Naujos kartos nuteistųjų stebėjimo priemonės – jau Lietuvoje

Jau keletą metų lygtinai paleistiems asmenims naudojamos apykojės Lietuvoje bus taikomos dar plačiau, mat leis valstybei sutaupyti: skaičiuojama, jog išlaidos, taikant elektroninį stebėjimą, vidutiniškai 2–3 kartus mažesnės negu įkalinimo. Be to, nuteistajam suteikiama galimybė anksčiau palikti įkalinimo įstaigą, o išliekanti intensyvi priežiūra garantuoja, kad jis nenusikals.

Apykojė – tai prietaisas, uždedamas lygtinai iš įkalinimo įstaigos paleistam nuteistajam, fiksuojantis jo buvimo vietą. Ji suprogramuojama individualiai kiekvienam nuteistajam.
„Kiekvienam nuteistajam sudaroma griežta dienotvarkė, kur ir kokiu metu jis turi būti, taip pat pažymimos zonos, kuriose jam lankytis draudžiama – tai gali būti, pavyzdžiui, pastatas, rajonas ar teritorijos dalis. Jei nuteistasis pernelyg priartėja prie draudžiamos teritorijos, apykojė pradeda vibruoti, taip duodama signalą, jog reikėtų iš tos vietos pasitraukti”, – apie tai, kaip prietaisas kontroliuoja nuteistąjį, pasakojo teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Ministras sako, kad pritaikius modernias priemones galima ženkliau sutaupyti ir efektyviau stebėti nuteistuosius.
„Tokia sistema prisidės prie visos bausmių sistemos gerinimo, nes sumažins nuteistųjų skaičių įkalinimo įstaigose. Tokia alternatyva įkalinimui leidžia valstybei sutaupyti, o patiems nuteistiesiems – geriau reintegruotis, mat jie gali grįžti į šeimą, į artimą aplinką ir tuo pačiu baigti atlikti bausmę”, – teigė J. Bernatonis.
Tuo atveju, jei nuteistasis pažeidžia nustatytas taisykles – įžengia į draudžiamą teritoriją ar bando kažkaip nusiimti, sugadinti apykoję – elektroninio stebėjimo sistema gauna aliarmą ir, priklausomai nuo situacijos rimtumo, pareigūnai į pažeidimo vietą vyksta nedelsdami ar susisiekia su nuteistuoju. Nustačius, kad nuteistasis sąmoningai pažeidinėja jam nustatytus apribojimus ir draudimus, jis grąžinamas atgal į įkalinimo įstaigą.
Apykojės plačiai naudojamos JAV, Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, taip pat ir kaimyninėse Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje. Norvegijoje jos efektyviai naudojamos nuo 2008 metų, o Jungtinėje Karalystėje pažengė tiek, kad šis prietaisas ne tik fiksuoja nuteistojo buvimo vietą, bet ir matuoja alkoholio kiekį kraujyje.
Naujosios apykojės – daug inovatyvesnės, mat jose vietoj apykojės dirželio naudojamas integruotas žiedo formos sprendimas, kurio nuimti be specialios įrangos praktiškai neįmanoma.

Teisingumo ministerijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas