Ką turėtumėte žinoti apie glaukomą: simptomai, priežastys ir gydymas

Glaukoma – tai liga, kai dėl padidėjusio vidinio akispūdžio yra pažeidžiamos akies nervinės skaidulos ir regos nervo diskas. Šiai ligai progresuojant blogėja regėjimas, tačiau gali grėsti ir apakimas. Deja, glaukoma ryškių simptomų pradžioje neturi, todėl gali būti nustatyta tik vėlesnėje ligos stadijoje. Savalaikį jos pastebėjimą galima užtikrinti atliekant kasmetinius išsamius regos patikrinimus. Nors glaukoma nėra išgydoma liga, tačiau, laiku pastebėta ji gali būti kontroliuojama, o žala regėjimui sustabdoma. Pirmasis žingsnis į šios ligos užkirtimą yra sąmoningumas ir prevencija, todėl aptarkime, kokių žingsnių privaloma imtis norint sustabdyti šios ligos progresavimą.

Glaukomos simptomai – kodėl juos sunku pastebėti?

Pradžioje glaukoma neturi jokių simptomų, todėl žmonės net nesupranta, kad ja serga. Dėl šios priežasties liga dažnai vadinama „slaptu regos vagimi“. Glaukomos užuomazgas pastebėti galima tik apsilankius pas akių gydytoją ir atlikus išsamius tyrimus. Kai atsiranda simptomai, dažniausiai liga jau būna pažengusi. Pagrindinis požymis paprastai yra periferinio regėjimo praradimas. Kiti simptomai, signalizuojantys apie glaukomą, yra akių paraudimas ir skausmas, niežėjimas, aplink šviesą matomos aureolės, kontrasto sumažėjimas, jautrumo šviesai padidėjimas, prastėjanti rega. Jeigu pastebite bent dalį šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Negydoma glaukoma ilgainiui gali sukelti aklumą.

Kas sukelia glaukomą?

Daugelis žmonių, sergančių glaukoma, turi padidėjusį akispūdį. Jis atsiranda dėl besikaupiančio skysčio, kuris patenka į akies kameras ir nuteka per trabekulą, ragenos ir rainelės kampe esantį audinį. Kai šio skysčio gaminama per daug arba yra užsikimšę jo tekėjimo kanalai, akispūdis didėja. Manoma, kad kanalų užsikimšimas ir skysčio kaupimasis yra paveldimas.
Mažiau paplitusios glaukomos priežastys yra mechaninis arba cheminis akies sužalojimas, sunki infekcija, užsikimšusios akies kraujagyslės ir uždegiminiai procesai. Itin retais atvejais tai gali sukelti akių operacija. Paprastai glaukoma paveikia abi akis, bet gali būti taip, kad viena akis pažeidžiama labiau nei kita.

Pagrindiniai glaukomos rizikos faktoriai

Glaukoma dažniausiai serga vyresni nei 40 metų suaugusieji, tačiau nuo šios ligos neapsaugoti ir jaunesni žmonės, vaikai ar kūdikiai. Tiesa, didesnę rizika susirgti glaukoma turi žmonės, kurių šeimoje jau yra pastebėtų šios ligos atvejų. Taip pat susirgimo riziką didina didelis akispūdis, cukrinis diabetas, širdies ligos, aukštas kraujospūdis, akių traumos, silpnas regėjimas, plonesnė nei įprasta ragena ir kai kurie vartojami vaistai. Pasikonsultuokite su gydytoju apie jūsų asmeninę situaciją, riziką sirgti glaukoma ir sužinokite, kaip dažnai verta tikrintis regėjimą. Esant didelei ligos tikimybei, rekomenduojama išsamius akių tyrimus atlikti kas 1–2 metus.

Glaukomos gydymo būdai

Glaukoma gali būti gydoma vaistais, akių lašais, lazeriu ar chirurgine intervencija. Visi šie būdai yra skirti sumažinti akispūdį. Paprastai ligos simptomų progresavimas pradedamas stabdyti medikamentais ir tik vėliau imamasi sudėtingesnių gydymo metodų, jei medikamentinio gydymo nepakanka.
Receptiniai akių lašai yra labiausiai paplitęs glaukomos gydymo būdas. Jie gali sumažinti skysčių susidarymą akyje arba padidinti jų ištekėjimą, mažindami akispūdį ir apsaugoti nuo akies nervo pažeidimo. Gydytojas gali paskirti naudoti vieną arba kelis preparatus kartu. Tačiau ne visiems šis gydymo būdas yra tinkamas. Jis gali būti sudėtingas senjorams, nes senyvame amžiuje sunku pačiam įsilašinti vaistus į akį. Taip pat gali kilti alerginių reakcijų arba atsirasti sąveika su kitais vartojamais vaistais.
Gydytojas taip pat gali paskirti tabletes, kurių veikimo principas labai panašus į akių lašų. Šie vaistai taip pat gali pagerinti skysčio nutekėjimą arba sumažinti jo gamybą. Tai dar vienas gana plačiai paplitęs gydymo būdas, kurį gydytojai rekomenduoja išbandyti prieš imantis operacijos.
Lazerinė chirurgija gali padėti pagerinti besikaupiančio skysčio nutekėjimą arba sumažinti kanalų užsikimšimą. Yra keli skirtingi lazerinės chirurgijos būdai, padedantys užkirsti kelią glaukomos vystymuisi, tokie kaip trabekuloplastika, iridotomija ir ciklofotokoaguliacija.
Kai gydymas vaistais ir lazeriu nepadeda, gydytojas gali pasiūlyti atlikti chirurginę intervenciją. Šis gydymo metodas padeda sukurti naują kelią skysčių pertekliui pasišalinti iš akies. Visgi tai daugiausiai rizikos keliantis metodas, todėl jis taikomas tik išbandžius visus kitus gydymo variantus.

Naudingi patarimai glaukoma sergantiems asmenims


Glaukoma yra sunkiai pastebima liga, todėl akis būtina profilaktiškai tikrintis pas specialistus. Jei atsitiko taip, kad esate vienas iš tų, kurie serga šia klastinga liga, neturėtumėte nuleisti rankų. Jūs galite sau padėti sulėtindami glaukomos vystymąsi.
• Apsaugokite savo akis. Dirbdami akims pavojų keliančius darbus, užsiimdami kontaktiniu sportu ar plaukdami dėvėkite apsauginius akinius. Taip pat glaukoma sergantiems žmonėms rekomenduojama kasdien nešioti tamsintus akinius nuo saulės. Akiniai nuo saulės apsaugos akis nuo žalingų UV spindulių, padės išvengti akių dirginimo, sumažins atspindžius. Tiesa, mažiau saulėtomis dienomis akis galima apsaugoti dėvint specialius akinius su žaliais lęšiais. Žali lęšiai apsaugo akis nuo ryškios šviesos daromos žalos, tačiau netamsina vaizdo taip kaip pilki ar rudi akinių lęšiai.

Atsisakykite žalingų įpročių. Sergant glaukoma labai svarbu, kad kiti jūsų organai būtų sveiki, o žalingi įpročiai kenkia sveikatai. Rūkymas ir alkoholio vartojimas gali padidinti kraujospūdį ar uždegimų riziką, o tai glaudžiai susiję ir su spartesniu glaukomos vystymuisi.
• Venkite sunkaus fizinio darbo, svorių kilnojimo, stovėjimo ant galvos. Turintiems padidintą glaukomos riziką arba jau sergantiems šia liga, reikėtų atsisakyti sunkaus fizinio darbo, bet kokių didelių svorių kilnojimo ar darbo prieblandoje, nes tai gali paspartinti ligos eigą. Dėl šios priežasties reikėtų ne tik vengti sunkaus darbo, bet ir didelių svorių kilnojimo sporto salėje, nerekomenduojama jogos metu stovėti ant galvos – tai sukelia spaudimą galvoje.
• Judėkite ir valgykite sveikai. Reguliarūs fiziniai pratimai gali sumažinti akispūdį ir palaikyti gerą kraujo apytaką. Visgi kai kurie pratimai gali būti kenksmingi, todėl reikėtų pasitarti su gydytoju, kokia mankšta jums tinkamiausia. Be to, pasirūpinkite visaverte mityba, kuri būtų prisotinta įvairių vitaminų ir mineralų. Sveikas maistas padeda palaikyti kūno ir akių sveikatą, o tai stabdo įvairių ligų, tarp jų ir glaukomos, progresavimą.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas