Modernizavimas, ūkio plėtra ir kooperacija – šiandienos būtinybė

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, tradiciškai tęsdamas vizitus pas žemdirbius, lankėsi Utenos rajone, Leliūnų seniūnijoje, kur užsuko į Vaitkūnų kaime esantį Kudrevičių šeimos specializuotą pienininkystės ūkį, taip pat apsilankė pas tos pačios seniūnijos ūkininką Mindaugą Kinderį, auginantį mėsinius galvijus. Ministrą K. Navicką lydėjo ir Seimo narys Edmundas Pupinis.

Susiduria su iššūkiais

Kaip ministrui pasakojo ūkininkas Arūnas Kudrevičius, prieš beveik 30 metų (tuomet plyname lauke) su arkliuku atvežęs pirmuosius akmenis daržinės pamatams, pradėjo kurti savo šeimos pienininkystės ūkį. Šiuo metu A. Kudrevičius, kuriam talkina sūnus Karolis, dirba per 200 hektarų žemės, kurios dalį nuomojasi, ūkyje laiko per 300 galvijų, iš kurių, kaip tvirtino ūkininkas, šiuo metu melžiamų karvių yra iki šimto, taip pat prieauglio. „Mano tikslas šiuo metu yra statyti karvėms fermą, o dabartinės patalpos būtų skirtos prieaugliui, nes su pastatais ūkyje yra didžiausia problema“, – su savo planais ūkininkas supažindino ministrą. Jis guodėsi, jog šiuo metu, didėjant statybinių medžiagų kainoms, baigti pradėtas statybas ūkyje būtų gana sudėtinga.

Ūkyje dirba septyni žmonės. A. Kudrevičius ministrui užsiminė apie ketinimus mechanizuoti galvijų priežiūrą, tačiau, anot jo, viskas atsiremia į pinigus. Taip pat ūkininkas nori didinti melžiamų karvių bandą iki 200. Tuomet „būtų visai kita ekonomika“. Jau prieš kurį laiką ryžosi rengti projektą kaip paramos gavėjas, tačiau prašymas nepatvirtintas, pasak A. Kudrevičiaus, dėl poveikio aplinkai vertinimo. Ministras pripažino, kad tokiuose, labiau nuo gyvenamųjų vietų nutolusiuose, ūkiuose galėtų būti taikomi kiti prioritetai (tačiau tai Aplinkos ministerijos prerogatyva).

A. Kudrevičius jau pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programa (KPP) modernizuoti ūkį – ūkininkas įsigijo traktorių su purkštuvu, šienapjovę, krautuvą, įrangą mėšlui pašalinti ir dar keletą ūkiui modernizuoti reikalingų priemonių.

Pasak ministro K. Navicko, kaip tik šiuo metu ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, gali teikti paraiškas pagal 2014–2020 m. KPP veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Paraiškas galima teikti iki birželio 30 d.

„100-o karvių ūkis – vidutinio dydžio, tačiau labai perspektyvus, turintis potencialo plėstis ir stiprėti. Puiku, kad ūkio savininkai planuoja karvidžių su modernia ir kompiuterizuota įranga statybas, o mūsų pareiga išgirsti problemas ir suteikti pagalbą tokiems ūkiams“, – apie A. Kudrevičiaus ūkį teigė žemės ūkio ministras.

Kooperacijos nauda

Pasak A. Kudrevičiaus, smulkiesiems ūkininkams kooperuotis naudinga. Jis pats yra kooperatyvo „Pienas LT“ narys nuo jo įkūrimo pradžios. Iš pradžių ūkininkas buvo šio kooperatyvo valdybos narys, o šiuo metu – Stebėtojų tarybos narys. Bendradarbiavimas su kooperatyvu naudingas ir finansiškai. Lietuvos pieno gamintojai veikia itin mažoje realizavimo rinkoje, kurioje dėl pieno supirkimo kainų pieno perdirbėjai vis dar turi neproporcingai didelę derybinę galią. Mažesnių kiekių žaliavos gamintojai neišvengiamai gauna ir mažiausią pridėtinę vertę. Pasak A. Kudrevičiaus, vystyti pelningesnį pieno verslą kol kas nėra taip paprasta.

„Kooperacija yra žemdirbių ateitis, ypač – vidutiniams ir smulkiesiems ūkiams. Svarbiausia, kad patys ūkininkai būtų aktyvesni, stotų į kooperatyvus, tada stiprūs kooperatyvai turėtų didesnę įtaką rinkai“, – susitikime su ministru sakė ūkininkas, kuris visą savo žaliavą tiekia kooperatinei pieno perdirbimo įmonei „Pienas LT“.

Siekia tapti ekologiškesnis

Ūkininkas Mindaugas Kinderis, specializuotame ūkyje auginantis per 200 galvijų, planuoja diegti kuo daugiau ekologiškų sprendimų, todėl jau šiemet žada pradėti kompostuoti mėšlą ir iš jo gaminti granules. Anot M. Kinderio, tam reikėjo daug pastangų ir kelerių metų darbo.

Prieš beveik dešimtmetį Leliūnuose pradėjęs ūkininkauti buvęs jaunas bankininkas suprato, kad pirmiausia jo ūkiui, kurį įsigijo iš garbaus amžiaus ūkininko, trūksta įvairios technikos. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemones jis pirmiausia įsigijo pašarams ruošti būtinus padargus. Pagal 2014–2020 metų KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ M. Kinderis yra gavęs paramos trims ūkio modernizavimo projektams. Taip jis atnaujino galvijų fermą, pastatė sandėlį pašarams, įsigijo krautuvą, priekabą, srutvežį, o dabar jo planuose – kartu su partneriu Karoliu Kudrevičiumi įrengti ekologiškos jautienos brandinimo ir išpjaustymo cechą.

„Abu ūkininkai planuoja ūkių plėtrą – tai labai svarbu. Kuo mes daugiau turėsime tokių ūkių, ypač uždaro ciklo, bus kuriama didesnė jų pridėtinė vertė, o šalies gyventojai aprūpinami lietuviškais ekologiškais ir šviežiais produktais“, – po susitikimo su ūkininkais sakė ministras K. Navickas.

Autoriaus nuotr.

Užsk. Nr. ŽŪM0609/07

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas