Vaikų sveikata – ne prekė

Lietuvos gamintojai gali pasidžiaugti turintys solidarią vietinę rinką – susidomėjimas lietuviškais gaminiais yra didelis, vartotojai noriai juos renkasi iš gausybės kitų. Kurti vietinės produkcijos vartojimo įpročius skatina ir Žemės ūkio ministerijos inicijuotas projektas „AuGink savo kraštą”. „Beveik visos šalies savivaldybės jau yra su mūsų ministerija pasirašiusios iniciatyvos bendradarbiavimo memorandumą ir žada prisidėti prie sveikos mitybos populiarinimo”, – sakė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Projektas „AuGink savo kraštą” skatina žmones rinktis tai, kas užauginta natūralioje aplinkoje, pagaminta gamtą tausojančiais būdais netoli namų. Būtent į tokius vietinius produktus ir atkreipia dėmesį Žemės ūkio ministerijos inicijuotas projektas „AuGink savo kraštą”.
Įvairūs tyrimai rodo, kad lietuviai vertina savo produktus. Štai, pavyzdžiui, Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas, atlikęs tyrimą ,,Lietuviškos gyvulininkystės produkcijos dalies vidaus rinkoje nustatymas”, konstatuoja, kad lietuvišką gyvulininkystės produkciją renkasi net 90 proc. šalies vartotojų.
Suaugę vartotojai šiandien ypač reiklūs maistui, nori, kad jis būtų kokybiškas, sveikas, saugus. Tokius pačius įpročius turėtume ugdyti ir savo vaikams – kurti sveikos mitybos tradicijas, pratinti prie natūralaus, neužgožto dirbtiniais priedais maisto ne tik namuose, bet ir ugdymo įstaigose. Deja, kai kuriose savivaldybėse vis dar neužtikrinama pakankama vaikų maitinimo paslaugų kokybė. Žemės ūkio ministerija, norinti ant vaikų stalo matyti kokybišką ūkininkų produkciją, pastebi, kad organizuojant maitinimo paslaugų viešuosius pirkimus neišnaudojamos šios galimybės. Šiandien niekas neabejoja, kad vaikams labiausiai tinka vietinis maistas, kurį buvo įpratę valgyti tėvai ir seneliai.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atliktų patikrų duomenimis, vaikų ugdymo įstaigų, kuriose vaikai valgo patiekalus, pagamintus iš ūkininkų ūkyje užaugintų daržovių, yra dar nedaug. Per 2014–2015 metus nustatyta, kad iš 1069 patikrintų mokyklų tokių buvo tik 27 proc. Pasak valstybinės maisto produktų inspektorės Aušros Išarienės, labiausiai savo vaikais rūpinamasi Jurbarko, Kėdainių, Kretingos, Kupiškio, Kazlų Rūdos, Rietavo, Mažeikių, Plungės, Šakių, Rokiškio, Molėtų rajonuose. Už ūkininkų produkcijos vartojimo skatinimą vaikų ugdymo įstaigose Žemės ūkio ministerija yra apdovanojusi ypač šauniai dirbančią Šilutės rajono savivaldybę: 2014–2015 m. 24-iose iš 27 Šilutės rajono vaikų ugdymo įstaigose maitinimui buvo naudojamos tik ūkininkų ūkiuose užaugintos kokybiškos daržovės. Apmaudu, tačiau nei vienos mokyklos, patiekalams gaminti naudojančios ūkininkų užaugintas daržoves, nėra Biržų, Druskininkų, Ignalinos, Jonavos, Kelmės, Lazdijų, Prienų, Radviliškio, Raseinių, Skuodo, Šalčininkų, Švenčionių, Visagino ir Vilkaviškio rajonuose.
Šiandien beveik visos šalies savivaldybės jau yra pasirašiusios iniciatyvos „AuGink savo kraštą” bendradarbiavimo memorandumą ir žada prisidėti prie sveikos mitybos populiarinimo. Ministrės V. Baltraitienės įsitikinimu, vaikų ir jaunimo mitybai kol kas tikrai skiriame per mažai dėmesio, o juk didžiausia dovana, kurią galime padovanoti vaikui – tai duoti sveiko ir pilnaverčio gyvenimo startą.

Žemės ūkio ministerijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas