Utenos savivaldybėje vyko diskusijos, kaip didinti ES investicijų skaidrumą

2015 m. sausio 7 d. Utenos rajono savivaldybėje lankėsi „Transparency International” Lietuvos skyriaus projektų vadovas Karolis Granickas ir UAB „IC BALTIC” projektų vadovė Agnė Vadapolaitė. Susitikimo metu uteniškiams buvo pristatyta skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai”. Diskusijos dalyviai Utenos savivaldybėje diskutavo, kaip didinti ES investicijų skaidrumą.

Vieno iš skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai” steigėjų „Transparency International” Lietuvos skyriaus projektų vadovo Karolio Granicko teigimu, ES investicijos tai ne vien projektų vykdytojų reikalas – jos reikšmingos kiekvienam mokesčių mokėtojui. „Su Utenos rajono savivaldybės administracijos atstovais diskutavome apie tai, kad gyventojams reikia suprantamesnės ir patogia forma pateiktos informacijos apie ES lėšomis finansuotus projektus. Utenos rajono savivaldybė viena pirmųjų prisijungė prie skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai”, tai svarbus žingsnis siekiant atviriau su gyventojais kalbėti apie ES investicijų skaidrumą”, – teigia K. Granickas.
Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Jono Slapšinsko teigimu, ES investicijos per pastarąjį finansavimo laikotarpį smarkiai prisidėjo prie teigiamų pokyčių regiono gyventojams. „Panaudojant ES investicijas buvo sutvarkyta Utenos miesto ir aplinkinių miestelių viešoji infrastruktūra, pastatyta termofikacinė elektrinė, naudojanti biomasę. Nutiesti nauji, bei rekonstruoti vandentiekio ir kanalizacijos tinklai, sutvarkyti parkai ir kitos gyventojų lankomos erdvės, rekonstruotos mokyklos ir kt. Rengiant projektus buvo atsižvelgiama į tai, kas svarbu regiono žmonėms ir ES lėšos stipriai prisidėjo prie patogesnio gyvenimo bei gražesnės aplinkos, todėl reikia daugiau atviros informacijos apie tai, kaip panaudojant ES lėšas buvo pasiekti šie pokyčiai”, – pasakoja J. Slapšinskas.
Skaidrumo iniciatyva pagrįsta savanorišku veikimu – ES lėšomis finansuojamų projektų vykdytojai tinklalapyje www.jonvabaliai.lt pildo deklaracijas, atsakydami į klausimus, kaip ir kur buvo panaudotos ES investicijos. Iš viso yra trys skaidrumo deklaracijos. Norint užpildyti visas, organizacijai reikia pateikti informaciją ne tik apie projekto tikslą, planuojamus rezultatus, bet ir vykdytus pirkimus, kiek kokie pirkiniai kainavo, nurodyti įmonės akcininkus, paviešinti projekto kaštų ir naudos analizę, papasakoti, kokia organizacijoje yra apibrėžta dovanų politika, etikos kodeksas, kaip valdomos korupcijos rizikos ir t. t.
Iniciatyvos „Jonvabaliai” veikimas paremtas ne tik projektų vykdytojų, bet ir gyventojų įsitraukimu. Pirmiausia tai platforma patogiai rasti suprantamą informaciją. Antra, už pateiktus projektus atsakingi asmenys įsipareigoja atsakyti į tiesiogiai besikreipiančių gyventojų klausimus. Gyventojams suteikta galimybė pasiūlyti projektą įtraukti į skaidrumo iniciatyvą. Šiuo metu rugsėjį įsteigtoje iniciatyvoje „Jonvabalai” dalyviai jau papasakojo, kaip buvo panaudota beveik 350 mln. litų. Iš uteniškių pirmoji prisijungė Utenos rajono savivaldybės administracija, įgyvendinusi projektą Aušros gatvės viešųjų erdvių sutvarkymui. Šiam projektui iš ES investicijų buvo skirta apie 8,4 mln. litų. Už šias lėšas, siekiant suformuoti miesto bendruomenės traukos centrą, pagerinti gyvenamąją aplinką ir padidinti Utenos miesto – regioninio centro konkurencingumą bei patrauklumą, buvo rekonstruotas Utenos kultūros centro pastatas ir prieigose esančios viešosios erdvės. „Jonvabaliai” steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum”, asociacija „Žinių ekonomikos forumas”, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International” Lietuvos skyrius.
„Jonvabaliai” – tai savanoriška iniciatyva, skatinanti įmones, įstaigas ar organizacijas pademonstruoti geruosius atsakingo lėšų naudojimo pavyzdžius, siekti didesnio skaidrumo, atsiskaitant už ES lėšomis finansuotus projektus. Iniciatyva taip pat siekiama suteikti galimybę gyventojams daugiau sužinoti apie ES investicijas iš pačių projektų vykdytojų ir paskatinti bendromis pastangomis siekti teigiamų esminių pokyčių skaidrumo srityje. Informaciją projektų vykdytojai gali pateikti, o gyventojai su pateikta informacija susipažinti tinklalapyje www.jonvabaliai.lt. Gyventojai taip pat turi galimybę tinklapyje pakviesti prisijungti prie šios skaidrumo iniciatyvos juos dominančius projektus.

Utenos r. savivaldybės administracijos inf.

 

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas