Šuoliuojanti infliacija daugelį žmonių privertė įjungti taupymo režimą

Milžinišku pagreičiu vos ne kasdien kylančios kuro, elektros, mokesčių, paslaugų, maisto ir pramoninių prekių kainos daugelį žmonių verčia vis labiau susiveržti diržus ir galvoti, kaip išgyventi prasidėjusį sunkmetį mažiau išlaidaujant. Daugelis Ignalinos gatvėse kalbintų sutiktų praeivių neslėpė, kad taupymo režimą jie įjungė jau šių metų vasarį Rusijai užpuolus Ukrainą. Su „Ignalinos diena“ bendravę žmonės ironizavo, kad jei viską pakeliui šluojanti infliacija nemažės, daliai jų į parduotuvę greitai teks eiti kaip į muziejų pasižvalgyti į eksponatus, o vienintele gyvenimo ekskursija taps apsilankymas parduotuvėje.

KAZIMIERAS

Gražu dabar su tom kainom… Taupom, ką gi daugiau darysi. Reikia, pavyzdžiui, svočią kasdien į masažus Ignalinon vežioti. Aš gyvenu Didžiasalyje, tad po 40 kilometrų pirmyn ir atgal tenka suvažinėti. Reikia saviems žmonėms padėti, kaip gi kitaip. Esu jau „Sodros“ darbuotojas, bet dar galiu nusipirkti tai, ką pirkau anksčiau. Namus šildau malkomis. Malkos savo, miškas savo, pats viską paruošiu, mašiną irgi turiu savo medienai parsivežti, tiesa, retkarčiais vaikai padeda. Jiems padėti jau nebereikia. Daržus auginam, žmona marinuoja, konservuoja, taip ir gyvenam. Abu su žmona gaunam vidutiniškas pensijas, bet pirkti parduotuvėje galim viską.

Tiesa, už liepos mėnesį elektros sąskaita siekė 160 eurų, ką padarysi, nebuvau sudaręs sutarties su elektros tiekėju. Kur čia bepritaupysi tą elektrą, kai namuose tik LED lemputės jau nuo seno šviečia. Ignalinos rajone dabar stato saulės elektrinę, tad greit gausim pigios ir žalios elektros (juokėsi).

ZITA IR VYTAS

Daugiausia pinigų mes išleidžiam maistui. Parduotuvėje perkam tik tuos produktus, kuriems yra akcijos. Jei yra galimybė, palyginam lankstinukuose skelbiamas kainas keliose parduotuvėse ir kur pigiau, ten ir perkam. Kad kainos smarkiai šoktelėjo viršun, labai pajutome prieš rugsėjo pirmąją. Mūsų dukrai 15 metų, jai mokyklinėms prekėms išleidom daugiau nei pernai. Nepamenam, kada pirkom sau drabužių, ką turim, tą ir nešiojam. Jei perkam drabužius, tai tik dukrai.

Žmona pavasarį susilaužė koją, todėl dabar važinėjame į reabilitaciją Ignalinon, o gyvename Švenčionėliuose. Taupydami pinigus atsisakėm kelionių, anksčiau išvažiuodavome į pajūrį, šiemet pirmi metai, kai ten nebuvom. Gyvename nuosavame name, kūrename malkomis. Jau daug metų perkam stačią mišką, patys pjaunam, patys skaldom, nes taip pigiau. Ruošti malkas padeda sūnus. Daržovių savo užsiauginam. Mes viską taupom, suprantama, ir elektrą. Namuose dabar šviečia mažiau elektros lempučių, be to, vietoje 60 vatų lempučių susukome po 40 vatų. Neseniai užsisakėme ir LED lempučių.

KĘSTUTIS

Gyvenu iš paskutinių, nes mano pajamos 176 eurai. Turiu sveikatos problemų. Ačiū buvusiam sveikatos ministrui Aurelijui Verygai, kuris atėmė invalidumo grupę, tad verčiuosi iš socialinės pašalpos. Kai buvau darbingas, buvo lengviau. Gyvenu nuosavame name, be patogumų. Daugiausia pinigų išleidžiu maistui, turiu ir šuniuką. Kartą per ketvirtį gaunu maisto davinį iš Maisto banko, jį irgi taupau, todėl visos dėžutės konservų iškart nesuvalgau, pasilieku ir kitam kartui. Elektros nedaug suvartoju, namuose yra tik šaldytuvas ir televizorius, o šviesos stengiuosi nejungti. Esu dailidė, tačiau elektriniais instrumentais nieko nedirbu. Turiu daug šienaujamo ploto, bet susitvarkau.

Mano gyvenime nėra jokių pramogų, jos ir netraukia. Kai prasideda grybai, sraigės, galiu šiek tiek prisidurti pinigų papildomai. Nuolat dirbti negaliu dėl sveikatos. Šiemet turėjau dirbti tris mėnesius, bet neišdirbau dėl sveikatos. Taupau ir rūkydamas. Perku pačias pigiausias cigaretes, o vieną cigaretę surūkau per tris kartus. Galvoju iš viso mesti rūkyti. Rūbų turiu, pirkti jų nereikia. Kartais tenka skolintis pinigų iš kaimynų. Kaip yra, taip yra, kitiems būna dar blogiau.

TATJANA

Gyvenu aš viena, o vienam žmogui daug nereikia. Man visko užtenka. Už elektrą sumoka sūnus, jos daug ir nesunaudoju, tik televizorių pažiūriu. Maistui nedaug išleidžiu, tad man pensijos sočiai užtenka. Sunku tiems, kurie turi šeimas, augina vaikus, jie labai jaučia prekių pabrangimą. Tokie žmonės sako, kad jiems labai sunku gyventi .Drabužius nešioju senus, naujų neperku, todėl dar kažkiek ir sutaupau. Mano abu sūnūs geri, padeda man, į kaimą nuveža. Dirbu darže sėdėdama, nes kojos nelaiko.

BIRUTĖ

Sunku dabar pragyventi, o taupyti šiais laikais nelabai išeina. Pasižiūriu maisto produktų kainas, ne viską galiu pirkti. Mėsos mažiau perku, nors gal ir metai savo daro, organizmas mėsos mažiau reikalauja. Gyvenu bute. Mokesčiai padidėjo ir už butą, ir už vandenį bei elektrą, kabelinę televiziją, šimto eurų per mėnesį neužtenka. Mūsų butas kūrenamas malkomis. Dviese lengviau gyventi, bet vyras beveik jokių pajamų negauna, nors yra trečios grupės invalidas, jo pajamos – 32 eurai.

Dirbu Vilniuje slaugos ligoninėje, į darbą važinėju traukiniu. Kelionė per mėnesį kainuoja per 100 eurų. Apsimoka man važinėti, nes Ignalinoje nėra jokių šansų įsidarbinti. Važinėju į Vilnių jau penkiolikti metai. Darbas sunkus, per mėnesį, priklausomai nuo to, koks grafikas, tenka važiuoti 8–9 kartus, o tai atima daug sveikatos. Į priekį ir atgal kelionė kainuoja 13 eurų, tai yra daug. Nuo lapkričio 1 dienos kelionė vėl brangs.

Elektros neįmanoma sutaupyti, nes ją naudoja ne tik boileris, šaldytuvas, arbatinukas, norisi ir televizorių pažiūrėti. Reikia ne tik maisto, bet ir vaistų, mat kojų sąnarius skauda, turiu aukštą kraujo spaudimą. Gyvenam susispaudę, dabar, kai kainos pakilo, ypatingai. Esu praktiška, todėl alkana niekada nebuvau. Į keliones niekur nevažiuoju, nes Ignalina nuostabiai graži, tad ar verta leisti pinigus kelionėms. Mėgstu renginius, per metus 3–4 kartus nueinu į mokamus renginius. Atvažiuos dainininkė Inga Jankauskaitė, būtinai eisiu pasiklausyti. Gyvenu aštuonbutyje, dėkui Dievui, niekas dar nebadauja, o toliau, kas ten žino kaip bus, krentam į duobę, o dugno nematyti.

ROMUALDAS

Normaliai mes gyvenam, aš dirbu, žmona irgi „dirba“ – mokosi. Pinigų netrūksta, aš jų netaupau. Gyvenam Vilniuje. Butą nuomojam, už jį moku 300 eurų, man, pavyzdžiui, tai nedaug. Nuoma ir komunaliniai mokesčiai per mėnesį kainuoja apie 400 eurų. Dirbu statybose, esu betonuotojas.

Vakar atkeliavau į Ignaliną pailsėti, būsim čia dvi dienas. Išsinuomavom kaimo turizmo sodyboje kambarį, užtenka mums tų pinigų. Esu gerai apsirengęs, ir dabar dėviu „Nike“ sportinį kostiumą, maistą perku, kokį noriu. Tėvai irgi super gyvena, bet aš jiems padedu. Ko paprašo mama, to nuolat nuvežu. Taupyti netaupau, gyvenu šia diena.

BIRUTĖ IR ROBERTAS

Sunkūs laikai atėjo, taupydami pinigus einam iš vienos parduotuvės į kitą. Šiandien jau į trečią einam, ieškom akcijų. Daugiausia perkam maisto produktus. Labai pabrango varškės sūriai, sviestas, grietinė, visi pieno produktai brango. Atvažiuojam iš kaimo į Ignaliną apsipirkti kartą per savaitę. Vaistų nusiperkam atvažiavę, vyras po infarkto, dar cukraligę turi, žinot, kiek vaistų reikia, ir ne tik kompensuojamų. Perkam ne ko norim ir ne kiek norim, nes nežinom, kiek už elektrą teks mokėti. Labai pasijuto, kai pakilo elektros kaina.

Mes laikom triušius, bet iš jų vienas nuostolis, jie daug žolės suėda, duodam grūdų, šieno. Gal atsisakysim triušių, skaičiuojam, kas geriau apsimoka. Anksčiau ir vištas, ir avis laikėm ir neskaičiavom, tačiau atėjo laikas, kai teko jų atsisakyti.

Vakare stengiamės nedeginti šviesos, jei degam, tik vieną lemputę, kai vakare einam į virtuvę vaistų išgerti. Atsisakėm elektrinio virdulio, verdam vandenį ant dujinės viryklės, kažkiek pigiau išeina, dujų balioną išdeginom per keturis mėnesius. Namus šildom malkomis, patys jų pasigaminam, tai iš dalies gelbsti. Tačiau elektrinio boilerio neatsisakom, nes juk reikia nusiprausti. Dabar jau viskas atpigs, kai mus nufotkinsit ir parašysit (juokėsi). Pabrango viskas, net ir kačių ėdalas. Bet mes labai mylim gyvūnus, todėl jų neatsisakysim. Kačių ėdalo parduotuvėse dairomės, kai vyksta jo akcijos.

Mes dar nebadaujam, bet tie, kurie gauna mažas pensijas, tie tikrai badauja. Mes su žmona gaunam neblogas pensijas. Žmonės, kurie gauna 300 eurų dydžio pensijas, garantuotai pradės badauti arba nesusimokės už elektrą. Beliks žmonėms tik ekskursijos į parduotuvę. Mes niekur nekeliaujam, nes gyvenam gražioje vietoje prie ežero, pas mus dar svečių atvažiuoja.

Jurgitos Ulkienės nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas