Utenoje atidarytas Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas

Lapkričio 19 dieną Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko 65-ojo Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) paslaugų punkto atidarymo šventė. Renginio metu specialistai išsamiai pristatė paslaugas ir savanorių įgarsintus ar Brailio raštu parašytus leidinius, kurie nuo šiol taps prieinami pasaulio nematantiems ir skaitymo sutrikimų turintiems uteniškiams.

Tikisi skaitytojų aktyvumo

Lyrine gaida pradėti renginį buvo patikėta aktyviam LAB Panevėžio filialo skaitytojui Arvydui Markevičiui, susirinkusiųjų širdis virpinusiam jautriu laišku ir gitaros akordų palydėta daina. Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Zita Mackevičienė pasidžiaugė galinti būti viena iš prasmingo renginio liudininkų ir vylėsi, kad naujajame bibliotekos skyriuje lankysis ir jame teikiamomis paslaugomis noriai naudosis ne tik žmonės, esantys aklųjų ir silpnaregių registre, bet ir tie, kuriems įprastų leidinių skaitymą apkartina kitos negandos. „Linkiu, kad LAB paslaugų punkto skaitytojų ratas būtų ne ką menkesnis nei kitų, aktyviai lankomų bibliotekos skyrių. Tikiuosi, kad čia niekada nestigs knygų nei suaugusiesiems, nei vaikams”, – kalbėjo Z. Mackevičienė.
LAB direktorė Rasa Januševičienė atskleidė visada norėjusi bendradarbiauti su Utenos A. ir M. Miškinių viešąja biblioteka ir pasidžiaugė, kad pagaliau sulaukė dienos, kai čia pradės veikti paslaugų punktas, skirtas silpnaregystės, aklumo, disleksijos ar galūnių valdymo sutrikimų, trukdančių laikyti knygą, kamuojamiems žmonėms.
Bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė, padėkojusi kiekvienam, radusiam laiko susipažinti su LAB iniciatyva, atskleidė nekantriai laukianti naujų skaitytojų ir tikinti, kad garsinių knygų poreikis bus juntamas nuolat. Bibliotekų tarpusavio draugystę oficialiai įtvirtino abiejų vadovių parašai, sugulę dviem egzemplioriais atspausdintoje bendradarbiavimo sutartyje.

Leidinius įgarsina savanoriai

LAB vadovaujanti R. Januševičienė žadėjo, kad jau visai netrukus skaitymo sutrikimų turintys uteniškiai savo dvasinį pasaulį galės praturtinti klausydamiesi garsinių knygų ir žurnalų. Renginio dalyviams LAB veiklą pristačiusi R. Januševičienė apgailestavo, jog Lietuvoje gyvenantiems akliems ir prastai regintiems žmonėms yra prieinama vos penki procentai visų leidinių, spausdinamų regintiesiems, ir tik penktadalis interneto svetainių. „Pagrindinis mūsų tikslas – pasiekti, kad bet kokios srities informacija būtų kaip galima lengviau prieinama tikslinei auditorijai, kurią sudaro daugiausia senyvo amžiaus žmonės, turintys regos sutrikimų. Pernai aktyviai plėtodami savo veiklą su savanorių pagalba įgarsinome net 260 leidinių”, – teigiamais rezultatais džiaugėsi LAB direktorė.
LAB direktorės pavaduotoja dr. Zinaida Manžuch ir skaitmeninių paslaugų ir leidybos centro vadovas Zenonas Klimaitis renginio svečiams pristatė elektroninių leidinių valdymo informacinę sistemą (ELVIS), paprasčiau vadinamą virtualia aklųjų biblioteka, ir supažindino su jos nauda, galimybėmis bei funkcijomis.

Padeda atskirti vaistus

Janina Vileikienė, vadovaujanti LAB informacijos išteklių centrui, pabrėžė, kad Brailio raštas – tai popieriuje įspaustos raidės, skaičiai ar simboliai, kurių kiekvienas sudarytas iš šešių taškelių. „Brailio raštas turi būti spausdinamas ant storo, kokybiško popieriaus tam, kad pirštais braukomi taškeliai nesusitrintų”, – akcentavo specialistė.
Įvairius akliesiems ir silpnaregiams skirtus leidinius pristačiusi J. Vileikienė pasidžiaugė, kad Brailio rašto mokėjimas jiems gali palengvinti daugelį gyvenimo sričių. Esą mes, regintieji, nekreipiame dėmesio į ant vaistų pakuočių išspaustas taškelių kombinacijas, kurios tamsoje gyvenantiems žmonėms, namuose turintiems didelį kiekį vaistų, leidžia juos atskirti. „Kartais atrodo, kad visas pasaulis priklauso tik mums, regintiesiems, tačiau, deja, jame gyvena ir tie, kuriems ne taip pasisekė. Būtina suteikti galimybę regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms gyventi oriai ir savarankiškai, neprašant kitų pagalbos”, – dėstė mintis J. Vileikienė ir pridūrė, kad biblioteka turi ne tik atlikti švietėjišką funkciją, bet ir tapti vieta, kurioje būtų smagu bendrauti, išreikšti save, pažinti pasaulį.

Autorės nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas