Tos pačios lyties porų Civilinės sąjungos projektas vienus glumina, kiti jam pritaria

Visuomenėje kaista diskusijos dėl Seime ketinamo priimti Civilinės sąjungos (anksčiau vadinto Partnerystės – aut. pastaba) įstatymą, kuriuo siekiama suteikti lygias teises tos pačios lyties asmenims sudaryti partnerystę. Partnerystės šalininkai teigia, kad nesusituokę partneriai yra diskriminuojami, jie neturi teisės į paveldėjimą, atstovauti vienas kitam teisme ir t. t. Partnerystės kritikų nuomone, priėmus minėtą įstatymą bus sumenkinta santuokos svarba, be to, tai gali tapti pirmuoju žingsniu artėjant link leidimo įsivaikinti homoseksualams. „Ignalinos diena“ kalbino Ignalinoje sutiktus praeivius ir klausė jų nuomonės apie Civilinės sąjungos projektą.

SAULIUS

Aš vertinu demokratiją, todėl manau, kad netradicinės lytinės orientacijos žmonės, kaip ir visi likusieji, turi turėti laisvę, tegul jie gyvena kaip nori. Kam jiems reikia to įstatymo, kokių jie teisių nori, ko jiems trūksta, aš nežinau. Tačiau šeima turi būti šeima, įteisinta bažnyčioje arba civilinės metrikacijos skyriuje, o ne šiaip pas notarą. Niekaip nesuprantu, kas jiems bus iš to įstatymo, jei jį priims, kas už to slypi: ar jie to geranoriškai nori, ar čia kažkas yra paslėpta? Pažįstu paprastų žmonių, kurie yra gėjai ar lesbietės, bet su jais problemų neturiu. Neramina tai, kad jei kada nors tos pačios lyties asmenims bus leista auginti vaikus, neatsirastų vaikų patologijų – kokią šeimą vaikai matys augdami, tikriausiai tokią kurs ir patys.

NADEŽDA

Esu prieš šį įstatymą. Jūs norit, kad gyventų kartu po dvi moteris ar po du vyrus?.. Aš – už tikrą normalią šeimą, o ne už kažkokią neaiškią. Visais laikais šeima buvo valstybės pagrindas ir pamatas, išardyk šeimas ir valstybė sugrius. Kiekvienoje valstybėje turi didėti gimstamumas, o jei šeimoje neatsiras vaikų nei tauta, nei valstybė neturės ateities. Viskas turi būti taip, kaip buvo iki šiol. Kai kurios nors valstybės valdžia pradeda kelti ir aštrinti homoseksualų teisių klausimą, iškart aišku, kad valstybėje yra daug svarbesnių ir rimtesnių reikalų.

Netradicinės lytinės orientacijos žmonių buvo visais laikais, bet nereikia iš to daryti kultą. Aš ir mano vaikai, kuriems po 50 metų, tam nepritariam. Šiems žmonėms niekas nieko nedraudė ir nedraudžia. Kam tai viešinti, tegul jie sau gyvena tyliai. Nežinau, kokių jie teisių nori, ko jiems trūksta. Nors gal ir tegul būna tas įstatymas, bet nereikia mitingų, nereikia aštrinti šį klausimą, nes atrodo, kad tik jie vieni gyvena, o mūsų, normalių žmonių, lyg ir nėra.

JADVYGA

Nežinau, kodėl yra tokių žmonių – ar jais gimstama, ar tai kažkoks išsidirbinėjimas, ar auklėjimas lemia? Mano nuomone, tai yra iškrypimas, o gal mada, kurios nebūtina įteisinti įstatymu. Tokiomis temomis mes tarpusavyje su pažįstamais nekalbam, nes tai ne mūsų reikalas. Kartais susimąstau, gal ir reikėtų jiems kažkokias teises turėti, jei jie tokie jau yra, gal tai jiems kažkuo padėtų? Kai pagalvoji, jie dėl to nekalti. Ne vieną filmą apie juos esu mačiusi. Viename jų rodė normalią šeimą, bet vėliau paaiškėjo, tiksliau, nieko neįtarusiai žmonai pažįstami pasakė, kad jos vyras yra gėjus. Tikriausia šeimą jis sukūrė bijodamas visuomenės pasmerkimo. Bet nuolanki žmona skyryboms nepadavė, toliau gyveno su vyru, gal dėl vaikų, kad jie turėtų tėvą?..

MODESTAS

Jei du žmonės myli vienas kitą, nori susituokti ir oficialiai įgalinti partnerystę, kodėl jiems to neleisti? Turiu pažįstamų kitos pakraipos žmonių ir suprantu jų problemas. Du žmonės kartu pragyvena 20–30 ir daugiau metų, bet kaip vyras ir žmona jie negali vienas kitam palikti turtą, negali oficialiai būti globėju, net jei vienas jų suserga, kitam gydytojai neteikia informacijos apie ligonio sveikatą tik dėl to, kad nėra oficialiai įteisinę santykių ir neturi teisių, kokias šeimoje turi skirtingų lyčių atstovai. Jiems sunku sutvarkyti savo reikalus, tokiu atveju man tikrai gaila šių žmonių.

Prisimenu, kai man buvo septyneri metai, nuvažiavom su močiute į kaimą. Jau tais laikais močiutės sesuo turėjo draugą ir jis buvo vietoje „vyro“. Tada gal to ir nesupratau, bet kai jau tapau paaugliu, supratau. Taip vyko visais laikais, tik tada tokie santykiai nebuvo viešinami, žmonės buvo pogrindyje. Manau, kad yra kiekvieno asmeninis reikalas, kas su kuo gyvena. Taip yra, visą laiką taip buvo ir, manau, taip bus. Kaip ir mes jie gali reikalauti savo teisių, nesuprantu, kodėl į juos turim žiūrėti kaip į kitokius žmones. Gal turėdami daugiau teisių jie išvengtų įvairių nemalonių situacijų, jiems būtų geriau. Esu ne kartą girdėjęs, kad netradicinės lytinės orientacijos žmonės dėl ramybės fiktyviai sukuria šeimas, gyvena jose. Bet kaip tada jaustis jų vaikui, jei jį turi, neaišku, kokią šeimą vaikas mato, kokią meilę…

IRENA

Aukščiausio lygio nesąmonė, kai gyvena vyras su vyru, o moteris su moterimi, kokia čia partnerystė?.. Daugeliui nepatinka, kad netradicinės orientacijos atstovai per daug afišuojasi, rėkauja, skalambija apie savo teises, nori įsivaikinti vaikus. Kaip vaikas gyvens su dviem vyrais, kuris jų bus tėtis, o kuris mama? Visais laikais visokių idiotų buvo ir yra, skaičiau, kad kažkas buvo susituokęs net su Eifelio bokštu. Mes esam pripratę prie normalios šeimos, tokios, kaip mūsų tėvų, senelių. Ar gali tokia neva šeima, kurioje gyvena du vyrai ar dvi moterys būti stipri? Reiktų Aušrinės Armonaitės (Seimo narė, Laisvės partijos steigėja ir pirmininkė – aut. past.) paklausti, ką ji apie tai galvoja.

VIDAS

Visa tai ne kaip atrodo, keistai, nes esu senesnių pažiūrų, gal jaunimui kitaip atrodo. Man nepriimtina, kaip vyras gali su vyru… Neįsivaizduoju. Tegul jie gyvena be įstatymo. Jiems gal atrodo neblogai, bet man… Pakalbam tarpusavyje apie tai su žmona, pažiūrim per televiziją, mūsų nuomone, valdžia užsiima nesąmonėmis. Jaunimas gal kitaip šneka. Sovietiniais laikais gyvenau Utenoje, dabar kaime, neteko tokių žmonių sutikti, pažinti jų.

Valdžia be reikalo laiką gaišta priiminėdama tokius įstatymus, yra mūsų valstybėje daug svarbesnių reikalų. Geriau valdžia tegul rūpinasi, kad žmonės geriau gyventų, nes daugelį mūsų slegia skurdas. Esu invalidas, sergu diabetu, turiu neįgalumo grupę. Gyvendamas kaime ir augindamas daržoves vos sulaukiu mėnesio pabaigos, nes sunkiai pragyvenu. O dar reikia išlaikyti automobilį, kurį naudoju ne savo malonumui ar pramogai, nes iš kaimo nevažiuoja autobusas į Ignaliną. Reikia ir ligoninėje, ir vaistinėje apsilankyti, kitus reikalus sutvarkyti, juk net maisto kaime nėra kur nusipirkti.

TADAS IR RITA

Yra daug svarbesnių įstatymų, nors dėl mūsų tegul jie gyvena, mums netrukdo, juk jie irgi žmonės. Bet jie yra visiškai kitokie ir nori turėti savo įstatymus. Mums netrukdytų, jei priimtų tą įstatymą. Mums keistai atrodo netradicinės orientacijos žmonės. Gal gamta, gal tėvų auklėjimas galėjo turėti pasekmių, gal vaikystėje kažkas jiems buvo nutikę. Ką padarysi, bet ir tarp mūsų visokių yra. Tegul jie gyvena sau, bet niekaip nesutiktumėm, kad leistų jiems auginti vaikus. Ar įsivaizduojat, kokia tokioje „šeimoje“ augančiam vaikui būtų psichologinė trauma, kiti pirštais jį užbadytų.

JURGITA

Šiai laikais gal toks įstatymas ir reikalingas, tikriausia tokių žmonių daugėja. Seniau taip nebūdavo, bet pasaulis keičiasi. Šie žmonės nori savo teisių, o mes visi irgi norim turėti savo teises. Manau, mažiau jiems reikėtų afišuotis, galėtų ir kukliau elgtis. Mes paradų nedarome, aš nesiskelbiu, koks mano požiūris, ką aš galvoju. Kita vertus, esu tolerantiška, niekada nesmerkiu žmonių, kiekvienas gyvenime renkasi savo kelią, turi savo jausmus, požiūrį, nes jie tokie pat žmonės, kaip ir mes.

Žmonės ne be reikalo nuogąstauja, kad tokio įstatymo priėmimas gali būti žingsnis link leidimo homoseksualams įsivaikinti. Tokioje šeimoje užaugęs vaikas kurs tokį patį savo šeimos modelį, tai neigiama pusė, nes mažės gimstamumas. Manau, tai nėra normalu, bet visi norim savo teisių ir nieko čia nepadarysi. Mes pažangi šalis, kaip nuspręs Seimo dauguma, taip ir bus.

KOSTAS

LGBT (inicialai, kuriais apibūdinamos lesbietės, gėjai, biseksualūs ir translyčiai žmonės – aut. past.) nariai per daug kelia bangas visuomenėje ir įsivaizduoja esantys pasaulio bamba. Kodėl jie visur lenda, garsiai šaukia, rėkia, rengia mitingus, eitynes? Kas jie tokie ir ką sau leidžia? Čia visiškas iškrypimas. Kai LGBT bendruomenė reikalauja pripažinti jų šeimas, kvepia pasaulio pabaiga. Tikriausia gėjai ir lesbietės, naudodamiesi demokratija, nori mums primesti savo valdžią ir įtaką, nes žinau, kad juos tam tikros jėgos labai stipriai finansuoja. Pasigilinkit – kur jie, ten sukasi dideli pinigai. Nemažai Seimo narių, kurie pritaria tokių įstatymų leidimui, dirba tik dėl savo asmeninės naudos. Tarp Seimo narių, niekam ne paslaptis, irgi yra visokio plauko ir orientacijos piliečių. Apskritai nesuprantu, ko jūs čia tokių nesąmonių manęs, doro kataliko, klausinėjat, geriau rimtesnėmis temomis ką nors parašykit.

Autorės nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas