Pandemijos akivaizdoje – kitokie Seimo rinkimai

Utenos rinkimų apygardoje Nr. 51 išankstinis balsavimas vyksta Utenio a. 4 (Utenos rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus patalpose, įėjimas pro šonines duris) ir Utenio a. 7 (Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro patalpose). Balsuoti iš anksto galima bet kurioje šalies savivaldybėje. Siekdama kuo labiau apsaugoti rinkėjus ir rinkimų komisijų narius, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) padidino išankstinio balsavimo dienų savivaldybėse skaičių. Jis vyksta spalio 5–8 d., nuo pirmadienio iki ketvirtadienio. Taip pat viena valanda ilgėja ir komisijų darbo laikas – balsuoti išankstinėmis dienomis rinkėjai gali nuo 7 val. ryto iki 20 val. vakaro.

Gali balsuoti visi

Kaip portalui udiena.lt teigė Utenos rinkimų apygardos Nr. 51 komisijos pirmininkė Rolanda Gudynienė, pirmos išankstinio balsavimo dienos rytas prabėgo ramiai be jokių nesusipratimų ir žmonių grūsčių. Ji sakė, kad įprastai didesnio rinkėjų aktyvumo tikimasi per pietus arba vakare, kai žmonės baigia darbą. „Išankstinio balsavimo metu gali balsuoti visi turintys teisę balsuoti Lietuvos piliečiai bet kurioje apygardoje, – priminė pirmininkė. – Balsuojama į išankstinio balsavimo vokus, kurie penktadienio ryte iškeliaus į tas apygardas, už kurios kandidatus piliečiai balsavo.“ R. Gudynienei buvo sunku prognozuoti, kiek ateis rinkėjų prie balsavimo urnų, tačiau 2019 metais išankstinio balsavimo metu buvo sulaukta apie 3 tūkst. aktyvių piliečių.

Rekomendacijų geriau laikytis

Anot pirmininkės, pagal įstatymą išankstiniai rinkimai turi vykti mero arba administracijos direktoriaus darbo pastate. Šiuo sudėtingu laikotarpiu VRK komisijoms leido dirbti keliose patalpose, kad būtų galima lengviau užtikrinti fizinį atstumą, išvengti žmonių susigrūdimo. Pasak R. Gudynienės, be asmens dokumento ir apsauginės kaukės rinkėjas privalo turėti ir savo rašymo priemonę. „Žinoma, žmogaus, neturinčio rašymo priemonės, mes neišvarysime, – sakė pašnekovė. – Mes turime paruošę dezinfekuotų atsarginių rašiklių.Vis dėlto dėl žmogaus saugumo yra rekomenduojama ją turėti. Apie apsauginės kaukės dėvėjimą net nekalbama.“

Komisijos pirmininkė teigė, kad šie rinkimai yra visai kitokie nei ankstesni. Be abejo, to priežastis COVID–19 virusas, su kurio metamais iššūkiais reikia susidurti ir rinkimų komisijos nariams – jie definfekuoja stalus, durų rankenas, vėdina patalpas, turi reguliuoti rinkėjų srautus.

Balsavimas ne rinkimų apylinkėse

Komisijos pirmininkė sakė, kad spalio 9–10 d. bus balsuojama namuose ir specialiuose punktuose: ligoninėse, policijos areštinėje, socialinės slaugos namuose. Tokių punktų Utenos apygardoje yra šešios. R. Gudynienė teigė, kad apylinkių komisijų darbuotojai esant reikalui yra pasiruošę dirbti ir su asmenimis, kuriems diagnozuota COVID–19 bei tais, kurie privalo laikytis saviizoliacijos. Komisijos darbas aštuntą valandą vakare nesibaigia: suskirstomi balsavimo biuleteniai pagal apylinkes bei apygardas ir padedami į seifą. Penktadienį į kitas apygardas biuletenius pristatys pašto kurjeris, o Utenos apygardos apylinkėms biuletenius nuveš kolegos uteniškiai.

Autoriaus nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas