tik patikrinti vaiko dantų ir žandikaulių būklę, bet ir, esant reikalui, pataisyti dantis”, – tvirtino VLK direktorius A. Sasnauskas.
VLK primena, kad pastaraisiais metais yra nuosekliai stiprinama šeimos gydytojo institucija. Siekiant užtikrinti, kad medikai pacientams suteiktų daugiau ir įvairesnių aukštos kokybės paslaugų, šių paslaugų apmokėjimo sistema yra nuolat tobulinama. Iki šiol šeimos gydytojams buvo papildomai mokama už gerus darbo rezultatus, kaimo gyventojų aptarnavimą, skatinamųjų paslaugų teikimą.
Svarbu yra tai, kad skatinamųjų paslaugų diegimas leidžia užtikrinti geresnę paslaugų kokybę pirminės sveikatos priežiūros grandyje, tiksliau ir anksčiau diagnozuoti ligas, jas gydyti. Tai mažina pacientų eiles pas gydytojus specialistus , be to, mažiau pacientų prireikia gydyti ligoninėse.
Panevėžio valstybinės ligonių kasos inf.