Diskusija Utenoje: gal nesitikrinantieji mano esantys nemirtingi?

Prasidėjus rudeniui, tęsiasi ligonių kasų specialistų susitikimai su rajonų savivaldybių darbuotojais, kartu dalyvaujant medikams ir pacientų organizacijų atstovams. Taip siekiama kuo platesnių diskusijų ir geresnio visuomenės suvokimo, kodėl svarbu tikrintis sveikatą prevenciškai. Norima, kad ir medikai, ir pacientai sutelktų visas pastangas tam, kad prevencija nebebūtų podukros vietoje.

Reikia aktyvinti sveikatos pasitikrinimą

Šią savaitę apie prevencijos svarbą kalbėta su Utenos rajono savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojais. Į diskusiją, kurioje dalyvavo Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovai, Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytojas Arvydas Paleckis, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) ambasadorė Utenoje ir organizacijos „Vilties kelias“ vadovė Stanislava Mickevičienė, aktyviai įsijungė ir Utenos rajono savivaldybės gydytoja Eligija Židonienė. Prieita prie išvados, kad būtina iš pagrindų sudrebinti visuomenės vertybinius pamatus taip, kad vengimas tikrintis sveikatą taptų toks pat nebemadingas kaip rūkymas.

Gydytojas A. Paleckis sakė tikįs, kad tikrai ateis toks laikas, kai bus įprasta pasisveikinus kito paklausti „O tu buvai pasitikrinti sveikatos? Nebuvai? Tai blogai, kuo greičiau keliauk tikrintis“.

Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė tikino, kad vykęs susitikimas privertė susimąstyti, jog ne viską esame padarę, kad patys ir mūsų artimieji būtų sveiki, o E. Židonienė siūlė kiekvienam pradėti požiūrį keisti nuo savęs.

S. Mickevičienė antrino, jog kiekvienam susitikimo dalyviui reikia pagalvoti, ką galima būtų padaryti, kad iš esmės suaktyvėtų uteniškių tikrinimasis prevenciškai. Be to, anot POLA atstovės, lyderystės šiuo klausimu galėtų imtis ir poliklinikos vadovas, ir Utenos krašto žiniasklaida, daugiau rašydama apie prevencines programas ir galimybes tikrintis sveikatą.

Laimės miestas liūdina

Susitikime Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė apžvelgė, kokios yra iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamos prevencinės programos, akcentavo, kaip galima pasitikrinti, kokie tyrimai atliekami, dėl ko teiginį „galbūt vėliau“ verčiau keisti į „gerai, pasitikrinsiu“. Papasakojo keletą istorijų, kurios anksti sužinojusiems apie onkologinę ligą leido švęsti gyvenimą, o pavėlavusiems išsitirti baigėsi liūdnai.

Taip pat auditorija informuota, kad onkologinių susirgimų ir širdies, kraujagyslių ligų skaičius kasmet Lietuvoje auga. Pavyzdžiui, 2020 m. nustatyti onkologiniai susirgimai mūsų šalyje dar nesiekė 100 tūkst. ir šį skaičių galėjome lyginti su Panevėžio miesto gyventojų skaičiumi. 2021 m. nustatytų atvejų skaičius jau viršijo Šiaulių miesto gyventojų skaičių ir buvo beveik 107 tūkst.

Uteniškiai supažindinti su statistiniais duomenimis, parodančiais, kad Utenos rajono savivaldybės gyventojai yra vieni iš vangiausiai besitikrinančių pagal prevencines programas, apmokamas PSDF lėšomis, tarp Panevėžio ir Utenos apskričių savivaldybių: storosios žarnos ir prostatos vėžio programose tarp 12 savivaldybių uteniškiai pernai buvo paskutiniai ir priešpaskutiniai, o pagal dalyvavimą gimdos kaklelio ir krūties vėžio prevencijos programose užėmė 4–5 ir 3–4 vietas nuo galo. Tik dėl širdies ir kraujagyslių ligų pagal aktyvumą tikrinantis jie pakilo į 5 vietą.

Tokie rezultatai gerokai papiktino POLA atstovę. Ji pastebėjo, kad Utenai, kuri tituluoja save laimės arba laimingiausių žmonių miestu, turėtų būti gėda dėl tokių prastų rūpinimosi savo sveikata rodiklių. Pasak S. Mickevičienės, būtent poliklinikų vadovai turi būti tie vedliai, kurie ieško priemonių, kaip paskatinti žmones tikrintis prevenciškai, o Utenos „Vilties kelio“ nariai nuolat sako, kad jų niekas iš PSPC nekviečia tikrintis, niekas neskambina ir neragina. POLA ambasadorė teigė tik galinti pavydėti rokiškėnams, kurių analogiškas centras, kitaip dar vadinamas poliklinika, su direktore priešakyje deda daug pastangų tam, kad žmonės tikrintųsi. Užtat ir rezultatai šioje srityje rokiškėnų daug geresni.

Būna itin skaudžių pasekmių

Renginio viešnia vylėsi, kad planuojami bendruomenių sveikatos centrai daugiau dėmesio skirs prevencijai, jų specialistai patys kviečiamuosius tikrintis užregistruos tyrimams. Bent jau tokią viziją moteris tvirtino išgirdusi neseniai vykusiame susitikime su sveikatos apsaugos ministru.

Kiti susitikimo dalyviai siūlė finansuoti daugiau programų jauniems žmonėms, jei dabartinės lėšos nepanaudojamos, taip pat ankstinti prevencinėse programose dalyvaujančiųjų amžių, nes ligos jaunėja. Pastebėta, kad daugiau skatinti tikrintis turėtų ir Visuomenės sveikatos biuras. Savivaldybės gydytoja paaiškino, kodėl patvirtintas būtent toks programų dalyvių amžius ir tokios programos.

S. Mickevičienė ir A. Paleckis, šeimos gydytoju dirbantis Tauragnuose, pasidalijo patirtimis ir pacientų istorijomis, patvirtinančiomis, kad anksti aptiktos onkologinės, kraujotakos sistemos ligos yra lengviau gydomos ir padeda žmonėms išgyventi. POLA atstovė svarstė: galbūt kai kurie žmonės įsivaizduoja esantys nemirtingi, jei nemato reikalo tikrintis sveikatą?

A. Paleckis prisiminė atvejį, kaip vos 40 metų peržengusi moteris kreipėsi į jį dėl sutinusios rankos ir kantriai slėpė pagrindinę šio negalavimo priežastį – akivaizdų vėžinį darinį krūtyje. Arba kaip teko įkalbinėti kitą moterį, kad pasidarytų mamografiją, nors ji buvo įsitikinusi esanti sveika, nes niekas giminėje krūties vėžiu esą nesirgo. Prisiminti ir atvejai, kaip gydant pacientui radikulitą liga nepasidavė gydymui, kadangi priežastis buvo vėžio metastazės kauluose. Kaip per pastaruosius kelerius metus net penki tauragniškiai išėjo Anapilin dėl užleisto prostatos vėžio, o rūkymas „paklojo“ ne vieną to krašto vyrą, turėjusį kraujotakos problemų, ir kt.

Mediko manymu, yra nemažai sėkmės atvejų gydant anksti aptiktas širdies ligas bei vėžį, tačiau laikydamiesi gydytojo etikos reikalavimų, medikai negali viešinti pacientų istorijų, nors jos galėtų būti naudingos visuomenei. A. Paleckis kvietė pačius gyventojus prisidėti prie sėkmės istorijų, visuomenės skatinimo tikrintis, nes vieni gydytojai, anot jo, be pacientų indėlio gerų rezultatų nepasieks.

Panevėžio TLK inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas