Į Lietuvą pašto siuntomis plūsta narkotikai

Muitinės pareigūnai sunerimę: per pirmą 2016 m. ketvirtį jau pradėta daugiau nei pusšimtis (58) ikiteisminių tyrimų dėl pašto siuntose rastų narkotikų. Palyginimui – pernai per visus metus dėl tokiu siuntų pradėti 102 tyrimai. Kadangi visais atvejais – net jei narkotikų kontrabandos kiekis itin mažas, pradedami ikiteisminiai tyrimai, dešimtims šių siuntų gavėjų (dažniausiai jaunimui) gresia reali baudžiamoji atsakomybė.

Tai jau tapo rutina: muitinės pareigūnai kone kasdien sulaiko dvi – tris (kartais ir daugiau) pašto siuntų, įtardami, kad jose siunčiami narkotikai. Muitinės laboratorijos ekspertai pareigūnų įtarimus dažniausiai patvirtina, tad Muitinės kriminalinė tarnyba (MKT) nedelsdama pradeda ikiteisminį tyrimą dėl narkotikų kontrabandos.
Sulaikomų kvaišalų įvairovė nustebintų ne vieną: tai ir miltelių pavidalo amfetaminas, kokainas, dešimtys psichotropinių tablečių, haliucinogeninių savybių turinti grybiena. Bene dažniausiai siunčiamasi kanapes: hašišą ir marihuaną, taip pat – amfetaminą ar vadinamas naująsias psichoaktyvias medžiagas – sintetinius kanabinoidus. Netrūksta ir ecstasy ar LSD mėgėjų, o neretai kvaišalų pirkėjai siunčiasi ir savotišką „asorti“: dvi – tris psichotropines tabletes, keletą gramų kanapių.
Tarp mėginančių kvaišalų parsisiųsti paštu aktyviausi vilniečiai (čia pradėti 29 ikiteisminiai tyrimai). Kiek rečiau (15 tyrimų) narkotikų mėgino parsisiųsti Kauno gyventojai, nuo kurių beveik neatsiliko ir klaipėdiečiai (14). Pagrindinės šalys, iš kurių siunčiami kvaišalai – Nyderlandai, Didžioji Britanija, Ispanija ir Vokietija.

Tačiau pareigūnus labiau stebina ne narkotikų kiekiai ar įvairovė, o jaunuolių ir jų tėvų neatsakingumas. Dauguma kvaišalų pirkėjų – jaunimas, studentai, kurie apsilankius pareigūnams paprastai mėgina teisintis įstatymų nežinojimu, susidomėjimu ezoterika ir etnobotanika, centrinės Amerikos tautų tradicijomis, naujoviškomis dietomis ar tiesiog žmogišku smalsumu.
Tokie „smalsautojai“ paprastai kvaišalus siunčiasi nedidelėmis, 1–6 g svorio siuntomis, galbūt naiviai tikėdamiesi, kad šio kiekio nepastebės pareigūnai, jo neaptiks muitininkų tarnybiniai šunys, arba atsakomybė už nedidelį kiekį bus mažesnė. Tačiau pareigūnai akcentuoja, kad net jei narkotikų kontrabandos kiekis nedidelis – vis vien gresia baudžiamoji atsakomybė.
Be to, pasisekus nebaudžiamiems parsisiųsti vieną ar kelis gramus narkotikų, netrukus internetu jau užsakomi šimtai gramų. Šiuo metu pareigūnams jau pasitaiko aptikti ir iki kilogramo svorio kvaišalų siuntų.

Dažnai pirkėjai gudrauja: užrašo nieko apie siuntą nenutuokiančio ir jos nelaukiančio kaimyno, bendramokslio ar atsitiktinio pažįstamo adresą. Tad pareigūnai ragina būti budriems ir nedalinti savo adresų atsitiktiniams pažįstamiems.

Kvaišalai beveik visada užsisakomi internetinėse parduotuvėse, neretai „garantuojančiose“, kad parduodamos prekės „legalios“. Bet tokiems internete laisvai siūlomų kvaišalų pirkėjams Lietuvoje dažniausiai gresia reali baudžiamoji atsakomybė, už kurią numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 10 metų.

Muitinės departamento inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas