Ligos, apie kurias geriau nutylima

Sukurti vaizdiniai ir žinių stoka apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI) įvairaus amžiaus žmonėms sukuria nereikalingą nerimą ir baimę. Labiausiai paplitusios lytiškai plintančios infekcijos priklauso ligų grupei, apie kurias žmonės mieliau nutyli arba kalba pašnibždomis. Anksčiau šios ligos, dažniausiai sifilis ir gonorėja, buvo vadinamos venerinėmis ligomis ir laikomos „negarbingomis”, liudijančiomis amoralų gyvenimą.

Meilės malonumus lydi ligos

Meilės malonumus gali lydėti ne tik bakterinės infekcijos (sifilis, gonorėja, chlamidinė infekcija, Mycoplasma genitalium infekcija, tropiniuose kraštuose tykančios infekcijos, tokios kaip minkštasis šankeris, donovanozė), bet ir virusinės infekcijos (žmogaus papilomos viruso infekcija, herpetinė lyties takų infekcija, hepatitas B, hepatitas C, ŽIV infekcija).
LPI yra laikomos labiausiai paplitusiomis iš visų užkrečiamųjų ligų. Lytiškai plintančios infekcijos perduodamos visų (vaginalinių, analinių, oralinių) lytinių santykių metu. Yra žinoma, kad vieni lytiniai santykiai, pavyzdžiui, analiniai, yra rizikingesni perduoti infekcijas, kurių sukėlėjų didžiausia koncentracija cirkuliuoja kraujyje (hepatitas B, hepatitas C, ŽIV, sifilis). Žmogaus papilomos viruso sukelta infekcija – lyties takų karpomis, herpetine lyties takų infekcija galima užsikrėsti net ir intymiai glaustantis.
Lytiškai plintančias infekcijas pagal pasireiškimo požymius galima sugrupuoti į tris grupes:
• infekcijos, pasireiškiančios atsiradusiomis išskyromis vyrams ir pakitusiomis išskyromis moterims iš lyties takų, skausmingu ar deginamu pojūčiu šlapinantis, skausmingais lytiniais santykiais. Tokius požymiai būdingi gonorėjai, chlamidinei infekcijai, Mycoplasma genitalium infekcijai, tačiau šių požymių gali ir nebūti. Net 80 procentų moterų bei 30 procentų vyrų nejaučia jokių negalavimų, arba jie būna tokie menki, kad į gydytoją nesikreipiama;
• infekcijos, pasireiškiančios bėrimais lyties organų srityje bei neskausmingomis opomis. Įvairiais bėrimais ne tik lyties organų odoje, bet ir gleivinėje pasireiškia sifilis, odos ar gleivinių išaugomis – smailiagalėmis karpomis – pasireiškia žmogaus papilomos viruso infekcija. Svarbu žinoti, kad žmogaus papilomos virusas turi daug skirtingų tipų ir keletas iš jų yra vadinami onkogeniniais bei nulemia gimdos kaklelio vėžio išsivystymą. Skausmingomis, perštinčiomis pūslelėmis, opelėmis pasireiškia lyties takų herpetinė infekcija. Tačiau bėrimai gali būti pasislėpę lyties organų gleivinėje nematomose vietose, pavyzdžiui, moterims makšties ar gimdos kaklelio gleivinėje.
• infekcijos, kuriomis ilgą laiką po užsikrėtimo nebūna jokių negalavimų, tačiau infekciją žmogus gali perduoti lytinių santykių metu. Tai būdinga ŽIV, virusiniams hepatitams. Vėliau šios infekcijos pasireiškia bendrais negalavimais.

Neišgydytos LPI sukelia komplikacijas

Tik gydytojas, atlikęs specialius tyrimus, galės nustatyti, kokia infekcija yra užsikrėtęs asmuo. Galima užsikrėsti net keliomis infekcijomis iš karto. Laiku nesurastos ir neišgydytos infekcijos komplikuojasi: moterims – mažojo dubens uždegimine liga, nevaisingumu, nėštumo ir gimdymo metu atsiranda galimybė motinai infekciją perduoti vaikui, vyrams – prostatitu, nevaisingumu.
Net ir apie tas infekcijas, kurių išgydyti neįmanoma, žinoti verta, nes yra medikamentų, kuriuos vartojant valdoma ligos eiga, be to, gydytojas patars, kaip pasirinkti ir naudoti apsaugos priemones lytinių santykių metu, kad neužkrėstumėte savo partnerio, specialistai parinks gimdymo būdą, kad neužkrėstumėte kūdikio.
Kelionės, naujos pažintys, nuotykiai, aistros… Beveik kiekvieno žmogaus gyvenime buvo nors viena pikantiška istorija, po kurios kilo minčių apsilankyti pas venerologą. Jei jau taip nutiko, neatidėliokite. Kuo anksčiau išsitirsite, ar neužsikrėtėte LPI, tuo lengviau ir trumpiau gydysitės, nerizikuosite savo artimųjų sveikata.

ŽIV – imuniteto vagis

Ką reikėtų žinoti kiekvienam mūsų apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), kad apsaugotumėm save ir savo artimuosius? Patekęs į žmogaus organizmą, ŽIV palaipsniui sunaikina imuninę sistemą, todėl mokslininkai jį dar vadina imuniteto vagimi. ŽIV sukelia ligą, kurios paskutinė stadija – AIDS. Žmonės miršta nuo įvairių komplikacijų: gripo, peršalimo, plaučių uždegimo, išsekimo ir kitų ligų.
Užsikrėtus ŽIV, AIDS iš karto nesusergama. AIDS vidutiniškai išsivysto per 10 metų. Užsikrėtęs žmogus gali ilgai jaustis sveikas, būti darbingas, nejausti jokių ligos požymių ir platinti ŽIV infekciją kitiems. Sužinoti, ar esate užsikrėtęs ŽIV, padės ŽIV testas. Jis atliekamas paėmus iš jūsų venos kraujo.
ŽIV plinta trimis pagrindiniais būdais: lytiniu keliu, per kraują bei iš motinos vaikui. Užsikrėtimo tikimybė lytiniu keliu yra 1-10 procentų. Šimtaprocentinė tikimybė užsikrėsti ŽIV yra per kraują, ypač vartojantiems švirkščiamuosius narkotikus – dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis.
Pirmasis ŽIV atvejis Utenos apskrityje nustatytas 2003 metais. 2016 metais Utenos apskrityje išaiškinta 11 ŽIV/AIDS užsikrėtusių asmenų, 2015 metais ‒ 5 ŽIV/AIDS užsikrėtę asmenys. Sergamumo ŽIV/AIDS tendencija apskrityje didėja. 2016 metų pabaigoje Utenos apskrityje įskaitoje buvo 58 ŽIV/AIDS infekuoti asmenys.

Kaip išvengti LPI?

Išvengti ligos gali padėti tik atsakingas kiekvieno mūsų elgesys. Todėl venkite atsitiktinių lytinių santykių arba jų metu visada naudokite prezervatyvą. Jei vartojate narkotikus, niekam neduokite savo švirkštimosi priemonių, nesinaudokite ne savo ar nesteriliais įrankiais (adatomis, švirkštais). Medicininių ir kosmetinių procedūrų metu nepamirškite pareikalauti, kad būtų naudojami vienkartiniai ir sterilūs instrumentai.
Visuomenės sveikatos specialistai sulaukia klausimų, ar įmanoma užsikrėsti ŽIV kosint, čiaudint ar bučiuojantis. Tokios tikimybės nėra. Neužsikrečiama ir per orą, vandenį, maistą, buitinio kontakto metu, įkandus vabzdžiams. Nepavojinga naudotis vonia, sauna, baseinu, sporto įrankiais. Informaciją, kur galima nemokamai ir anonimiškai išsitirti dėl ŽIV, rasite adresu www.ulac.lt

Dainius RAŠIMAS, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas