SPURR Nesužvaigždėję Ignalinos žvaigždės skinasi kelią į šlovę

„Mes visą pasirodymą sėdėjome iki ausų išsišiepę“, „Jūs esate pavyzdys, kas yra grupė absoliutas – tai kaip vienas mechanizmas, taip turi atrodyti tikra komanda“, „Jūs esate sveiko humoro, laisvės, muzikalumo, tikros energijos pamatas“, „Labai, labai, labai, labai, labai gerai“, „Žiūrėdamas į jus supranti, kas yra muzika ir kaip ji „veža“ tuos, kurie ją groja, ir tuos, kurie jos klauso – jūs turit X faktorių“ – tokios liaupsės skambėjo iš laidos „X faktorius“ teisėjų lūpų ignaliniečių vaikinų grupei „Spurr“. Spalio 30 dieną ji ne tik sėkmingai perėjo kėdžių etapą, bet ir užtikrintai pateko į tiesioginius finalus. „Ignalinos dienos“ skaitytojams siūlome išskirtinę pažintį su „Spurr“ ketvertuku – Kipru, Jurandu, Ignu ir Jevgenij.

Kūrėsi pamažu

Grupė „Spurr“ – tai keturi paskutinės Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos klasės bendraklasiai ir geriausi draugai: septyniolikmečiai Kipras Skrebutėnas ir Jurandas Laškovas bei aštuoniolikmečiai Ignas Lunys ir Jevgenij (Ženia) Polujanov. Kipras – pagrindinis grupės vokalistas, pritariantis grupei dar ir ritmine gitara, Jurandas groja soline gitara, Ignas – bosine, o Ženia muša būgnus.

Anot Kipro, grupės susikūrimo istorija miglota ir neapibrėžta, nes ji būrėsi labai pamažu. Aštuntoje klasėje Kipras ir Jurandas sumanė pasimokyti groti gitara pas muzikos mokytoją Joną? Cicėną. „Pamatėme, kad yra ir bosinė gitara, ir būgnai ir pagalvojom, kad būtų smagu sukurti grupę“, – prisiminė grupės vokalistas, o Jurandas pridūrė, kad tuo metu jie jokių didelių planų neturėjo, tiesiog grojo, lavinosi ir tikėjo, kad kada nors svajonė suburti grupę taps realybe. Kaip sakoma, svajojant viltys pildosi, tad pakvietę savo geriausią draugą Jevgenij groti būgnais, vaikinai pamažu pradėjo dėlioti grupės pamatus. Tai buvo 2019 metai.

Maždaug prieš metus, t. y. 2021 metais, prie „Spurr“ prisijungė ir bosine gitara grojantis Ignas. „Ilgą laiką ieškojome, kas galėtų užimti bosisto vaidmenį, – sakė Kipras. – Iš pradžių siūlėme Ignui groti sintezatoriumi, bet nelipo. Taip jis pradėjo bumbsėti bosine gitara.“

Savamoksliai muzikantai

Muzikos pasaulyje taip neretai būna – tik du grupės nariai yra turėję kažką bendro su muzikos mokslais. Ženia septynerius metus Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykloje griežė smuiku. „Tačiau groti būgnais teko mokytis iš naujo, – patikino būgnininkas. – Na, gal muzikos mokslai padėjo geriau ritmiškai pajusti instrumentą.“

Kipras ketverius metus taip pat krimto rimtus muzikos mokslus – iš pradžių bandė prisijaukinti smuiką ir pianiną, vėliau vokalo gudrybių sėmėsi pas mokytoją Vitą Pimpienę, kuriai iki šiol yra labai dėkingas.

Jurandas ir Ignas – visiški savamoksliai. „Pirmą dieną pabambinau, o po to parsinešiau gitarą namo ir mokiausi namie“, – prisipažino Ignas, o Jurandas pridėjo, jog jis taip pat iš pradžių mokėsi groti bosine gitara, bet vėliau perėjo prie solinės, nes tai yra „kiečiau“.

Nuo „popso“ iki purvinojo roko

Grupės pavadinimas taip pat turi nedidelę savo atsiradimo istoriją. Anot Kipro, ilgą laiką jie grojo tiesiog šiaip, niekaip nesivadindami, bet atėjo diena, kai reikėjo kažkaip pasikrikštyti. „Į galvą atėjo žodis „spurr“ – tiesiog kaip žodis, – pasakojo vokalistas. – Tada pažiūrėjome internete jo reikšmę – paskatinimas. Tai kaip raginimas judėti. Jis mums labai tinka, nes mes norime visus išjudinti.“

Ženia papildė, jog pavadinimas geras ir tuo, kad yra trumpas, skambus bei įsimenantis. Pavadinimas dera ir prie grupės stiliaus bei muzikinio skonio – „Spurr“ atlieka alternatyvųjį roką. Kaip sakė vaikinai, jų repertuaras labai spalvotas, tad vienu stiliumi jų muzikos apibūdinti gal ir ne visai išeina, tad įvardijo dar ir tokius, mažiau tarp Lietuvos klausytojų populiarius, muzikos žanrus kaip indie rokas, grandžas (arba purvinasis rokas), shoegaze, kurie yra alternatyvaus roko atmainos.

Kipras dėstė, jog iš pradžių grupė atlikdavo daugiau popmuziką, dabar perėjo prie sunkesnių roko žanrų. „Ir skamba „kiečiau“, ir ilgiau grojant norisi eksperimentuoti su garsu, išmėginti sunkesnius, sudėtingesnius kūrinius“, – muzikinio stiliaus pakeitimo priežastis atskleidė vaikinai.

Muzikantai patikino, jog koncertuodami atlieka savo kūrybos kūrinius, koncerto metu įterpia nebent vieną kitą „koverį“ – perdainuotą ir pergrotą kokio nors įžymaus atlikėjo dainą. Savo dainoms muziką grupės nariai kuria kartu, o žodžius dainoms rašo Kipras. „Tai jo nuosavybė“, – šypsojosi „Spurr“ nariai.

Šukuosenas ir drabužių stilių taip pat renkasi patys – nebent prieš koncertą paderina, kokios spalvos sceninius drabužius ar aksesuarus pasirinkti. Tarkim, per Kipro pusbrolio vestuves visi mūvėjo geltonos spalvos kojines.

Scena visai Lietuvai

Ignaliniečiai prisipažino, jog mintis pasirodyti ant laidos „X faktorius“ scenos kilo ne jiems – paprasčiausiai paskambino viena iš laidos organizatorių ir pakvietė „Spurr“ dalyvauti. Projektą stebi gana didelė auditorija – skelbiama, kad kai kurias laidas yra stebėję kone 800 tūkst. televizijos žiūrovų, bet vaikinai patikino, jog dėl to didesnės atsakomybės ar jaudulio nejaučia.

„Nėra didelio skirtumo, ar koncertuoji ant paprastos scenos, ar tave filmuoja, – vienas kitą pertardami kalbėjo muzikantai. – Tiesiog – daugiau šviesų, mažiau matai auditoriją. Darai, ką turi daryti, ir tiek. Nevaržom savęs.“

Grupės narių nuomone, „X faktoriaus“ teisėjų išgirtas jų natūralumas ir įsijautimas į muziką yra savaime suprantamas dalykas – jeigu tu muzikoje, turi save išreikšti. Dar labai padeda ir patirtis. Kaip sakė grupės vokalistas, antras „Spurr“ koncertas visa sudėtimi buvo festivalyje „Menų festas“, tai padėjo jiems kaip grupei sutvirtėti, susilipdyti ir įgyti daugiau pasitikėjimo. Ir tai vyksta sulig kiekvienu koncertu.

„Žvaigždėmis“ netapo

Gal todėl ir su iššūkiais ar nesklandumais, kurių kaskart nutinka koncertų metu, vaikinai puikiai susitvarko. Užtenka tik susižvalgyti, ir tampa aišku, kaip „pridengti“ suklydusį draugą ar kažkaip kitaip suktis iš keblios situacijos.

Didžiausias kuriozas soline gitara grojančiam Jurandui nutiko visai neseniai – Vaikų ir jaunimo teatrų festivalio „Bildučiai“ vakaronėje. Pasak gitaristo, grodamas jis užsimerkė ir šoktelėjo į orą. Atsimerkęs pamatė, kad guli aukštielninkas. Teko partiją baigti taip. Draugai paantrino, jog Jurandui šoktelėjus nuvirto kubas, bet jis nepasimetė, grojo toliau ir vėliau sėkmingai atsistojo. Atrodė, kad viskas taip ir turėjo būti.

Po pasisekusio pasirodymo „X faktoriuje“ vaikinai kaip mat išpopuliarėjo savame mieste ir gimnazijoje. Anot jų, jausmas neįprastas ir keistokas, mat atsiranda net norinčių palydėti iki mokyklos ir panašiai. „Mes patys nepasikeitėm, kitaip į mus žiūri aplinkiniai“, – patikino Jurandas.

Greit neišsiskirs

Atrodytų, paskutinėje gimnazijos klasėje besimokančių mokinių suburta grupė turėtų skaičiuoti paskutines dienas – greit abitūros egzaminai, stojimo mokytis rūpesčiai, o tada jau išsilakstys iš Ignalinos kur kuris. Bet taip nėra, geriausi draugai planuoja studijuoti tame pačiame mieste – Vilniuje.

„Kažkaip taip savaime išėjo, – svarstė Kipras. – Norisi kartu groti toliau, nes turime potencialo ir patys to labai trokštam.“ Ignas pridūrė, kad jei grupė ir iširs, jie vis tiek visi gyvens viename mieste, tad galės susitikti nors jau kaip geriausi draugai.

„X faktorius“ grupei „Spurr“ – galimybė atskleisti klausytojams kitą Lietuvos muzikos pasaulio pusę, pademonstruoti muzikos stilių įvairovę, kurios labai trūksta. Jų svajonė yra čia atlikti kažkokį „sunkesnio“ žanro kūrinį, kuriame galėtų visiškai „išsitaškyti“.

Paklausti, kokius tikslus kelia sau projekte „X faktorius“, ignaliniečiai atsakė labai paprastai – kiek turėsim savyje, tiek įdėsim, o visa kita priklausys nuo žiūrovų ir jų balsų. „Spurr“ nariai prašė ignaliniečių atiduoti savo balsus už juos tiesioginių transliacijų metu.

Vaikinai dėkojo jiems pagelbėjusiems ir palaikiusiems ir vis dar tai darantiems žmonėms – Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos direktorei Valentinai Čeponienei, mokytojai Loretai Kuksėnienei bei Ignalinos rajono švietimo ir sporto paslaugų centro metodininkei Tatjanai Leškevičienei, kurią vaikinai vadina savo „mama“. Anot jų, T. Leškevičienė ne tik parūpino grupei repeticijų vietą, bet ir pati veža juos į koncertus ar su šypsena išlydi į juos.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas