Lietuvoje įsibėgėja tradicinis miškasodis

Įsibėgėjo vienas svarbiausių ir prasmingiausių Valstybinių miškų urėdijos darbų (VMU) – miškasodis: šiemet bus įveista ir atkurta 10 001 ha miško, tam miškininkai planuoja panaudoti 30 mln. sodmenų.

„Apmaudu, tačiau dėl besitęsiančios pasaulinės pandemijos ir šiemet negalėsime pakviesti gyventojų prisidėti prie nacionalinio miškasodžio, kuris jau tapo prasminga tradicija, vienijančia žmones, kuriems rūpi miškas ir jo palikimas ateities kartoms. Kasmet gyventojai, prisijungę prie miškasodžio, pasodindavo net apie 400 tūkst. medelių. Už šį indėlį miškininkai išties dėkingi. Džiugu, jog ir miškingumas Lietuvoje nuolat auga – 1948 metais jis siekė vos 19,7 proc. viso Lietuvos ploto, o dabar – net 33,7 proc.“ – sakė VMU vadovas Valdas Kaubrė.

Pirmieji Lietuvoje miškasodžio darbus pradėjo Kretingos regioninio padalinio miškininkai, šiais metais darbai pradėti kovo 23 dieną, o planuojami baigti iki gegužės pradžios. Pirmosios miško atkūrimo darbus pradeda Kuršių nerijos girininkijos – tai lemia pajūrio gamtinės sąlygos, šiltesnis klimatas, smėlingas dirvožemis, taip pat laikotarpis prieš pavasario ir vasaros sausras. Įdomu tai, jog Kuršių nerijoje 65 proc. miškų yra kultūrinės kilmės, tai yra pasodinti žmonių.

Jau praėjusiais metais VMU darbuotojams teko iššūkis pasodinti medelius užtikrinant, jog sodinimas vyktų saugiai, laikantis rekomenduojamo atstumo tarp darbuotojų. Tam pasitarnavo VMU įsigyti modernūs cilindriniai sodikliai, skirti sodmenims su uždara šaknų sistema, kurie palengvina ir pagreitina sodinimą – su jais sodmenis sodinti gali vienas žmogus. Su tokiu sodikliu darbuotojas per dieną įprastai pasodina apie 3 000 medelių, o be sodiklio tokį kiekį pasodina du žmonės, dirbdami poroje. Taigi, naujos priemonės ne tik padidina darbo našumą, bet ir leidžia darbuotojams medelius sodinti saugiai, laikantis atstumo.

Kad miško sodinimo darbai vyktų sklandžiai ir būtų paruoštas reikiamas kiekis kokybiškų miško sodmenų, ruošiamasi kelerius metus: eglių sėklos kaupiamos septyneriems metams, pušų – trejiems, o lapuočių dvejiems–trejiems.

VMU medelynuose kasmet auginama apie 95 mln. vnt. įvairaus amžiaus ir rūšių sodmenų. Tinkamos miškui veisti paprastosios pušies kasmet išauginama apie 12 mln., paprastosios eglės – 22 mln., juodalksnio – 5 mln., karpotojo beržo – 5 mln., paprastojo ąžuolo – apie 3 mln. vnt.

Naujam miško sodinimo sezonui VMU pradeda ruoštis tik baigusi miškasodžio darbus: vertinamos naujos augavietės, jų derlingumas, parenkamas miško atkūrimo būdas konkrečioje sklypo dalyje, planuojama, kokios medžio rūšys bus sodinamos kitais metais.

Sodinant medelius atsižvelgiama į dirvožemio drėgnumą bei derlingumą. Pačiose derlingiausiose vietovėse sodinami ąžuolai, ne tokiose derlingose ir sausose dažniausiai sodinamos pušys, kartais beržai. Vidutinio derlingumo dirvožemyje įprastai auginamos eglės ir beržynai.

Parengta pagal Valstybinių miškų urėdijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas