APVA užsakymu parengtas katalogas apie AEI technologijas

Informacijos apie atsinaujinančiuosius energijos išteklius (AEI), skirtos ne mokslininkams ar projektuotojams, o gyventojams, nėra daug. Dėl šios priežasties Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) iniciatyva buvo sudarytas leidinys, kuriame plačioji visuomenė gali supažindinti su įvairiomis AEI priemonėmis, jų pranašumais ir pritaikymu daugiabučių modernizavimo projektuose.

Valstybės institucijos priėmė sprendimą skirti paramą tiems daugiabučių renovacijos projektams, kurie ne tik pasiekia A energinio efektyvumo klasę, bet ir pritaiko AEI priemones – saulės elektrines, vėjo jėgaines ar kt. Dėl šios priežasties, buvo nuspręsta sukurti įrankį, kuris leistų gyventojams ir daugiabučių administratoriams lengviau bei paprasčiau susipažinti su AEI, jų taikymu, kita technine informacija.

„Kataloge pateikiama apibendrinta informacija apie AEI technologijas, kurios gali būti pritaikomos individualiuose ar daugiabučiuose namuose. Iki šiol trūko leidinio, kuris būtų skirtas ne tik mokslininkams, projektuotojams, bet ir gyventojams, kurie, skaitydami šį leidinį, susipažins su galimomis technologijomis, kurios gali būti įdiegtos daugiabučiuose pastatuose“, – sakė Saulius Skrodenis, Atsinaujinančiųjų energijos išteklių panaudojimo atnaujintuose arba atnaujinamuose daugiabučiuose namuose priemonių ir techninių sprendinių katalogo rengėjas.

Daugiabučiuose AEI pritaikymas itin aktualus

„Daugiabučiai – gyvenamieji pastatai, kurie sudaro 60 proc. visų Lietuvos pastatų fondo pagal plotą, sunaudoja daugiausia, t. y. 54 proc., galutinės suvartojamos šilumos energijos. Būtent šioje srityje yra didžiausias šilumos energijos kiekio taupymo potencialas, todėl AEI priemonės, jų diegimas atnaujinamuose ar atnaujintuose daugiabučiuose šiandien ir perspektyvoje itin svarbūs. APVA iniciatyva buvo parengtas šis katalogas, siekiant gyventojus ir daugiabučių namų administratorius paskatinti taikyti AEI priemones“, – teigė Edvardas Petrauskas, Pastatų energinio taupumo departamento Projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.

Katalogas pasiekiamas APVA puslapyje, jame pateikiama naujausia – 2023 m. – informacija. Leidinys yra recenzuotas doc. dr. Juozo Bielskaus iš VGTU. Daugiausia remtasi lietuviškais šaltiniais, taip pat užsienio šaltinių informacija, katalogo sukūrimas, informacijos surinkimas ir sisteminimas truko apie devynis mėnesius. Valstybės institucijų manymu, alternatyvi, atsinaujinančioji energetika šiuo metu yra perspektyvi energijos gavybos sritis, kuri naudojama atnaujintuose arba atnaujinamuose daugiabučiuose.

Katalogas koncentruotas daugiabučių gyventojams

„Leidinyje perteikiamos naujovės mokslo srityje gali būti vertinamos kaip klasikinės, kurios jau pasaulyje diegiamos daugelį dešimtmečių, bet pateiktos technologijos daugeliui gyventojų gali būti naujiena ir naujovė, o leidinys ir skirtas šiai visuomenės daliai. Leidinyje technologijos pateikiamos nuo šilumos transformatorių (saulės kolektorių, šilumos siurblių) iki elektros (saulės jėgainės ir vėjo jėgainės). Leidinyje paminėtos technologijos nėra naujos, bet iki šiol sulaukia mokslininkų dėmesio, taip pat šios technologijos nuolat tobulinamos, plečiamos pritaikomumo sritys. Galima teigti, kad pagrindinis leidinio originalumas – tai, jog jis yra koncentruotas į daugiabučius pastatus bei skirtas gyventojams“, – sakė katalogo rengėjas S. Skrodenis.

Anot leidinio sudarytojų, AEI plėtra daugiabučiuose pastatuose nėra sparti, bet tai gali greitai pasikeisti, nes daugiabučių finansavimo lygis priklausys ir nuo įrengtų atsinaujinančiosios energijos technologijų. Naujausiame kvietime gauti valstybės paramą jau taikomi šie reikalavimai, valstybė ateityje paramos lėšas daugiabučių modernizavimo programose skirs tik tiems projektams, kurie leis sumažinti energijos suvartojimą ir naudos AEI. Todėl tikimasi, kad kataloge pateikiama informacija gyventojams padės apsispręsti.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje https://modernizuok.apva.lt/.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas