Parapijiečiai nelinkę nuolaidžiauti velnio gundymams pasidavusiam kunigui

Pastaruoju metu į skandalo sūkurį patekęs Vyžuonų parapijos klebonas Sigitas Sudentas už savo paklydimus, „Utenos dienos“ žiniomis, atgailauja viename iš vienuolynų, o vyžuoniškiai negaili jam piktų replikų dėl to, kad, užuot rūpinęsis parapijiečių sielovada, dvasininkas užsiiminėjo kunigui draudžiamais dalykais.

Trečius metus Sigitas Sudentas vyžuoniškius mokė eiti dorovės keliu, bet ant to kelio pats paslydo

Nuogo kūno nuotraukas siuntė kitiems

Pastaruoju metu apie S. Sudentą buvo daug rašoma, kalbama viešojoje erdvėje. Buvęs prezidento Algirdo Mykolo Brazausko nuodėmklausys ir vėl paslydo: jis dalijosi itin intymiomis nuotraukomis ir bandė užmegzti artimus santykius su jaunuoliu. Kilus šaršalui visuomenėje dvasininkas atsiribojo nuo platesnių komentarų žurnalistams. „Utenos dienai“ jis užsiminė tik tiek, kad šis įvykis – kone trejų metų senumo, o į viešumą išlindo tik dabar. Klebonas taip pat bandė neigti, kad savo nuogo kūno nuotraukas siuntinėjo kitiems vyrams. Vyžuonų Šv. Jurgio parapijai vadovaujantis S. Sudentas teigė, kad jam priklausantis asmeninis telefonas su nuotraukomis kažkokiu mįslingu būdu buvo dingęs. Esą taip fotografijos ir iškeliavo į viešumą.

60 metų sulaukęs klebonas, kuris turėtų mokyti savo parapijiečius vengti nuodėmės, rodos, pats pasidavė velnio gundymams. Beje, jis į skandalus yra patekęs ir anksčiau: kunigui ne kartą galvą susuko žemiškieji turtai, buvo įsigijęs tuomet itin prabangų ir retą automobilį „Tesla“, su kuriuo netrukus padarė avariją. Tąkart jis teisinosi tokį brangų automobilį pirkęs dėl to, kad jis neva tausoja gamtą.

Pavaduoja kitas kunigas

Kodėl sielų ganytojas pasirinko vienuolyno celes ir čia tyliai šnabžda maldas bei prašo Aukščiausiojo atleidimo, sunku pasakyti, nes pirmiausia paskambinę S. Sudentui jo balso neišgirdome – telefonas buvo išjungtas.

Tylu ir prie klebonijos, kur jis gyvena nuo 2021 metų. Ant durų pakabintas lapas parapijiečius informuoja, kad nuo sausio 9 iki vasario 9 dienos laikinai jį pavaduoja Utenos Kristaus Žengimo į dangų parapijos klebonas kun. Algis Neverauskas.

Prie klebonijos sutikome su sniego kastuvu besidarbuojantį jauną vyrą, kuris prisistatė S. Sudento pažįstamu ir patikino, kad šiuo metu klebono nėra: jis paprašęs šio nukasti takus.

Sniego ir šalčio sukaustytame Vyžuonų miestelyje, atrodo, ir gyvenimas apmiręs. Vyžuonose daug tuščių namų, kurie gyvybės prisipildo tik šiltuoju metų laiku, žiemą juose niekas negyvena. Kiemuose pavyko surasti tik vieną gyventoją, tačiau paklausta, kaip vertina įvykius, susijusius su šios parapijos gyvenimu, moteris su žurnalistais nepanoro bendrauti. Kiek luktelėję į parduotuvę užsukančių miestelio gyventojų ir čia nesulaukę nė vieno iš jų, pasikalbėti užsukome į vyžuoniškių namus.

„Į dorovės kelią neatves ir vienuolynas“

Vilnietė Živilė Bulovienė, kuri iš sostinės atvyko gyventi į vyro tėviškę, buvo atvira: ji yra netikinti, bažnyčią lanko tik „iš reikalo“. „Kunigas taip elgtis negali, jis turi laikytis celibato. Juk žmonės kunigams į ausį šnabžda savo nuodėmes, tad kaip jie mus gali mokyti dorovės, jei patys taip elgiasi. Man labiausiai keista, kad kai kurie tikintys vyžuoniškiai palaiko S. Sudentą. Jei atvirai, šis skandalas manęs nenustebino, nes anksčiau apie jį nemažai žinojau. Buvau girdėjusi, kad jis ne tik dvasininkas, bet ir verslininkas, gal kažkada ir moteriškę ar net vaikų turėjęs. Tačiau ar tai tiesa, ar melas, sunku patikrinti“, – savo nuomonę žėrė vyžuoniškė. Moteris teigė, kad ją vis labiau nuvilia tokie ne tik Lietuvos, bet ir užsienio dvasininkų nuopuoliai.

Bažnyčioje tik išskirtiniais atvejais besilankanti parapijietė prisipažino, kad į maldos namus, kurie yra netoli jos namų, užsuktų ir dažniau, bet jai nepatinka kunigo pamokslai. „Iš bažnyčios žmogus turi išeiti pakylėtas, o jei dvasininkas papeza kažką, ko neįmanoma suprasti, tada geriau visai neiti“, – savo nuomonės laikėsi Ž. Bulovienė.

Ji netiki ir tuo, kad iš vienuolyno grįžęs kunigas pasikeis. „Tokie žmonės nesikeičia“, – ranka numojo pašnekovė.

Gaili ankstesnio kunigo

Apie S. Sudento nuklydimus iš televizijos ekranų ir socialinių tinklų sužinoję vyžuoniškė Danguolė ir jos vyras prisipažino, kad šios žinios šokiravo. „Mūsų miestelyje iki tol, kol atkėlė S. Sudentą, buvo tylu ir ramu. Turėjome Eugenijų Staleronką, su kuriuo puikiai sutarėme, nuveždavau jį į Uteną, į parduotuvę. Mums buvo labai gaila, kad jį iškėlė“, – apgailestavo vyriškis.

Jo žmona pasakojo, kad pirmoji pažintis su naujuoju klebonu nebuvo pati maloniausia. Moteris norėjo, kad sūnus miestelio bažnyčioje priimtų Pirmąją Komuniją, tad nuskubėjo pas kunigą. Šis atkirto, kad daugiau vaikų nesusirinko, ir pasiūlė kreiptis kitur. Vyžuoniškė prisiminė ir dar vieną skaudžią patirtį: jos mama gulėjo slaugos ligoninėje, tad paprašė S. Sudento suteikti Ligonių patepimo sakramentą. Tuomet jis atsisakė motyvuodamas, kad kiekviena ligoninė turi savo kunigą, ir pasiūlė kreiptis į kitą sielų ganytoją. „Puikiai supratau, kad jis nenorėjo važiuoti. Mums paslaugą suteikė kitas kunigas“, – kalbėjo moteris.

Tačiau šie miestelio gyventojai nelaikė nuoskaudos savo klebonui ir dukart priėmė į savo namus kalėdoti.

Norėtų, kad miestelis garsėtų ne skandalais

Vyžuonų seniūnijos seniūnė Jolita Bučelienė pasakojo, kad per tuos kelerius metus su klebonu teko nemažai bendrauti, kartu dirbti, tartis, rengti projektus ir dalyvauti šventėse, renginiuose, o paskutinį sekmadienį prieš jam išvykstant į vienuolyną dvasininkas viešai atsiprašė parapijiečių.

„Mes nesame teisėjai – nei teisiame, nei teisiname, – teigė seniūnė. – Manome, kad po mėnesio grįš. O kaip bus, matysime.“

Seniūnė neslėpė, kad norėtų, jog miestelis garsėtų džiugiomis naujienomis, o ne būtų žinomas šalyje per skandalus. „Na, mūsų kunigas savotiškai žinomas Lietuvoje. Ypač pastaruoju metu. Negali to neigti, – juokėsi ji. – Prieš kelerius metus buvęs klebonas E. Staleronka mus mokė, jog turime džiaugtis, kad į mūsų parapiją atkelia kunigą, kad nesame aptarnaujama parapija, tad šį turime priimti su džiugesiu ir nuoširdumu. Kaip parapijiečiai, mes S. Sudentą taip ir priėmėme. Kiek jis pateisino mūsų lūkesčius, čia kitas klausimas. Aš, kaip seniūnė, galiu pasakyti, kad mes bendradarbiavome, tad nieko bloga apie jį negaliu pasakyti.“ Seniūnė pridūrė, kad kunigas turi būti tam tikras autoritetas, o kaimo žmonėms dvasininko apsilankymas jų namuose – neeilinis įvykis.

J. Bučelienė tikino, kad per šiuos metus vyžuoniškiai bandė prisitaikyti prie atkelto kunigo, o dabar, po šio skandalo, anot jos, gali būti ir taip, kad žmonės ims kovoti prieš jį.

Ji neslėpė – vieniems šis ganytojas patiko, kitiems – ne, tad kai kurie ėmė rinktis kitas parapijas.

Vyžuonų Šv. Jurgio bažnyčia, kaip ir daugelis kitų šalies maldos namų, nesuburia daug tikinčiųjų, daugiau jų susirenka tik per didesnes religines metų šventes.

Sprendžiamas klebono likimas

Telefonu paklaustas, ar S. Sudentas šiuo metu atgailauja viename iš vienuolynų, Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM, teigė, kad to nenorėtų atskleisti.

„Mus pasiekė žinia, kad klebonas šiuo metu vienuolyne“, – atskleidėme vyskupui. „Na, į tą pusę“, – trumpai atsakė jis. Vėliau pridūrė, kad S. Sudentas nėra nušalintas nuo savo pareigų, tik yra gavęs įspėjimą. „Jis kol kas klebonu liks, o kaip bus ateityje – matysime“, – teigė L. Vodopjanovas.

Paprašytas pakomentuoti apie S. Sudento elgesį, vyskupas smerkė tokį jo poelgį: „Tai nenormalu. Ar tai būtų žurnalistas, ar verslininkas, ar šeimos tėvas, ar kunigas – nė vienam taip elgtis nedera“, – savo nuomone pasidalijo vyskupas, kuris jau prieš daugiau nei porą metų žinojo apie S. Sudento nusižengimą. Jis neteisina ir to žmogaus, kuris išplatino kunigo nuotraukas. „Ar šis žmogus prisideda prie bendro gėrio? Žinoma, kad ne. Jei gavai kažkokias nuotraukas, paspaudei mygtuką delete, ir baigtas kriukis. Tai nėra garbė Bažnyčiai, nėra grožio prieš pačią visuomenę“, – tvirtino pašnekovas. Jis prisipažino, kad po šio įvykio yra sulaukęs ir Vyžuonų bendruomenės vizito – su atvykusiais žmonėmis vyskupas nuoširdžiai pasikalbėjo.

Kol Vyžuonose S. Sudento nėra, sprendžiamas jo likimas. Tai patvirtino ir vyskupas L. Vodopjanovas. „Nežinau, ar Vyžuonos turės kleboną. Gali būti, kad kaip ir daugelis kitų parapijų, turės aptarnaujantį kunigą“, – skubėdamas atsisveikinti ir užbaigti pokalbį užsiminė Panevėžio vyskupijos vyskupas.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas