Smogs galinga karščio banga

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenimis, rugpjūčio 11 d. Pietų ir Rytų Lietuvoje, o rugpjūčio 12 d. – daugelyje rajonų temperatūra sieks 30-32 laipsnius karščio.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras įspėja, jog per karščius gyventojai gali nukentėti nuo nudegimų, šilumos ar saulės smūgio bei hipoksijos (deguonies bado), dehitratacijos. Ypatingą dėmesį į galimą pavojų turėtų atkreipti 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininėmis, inkstų, širdies ir kraujagyslių). Karščiui taip pat jautresni yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus.
Esant karštiems orams rekomenduojama:
• Gerti daug skysčių. Ypač naudingas mineralizuotas vanduo, nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Vandens po truputį gerkite visą dieną, nelaukdami, kol pradės kamuoti troškulys. Venkite alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu ar saldikliais, nes tokie gėrimai skatina vandens pasišalinimą iš organizmo.
• Apriboti fizinę veiklą lauke. Darbus stenkitės atlikti ryte ir vakare. Dažniau būkite pavėsyje, kad kūnas turėtų galimybę atsigauti. Pavojingiausias laikas lauke – nuo 11 iki 17 val. Ribokite buvimo karštoje aplinkoje trukmę, venkite saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių. Ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje. Dirbantiems karštyje darbuotojams būtinos specialios pertraukos vėsioje vietoje, kurių trukmę ir dažnumą darbdavys nustato savo nuožiūra, tačiau ne rečiau nei kas 1,5 val.
• Vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų. Valgykite daugiau skystų produktų, lengvai virškinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių.
• Dėvėti tinkamus drabužius. Dėvėkite šviesius, laisvus, natūralaus audinio, gerai praleidžiančius prakaitą drabužius. Venkite drabužių iš sintetinių audinių. Galvą apsaugokite skrybėle ar kitu galvos apdangalu, naudokite skėtį. Nešiokite akinius su apsauga nuo ultravioletinės spinduliuotės. Tepkitės apsauginiu kremu nuo saulės.
• Stengtis būti patalpose, kuriose yra ventiliatoriai ar oro kondicionieriai. Svarbu, kad patalpos oro temperatūra nebūtų žemesnė nei 18 laipsnių.
• Nepalikti vaikų vienų automobiliuose. Automobiliai labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Patikrinkite, ar vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nėra per karšti, kad vaikas nenusidegintų.
• Palaikykite vėsią namų aplinką. Namuose langus, pro kuriuos patenka tiesioginiai saulės spinduliai, dienos metu uždarykite ir atverkite tik vakare, kai oro temperatūra būna nukritusi. Venkite tamsios spalvos užuolaidų ir metalinių žaliuzių – jos sugeria šilumą. Dieną naudokite kuo mažiau elektrinių įrenginių, dirbtinės šviesos šaltinių. Jei yra galimybė, miegokite vėsesniame kambaryje.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorės O. Rusickaitės inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas