Į mūsų miestą atkeliauja „Pasaulio virtuvė”

Į Uteną atkeliauja naujas režisierės Aistės Ptakauskės dokumentinis filmas „Pasaulio virtuvė”, kuris kviečia susipažinti su penkiomis Lietuvoje gyvenančiomis kitatautėmis moterimis, paskatinti būti atviresnius kitų kultūrų, tautybių ir rasių žmonėms. Visi norintieji jį galės pamatyti nemokamai, o paskui sudalyvauti diskusijoje su kūrėjais, herojėmis ir žmogaus teisių ekspertais.

 

Juostos peržiūra rengiama spalio 28-ąją, antradienį, 17.30 val. A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Po seanso žiūrovai laukiami diskusijoje, kurią moderuos dr. Jūratė Levina. Baigusi anglų kalbos studijas Vilniaus universitete, daktaro disertaciją ji apsigynė Didžiosios Britanijos Jorko universitete. Čia J.Levina dėsto ir užsiima tiriamuoju darbu, be kita ko, domisi anglų literatūra nuo Viljamo Šekspyro iki šių dienų, taip pat verčia.

Vietą gyventi ne visada pasirinksi – meilė, darbas, studijos, protėvių kraujas ar net karas taip pasuka gyvenimo kelią, kad atsiduri kitoje pasaulio pusėje. Ką patiria, kaip jaučiasi ir kaip naujus namus tuomet kuria žmonės? Dokumentinis filmas „Pasaulio virtuvė” pasakoja apie penkias įvairiatautes moteris, kurios dėl įvairių priežasčių apsigyveno Lietuvoje.

Aktorė Alicia atkeliavo iš JAV pagal studentų mainų programą ir rado meilę, diplomatė čečėnė Aminat nebegrįžo po oficialaus vizito Vilniuje – prasidėjo Grozno šturmas. Padirbėjusi gimtojoje Jamaikoje, Afganistane ir Zambijoje, inžinierė Keisha atvyko į Lietuvą magistrantūros studijų. Urugvajietė Marisa į protėvių žemę sugrįžo kartu su keturiais vaikais. Lietuvoje gimusi Božena ne sykį turėjo nuryti karčią piliulę, nes yra romė, bet užsispyrimas neleido palūžti.

Juosta pasakoja ne tik apie sunkumus, kuriuos patiria imigrantai, bet ir kaip užsieniečiai praturtina Lietuvos visuomeninį, ekonominį bei kultūrinį gyvenimą. Kartu tai yra raginimas atkreipti lietuvių dėmesį į imigrantų teises, pasikalbėti, kas mus verčia jaustis svetimais, ir ištiesti pagalbos ranką tiems, kas šalia mūsų nesijaučia visiškai savais. „Paprastai domimės, ką užsieniečiai apie mus galvoja, o ne kaip jie pas mus jaučiasi, – sako režisierė Aistė Ptakauskė. – Turime atsidurti tų žmonių kailyje.”

„Tikiuosi, kad filmas padės lietuviams atidaryti savo namų duris ir širdis žmonėms, kurie yra skirtingi, – pažymėjo filmo sukūrimą parėmusios NVO programos Lietuvoje vadovė Dovilė Šakalienė. – Globalizacijos laikais mūsų visuomenėje neišvengiamai atsiranda įvairių tautybių ir kultūrų žmonių. Jų bijome, kai nesuprantame ir nepažįstame. Geriausias vaistas nuo baimės ir neapykantos – pažinimas, o geriausia pažinti konkretų žmogų.”

Užsieniečiai sudaro tik 1 proc. Lietuvos gyventojų. Šis rodiklis yra vienas žemiausių Europos Sąjungoje (vidurkis – 6,6 proc.), greičiausiai todėl, kad Lietuva – viena iš migrantams nepakančiausių visuomenių žemyne. Tai ypač akivaizdu moterų migrančių atveju: dauguma iš kitų šalių į Lietuvą atsikrausčiusių moterų patiria ryškią socialinę ir profesinę atskirtį – per mažai dalyvauja socialiniame gyvenime, sunkiai įsitvirtina darbo rinkoje, turi ribotą priėjimą prie integracijai būtinų priemonių (lietuvių kalbos, kompiuterinio raštingumo mokymo).

pasauliovirtuve.eu inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas