Saulės jėgainės daugiabučiuose

Atnaujinami daugiabučiai, kurių plotas viršija 1 500 kv. m, turi įsirengti saulės jėgaines, kurios gamintų elektrą bendrosioms namo reikmėms. Tai galioja pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos naujausio kvietimo reikalavimus renovuojamiems daugiabučiams.

Paraiškos priimamos iki birželio 1 d.

Gyventojai šio kvietimo metu gali nuspręsti, ar diegs alternatyvių energijos šaltinių priemones, o reikalavimas įsirengti saulės jėgaines taikomas, jei daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas pradėtas rengti ne anksčiau 2020 m. vasario 5 d. ir jei daugiabutyje yra techninės galimybės saulės jėgainei įrengti. Tokiems projektams papildomai taikoma iki 30 proc. parama Klimato kaitos programos lėšomis.

Paraiškos dėl renovacijos teikiamos Būsto energijos taupymo agentūrai (paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose) tiesiogiai arba naudojantis pašto ir pasiuntinių teikiamomis paslaugomis iki 2021 m. birželio 1 d.

Taršą sumažinantis sprendimas – saulės jėgainės

Svarstantiems, ar vargintis įsirengiant saulės jėgaines, verta žinoti, kad įsirengimas yra lengvesnis, nei daugeliui gali pasirodyti. Pasak Lietuvos saulės energetikos asociacijos, jas nesunkiai turėtų sumontuoti bet kuri profesionali saulės sistemų montuotojų įmonė. Dažniausiai ji imasi ir prižiūrėti šią jėgainę – kartą per metus apžiūrėti kabelius ir jungtis, patikrinti, ar normaliai veikia kontaktai bei įtampos keitiklis. Tai gali atlikti kiekvienas elektrikas, susipažinęs su saulės elektrinėmis.

Lietuvos klimato sąlygomis 1 kW saulės elektrinės per metus pagamina apie 1 000 kWh elektros. O daugiabutyje bendrosioms reikmėms per metus sunaudojama apie 3 000 kWh elektros. Tai reiškia, kad namui reikia 3 kW galios saulės elektrinės, kurios galutinė kaina su montavimu apytiksliai siektų 3–4 tūkst. Eur.

Daugiau nei tik ekologiškas pasirinkimas – tai ilgalaikė investicija, nes saulės moduliai net ir po 25 metų išlaiko 90 proc. galios. Lietuvos saulės energetikos asociacijos duomenimis, saulės jėgainės yra efektyvus ir patogus būdas taupyti išlaidas elektrai: per septynerius metus jėgainės įrengimo kaštai pasidengia, o toliau už elektrą gyventojai beveik nieko nemoka.

Siūloma įsirengti ir šilumos siurblius

„Statant saulės jėgainę, galima kartu įsidiegti šilumos siurblį, kurio darbui naudojama jėgainės pagaminama elektra. Tai dažna praktika, nes toks variantas ekonomiškai patrauklus – sumažėja mokesčiai tiek už šildymą, tiek už elektrą“, – pastebi Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta.

Tie namai, kurie nėra prijungti prie centralizuoto šilumos tiekimo, yra labiausiai skatinami įsirengti alternatyvius energijos šaltinius šildymui. Tačiau pasinaudoti papildomai teikiama valstybės parama gali ir daugiabučiai, gaunantys šilumą centralizuotai.

Saugo aplinką ir gyventojų pinigines

Maždaug 80-yje daugiabučių yra įdiegti atsinaujinantys energijos šaltiniai pagal namų modernizavimo projektą. Vienas iš jų, esantis Marijampolėje, buvo pripažintas geriausiu 2019 metų renovacijos projektu. Čia energijos poreikis po priemonių įdiegimo sumažėjo daugiau kaip 80 proc., tokius sutaupymus leido pasiekti gyventojų pasirinkta geoterminio šildymo sistema. Šiandien vykdoma dar daugiau kaip 1 500 daugiabučių atnaujinimo projektų ir dalyje jų planuojama įdiegti alternatyvius energijos šaltinius.

BETA inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas