Atliekos namuose: kaip jas tvarkyti, kad nekenktų sveikatai ir aplinkai?

Plastikinis maišelis gamtoje suyra per 15 metų, tačiau šiukšlių laidojimo vietose, kur jo nepasiekia saulės spinduliai ir medžiagas ardantys mikroorganizmai, jis gali išlikti net keturis šimtmečius. Tai tik vienas iš pavyzdžių, įrodančių, kaip svarbu tinkamai tvarkyti atliekas. „Sąvartynai nėra guminiai, – sakė Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius Dalius Krinickas. – Jie greitai užsipildo. Be to, bioskaidžios atliekos pūdamos išskiria dujų, prisidedančių prie klimato kaitos, o plastiko, stiklo, popieriaus nebeįmanoma panaudoti. Naujoms pakuotėms gaminti vėl eikvojami gamtos ištekliai.”

Plėtra – už Europos Sąjungos lėšas

Įgyvendinant 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų projektus komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtrai Utenos regione buvo skirta daugiau kaip 10 mln. Eur. Pastatyti mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginiai, kurių paskirtis – mažinti regioniniuose nepavojingų atliekų sąvartynuose šalinamų atliekų kiekius, iš mišrių komunalinių atliekų srauto maksimaliai atskiriant perdirbti tinkamas antrines žaliavas ir pakuotės atliekas, perdirbti netinkamas, tačiau energetinę vertę turinčias atliekas, biologiškai skaidžias atliekas. Atskirtos biologiškai skaidžios atliekos toliau kompostuojamos, dalyje regionų pastatyti įrenginiai leidžia išgauti dujų. Per pastaruosius kelerius metus regione išdalyta daugiau kaip 8 000 kompostavimo dėžių, pastatytos keturios žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės Anykščiuose, Molėtuose, Ignalinoje ir Zarasuose, uždaryta 10 senų šiukšlynų Anykščių ir Molėtų rajonuose.
Iki 2020 m. siekiama užtikrinti, kad būtų perdirbama ne mažiau kaip 50 proc. visų Utenos regiono teritorijoje susidarančių komunalinių atliekų, o sąvartynuose šalinamos komunalinės biologiškai skaidžios atliekos sudarytų ne daugiau kaip 35 proc. Kartu su Zarasų, Anykščių, Ignalinos savivaldybėmis toliau bus plečiamos esamos didelių gabaritų atliekų priėmimo aikštelės, o Dūkšte ketinama pastatyti naują didelių gabaritų atliekų priėmimo aikštelę. Šie projektai bus finansuojami ES Sanglaudos fondo.

Netvarkomos – kelia pavojų

Ekologė Jolanta Volodko sakė, kad nekreipti dėmesio į atliekų problemą negalima, o geriausia rūšiuoti atliekas jų susidarymo vietoje – namuose, ir tikino, kad tai padaryti labai paprasta.
„Tereikia pavojingomis medžiagomis ar riebalais nesuterštas atliekas suskirstyti pagal jų rūšį ir jas išmesti į tam skirtus atskirus konteinerius, kurie yra atitinkamai pažymėti užrašais ir dažniausiai išskirti spalvomis: geltonas – plastikui, žalias – stiklui, mėlynas – popieriui“, – teigė ji.
Atskirai, anot jos, išskiriamos stambiagabaritės ir pavojingos atliekos, elektros ir elektroninė įranga, padangos – jos surenkamos didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresai, darbo laikas ir kita reikalinga informacija skelbiama regioninių atliekų tvarkymo centrų ir savivaldybių tinklalapiuose.
Ekologės teigimu, nerūšiuotos atliekos ilgai lieka nesuirusios ir teršia gamtą, sukeldamos žalingą poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai. Pavyzdžiui, popierius vidutiniškai suyra per 2 metus, metalinės pakuotės – per 90 metų, plastikinės – per 200 metų, o stiklas – net per 900 metų. Visas šias atliekas, jei jos tinkamai išrūšiuotos, galima panaudoti pakartotinai.
„Dažnai gyventojai nė neįtaria, kad į atliekų maišelį išmestas nebereikalingas daiktas gali sukelti grėsmę. Netinkamas atliekų šalinimas teršia orą, vandenį, žemę ir kelia pavojų aplinkai ir žmogaus sveikatai. Pavyzdžiui, atliekos teršia gruntinius vandenis, o patekę su maistu į žmogaus organizmą teršalai jį nuodija. Todėl būtina atkreipti dėmesį į atliekų tvarkymą ir utilizavimą, ypač pavojingų – jas reikia pristatyti į artimiausią pavojingų atliekų priėmimo punktą. O geriausias būdas išvengti problemų, susijusių su buities pavojingomis atliekomis, – naudoti mažiau toksiškus gaminius“, – sakė ji.

Faktai:

• uždarytų, sutvarkytų sąvartynų skaičius – 341;
• panaudota / perdirbta komunalinių atliekų dalis nuo bendro jų kiekio – 39 proc.;
• įrengta žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelių – 41;
• įrengta didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių – 53;
• pastatyta pavojingų atliekų sąvartynų – 1;
• individualiose valdose pastatytų biologiškai skaidžių atliekų ir antrinių žaliavų konteinerių – 234 700.

 

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas