Bulvės nepelnytai vejamos nuo sveikuolių stalo

Rugsėjo viduryje laikęsi šilti ir saulėti orai sudarė palankias sąlygas ūkininkams nuimti rudeninį bulvių derlių. Tačiau lietuvių mėgiama daržovė nepelnytai stumiama iš mūsų raciono, nors tam pagrindo dietologai neįžvelgia.

Pasak prekybos mietelyje „Urmas” veikiančiame Centriniame Kauno turguje savo ūkyje Kauno rajone užaugintomis daržovėmis prekiaujančio ūkininko Arvydo Rimkaus, vasara buvo itin sausa ir ganėtinai karšta, tačiau bulvių derlius užderėjęs neblogas, tik bulvės užaugusios šiek tiek mažesnės nei paprastai.

Pasak jo, vasaros viduryje užėję karščiai ir sausra gerokai paveikė ir kitas laukuose augusias daržoves – burokėlius, kopūstus, moliūgus. Tačiau išliekantis pakankamai šiltas ir lietingas ruduo dar turėtų pridėti daržovėms ir svorio, ir skonio. Daugumą jų ūkininkas žiemos sandėliavimui nuims prieš pirmąsias šalnas spalio pabaigoje. Šiuo metu daržuose dar auga kelių rūšių ropės, juodieji ridikai, laukuose dera agurkai.

„Džiugina, kad lietuviai valgo vis daugiau ir įvairesnių daržovių, ieško įdomesnių produktų, vis labiau vertina mūsų ūkininkų užaugintą produkciją”, – džiaugėsi nuo pat Centrinio Kauno turgaus įkūrimo čia prekiaujantis ūkininkas A. Rimkus. Tačiau lietuvio stalas sunkiai įsivaizduojamas be tradicinių bulvinių patiekalų, kurių atsisakymas tampa savotiška mada, nors tam dietologinio pagrindo, pasirodo – nėra.

Gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė juokauja, kad labiausiai mėgstami ir dažniausiai valgomi produktai dažnai tampa savotišku „atpirkimo ožiu”.

„Esame linkę bulves apkaltinti dėl antsvorio, nors pagrindo tam nėra. Pati bulvė nėra kaloringa, joje yra mums reikalingų mikroelementų ir vitaminų, o kalorijos prisideda iš tų produktų, kurie padeda atskleisti bulvės skonį – tai riebalai”, – sakė E. Gavelienė. Todėl sveikos mitybos principų paisantiems žmonėms, kurie nori pasidžiaugti rudeniniu bulvių derliumi, mitybos specialistė pataria drąsiai valgyti virtas, trintas, orkaitėje su šlakeliu aliejaus iškeptas bulves, bulvių plokštainį.

„Riboti turėtume ne bulves, o riebalų kiekį. Vengti populiarių spirgučių, atsisakyti grietinės ar valgyti jos tik simboliškai, kaip pagardą”, – sakė gydytoja.

Taip pat gydytoja atkreipia dėmesį, kad bulvės yra priskiriamos kompleksinių angliavandenių turintiems maisto produktams, kuriems priklauso kruopos ir duona, todėl valgyti jų reiktų daugiau dėl įvairovės ir stengtis, kad bulvių patiekalai netaptų pagrindiniu dienos maisto racioną sudarančiu produktu.

Jonas PLENTA, prekybos miestelio „Urmas” rinkodaros vadovas

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas