10 Skaitytojų tipų. Kuriam save priskirtumėte jūs?

Knygos – neatsiejama visuomenės gyvenimo dalis. Vieni per metus perskaito net po kelis šimtus knygų, kitiems visam gyvenimui užtenka tos vienintelės. Bet kuriuo atveju, lygiai taip pat kaip restoranų lankytojai ar skirtingų laisvalaikio praleidimo būdų mėgėjai – knygų skaitytojai pasiskirsto į tam tikrus tipažus, kurie dažnai atspindi jų asmenybę. Turbūt esate sutikę žmonių, kurie gali atpasakoti kiekvieną skaitytą knygą ir tokių, kuriems net ir naujausi leidiniai pasimiršta dar nespėjus pradėti skaityti kito. O koks jūs esate skaitytojas? Pateikiame jums net dešimt skirtingų knygų skaitytojų tipų, kuriuose, tikime, atrasite save arba savo artimuosius.

Toli nuo realybės

Šio tipo knygų skaitytojai mėgsta fantastinę literatūrą, kurioje faktai dažnai būna tiek nutolę nuo realybės, jog pasinėrus į rašytojo sukurtą pasaulį, galima pamesti sąsają su tikruoju mus supančiu gyvenimu. Tokio žanro mėgėjai neretai būna bent šiek tiek fanatiški, jiems puikiai žinomi visų knygos herojų vardai, su kuriais kartais netgi susitapatinama. Šių knygų gerbėjai jungiasi į įvairius klubus, organizuoja teminius vakarėlius ir visuomet laukia naujausių fantastikos kūrinių knygynų lentynose.

Klasikos gerbėjai

Pasaulyje egzistuoja bent keli, privalomų per gyvenimą perskaityti knygų šimtukai. Labai dažnai tokiuose sąrašuose dominuoja knygos, kurios skaičiuoja ne vieną dešimtį metų. Kartu su jomis gyvuoja ir knygų skaitytojų tipas – klasikos gerbėjas. Šio tipo skaitytojai gali lengvai išvardinti garsiausias pasaulio knygas, turi mylimus rašytojus, dažnai netgi mintinai žino tam tikras knygos ištraukas. Tokio tipo knygų mylėtojai vengia naujų, ką tik išleistų knygų skaitymo bent jau tol, kol jos negauna pasaulinio pripažinimo ir vieningai teigiamo kritikų įvertinimo.
Nekantruoliai
Ar pasiėmę naują knygą į rankas atsiverčiate knygos pabaigą, kur būna trumpas knygos aprašymas? Kai kurie knygų skaitytojai yra tiek nekantrūs, jog ne tik atsiverčia knygos pabaigą, bet ir paskaito patį knygos turinį – šiek tiek pradžioje ir per vidurį. Tokiems knygų skaitytojams visiškai negaila padėti knygą ją įpusėjus ir niekada prie jos nebegrįžti, jei autoriaus kūrybą neįtraukia ar neatrodo aktuali.
Ištikimieji
Kai kurie rašytojai per gyvenimą parašo net ir 100 knygų, o ištikimieji skaitytojai išsikelia sau tikslą visas jas perskaityti. Dažnai taip be sustojimo keliaujama nuo vienos knygos prie kitos. Tiesa dažnu tokių skaitytojų iššūkiu tampa senosios knygos, kurių leidyklos nebeleidžia. Tada tenka jų ieškoti bibliotekose, klausinėti aplinkinių ar net apsilankyti „bagažinių“ turguje. Šio tipažo skaitytojai knygas skaito atidžiai, į jas įsijaučia ir dažnu atveju žino paties rašytojo biografinius faktus bei gyvenimo filosofiją.
Amžini moksleiviai
Ši knygų mylėtojų kategorija išsiskiria tuo, kad juos sudominti grožine literatūra yra ganėtinai sudėtinga. Labiau jie domisi su profesija susijusiomis knygomis arba gilina žinias skirtingose sferose. Šio tipo skaitytojai yra gana reiklūs ir ištikimybę autoriams žada tol, kol jų kūryba yra aktuali ir nepasikartojanti. Šie žmonės mokosi visą gyvenimą ir kiekviena perskaityta knyga jiems suteikia augimo bei žinių.
Istorikai
Istoriniai romanai, pasaulinių karų aktualijos, esminiai politiniai įvykiai – visa tai patenka į istorijos mylėtojų rankas. Jie tikrina faktus, atidžiai domisi autoriaus kompetencija, lygina skirtingas epochas ir gali ne tik pasakyti įvykio datą, bet ir išvardinti tuo metu gyvenusias asmenybes, maisto tendencijas, populiariausius laisvalaikio leidimo būdus ir visa kita, kas būdinga aprašytam laikmečiui.
Naujovių fanatikai
„Senose knygose – senos istorijos“ yra man pasakęs vienas bičiulis, kurį priskirčiau būtent šiai skaitytojų kategorijai. Jo nedomina klasikinė literatūra, bet jis gali greitai ir tiksliai įvardinti populiariausias šiais ar praėjusiais metais išleistas knygas. Tiesa, faktas jog tokie žmonės neskaito pasaulio klasika pripažintų knygų būtų neteisingas. Dažnai jie būna itin daug skaitantys, todėl naujos knygos jiems tiesiog tampa būtinybe. Šio tipo skaitytojai stebi aktualijas, laukia naujienų knygynuose ir aktyviai seka rašytojų gyvenimą, kad pirmieji sužinotų apie naujausius leidinius.
Maisto gurmanai
Ar žinojote, jog iš visų pasaulyje išleistų knygų, beveik 30% sudaro su maisto gaminimu susijusi literatūra? Kaip gaminti maistą pataria ir konditeriai, ir kulinarai, taip pat dietistai bei pasaulio įžymybės. Tokios knygos turi ištikimą savo skaitytoją, kurie jose semiasi idėjų, įkvėpimo, o kartais tiesiog pavarto ir akimis geria skaniausių patiekalų nuotraukas. Tikrai savo aplinkoje rasite žmogų, kurio virtuvėje yra keliolika ar net keliasdešimt receptų knygų ir tai tikrai ne pabaiga.
Meno žinovai
Foto knygos – tai viena iš knygų kategorijų, kur visiškai vieningos nuomonės nėra. Yra arba tokių knygų mylėtojai, arba žmonės, kurie nesupranta prasmės tokiomis knygomis užimti vieną knygų lentynoje. Nors bendras skaitytojų tipas priklauso foto knygų gerbėjų kategorijai, čia juos galima suskirstyti į smulkesnius pogrupius, nes kiekvienas jų turi ir atskirą meno šaką, kuria domisi, pvz.: gamtos vaizdai, užsienio šalių kadrai, įžymių gyvenimo akimirkos, mados fotografija ir t.t.
Tikrų faktų kolekcionieriai
Šiam knygų skaitytojų tipui priskiriami tokie žmonės, kurie labiausiai vertina biografines ir autobiografines knygas. Jiems įdomus garsūs žmonės, įsimintini jų gyvenimo įvykiai, vaikystės šešėliai ir sėkmės karjeroje formulės. Kartais apsiribojama Lietuvoje žinomais žmonėmis, kartais knygomis keliaujama po visą pasaulį. Faktas, dėl kurio nesiginčytų turbūt niekas – tokios knygos įtraukia ir žadina smalsumą, juk visuomet įdomu bent akies krašteliu sužinoti kaip gyvena kiti žmonės, ypač jei jų asmeninis gyvenimas nėra plačiai viešinamas.
Ar priskirtumėte save kuriam nors iš išvardintų skaitytojų tipų? O gal skirtingais gyvenimo etapais tampate vis kitoks ir per skirtingus tipažus keliaujate? Visiškai nesvarbu, kuriai knygų mylėtojų kategorijai priklausote, jei tik savo gyvenime randate vietos kokybiškai literatūrai, kuri augina, moko, motyvuoja. Juk knygos – tai tiesiausias kelias pažinti pasaulį ir plėsti savo akiratį, kartais, net neišeinant iš namų.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas