Auksinė taisyklė ūkininkams: kokiomis lėšomis turi būti finansuojamas turtas?

Žemės ūkio produktų kainos jau daug metų beveik nekinta, todėl ūkiai pajamas gali auginti tik didindami derlingumus, primilžius. Iš esmės – sulaukę gamtos malonės. Deja, ūkininkų balansuose išlaidų eilutės tuo pačiu laikotarpiu gana ženkliai judėjo aukštyn: augo darbo užmokesčiai, mokamų mokesčių apimtys, žaliavų, įrengimų kainos. Tokioje situacijoje vis svarbesniu veiksniu tampa ūkininkų gebėjimai efektyviai valdyti savo piniginius srautus.

Ignas Jankauskas, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas, sakė, kad tokioje situacijoje ypač svarbu laikytis vienos auksinės taisyklės: kuo ilgesnis turto naudojimo laikas, tuo ilgesniaispinigais jis turi būti finansuojamas.

Anot jo, greičiausiai ūkyje sunaudojamos žaliavos yra trąšos, pašarai, degalai, pesticidai ir kt. Gamybos ciklas žemės ūkyje trunka apie metus, todėl ne trumpesnis turėtų būti ir tokių žaliavų finansavimas.

„Žemės ūkio padargai, pavyzdžiui, traktoriai, tarnauja penkerius ir daugiau metų. O, sakykime, kombainai yra dar gerokai ilgaamžiškesni ir savo vertę išlaiko ilgiau. Tačiau ir investicijos į juos tradiciškai būna nepalyginamai didesnės. Kalbant apie žemės ūkio techniką, jos įsigijimo finansavimo sprendimai turėtų būti ilgesni nei 5 metai“, – pabrėžė I. Jankauskas.

Fermų, sandėlių įranga, kiti pastatai – tai ilgalaikės investicijos. Jų tarnavimo laikas yra ilgas, o atsipirkimas gana lėtas, todėl šioms investicijoms reikėtų ieškoti 7–15 metų trukmės finansavimo.

„Galiausiai yra žemė – pagrindinis žemdirbio turtas ir pajamų šaltinis. Visgi jos atsipirkimas gali siekti net ir 30 metų. Todėl, pavyzdžiui, 5 metų paskola žemei pirkti anksčiau ar vėliau gali destabilizuoti ūkininko pinigų srautus. Ilgiausios trukmės finansų instrumentais taip pat turi būti apmokėta melioracija, žemės gerinimo darbai, kitos panašios investicijos į gamybinius“, – sakė I. Jankauskas.

„Dirbdamas su paskolomis labai dažnai girdžiu ūkininkus sakant: „Nenoriu būti ilgai skolingas, todėl man pakaks ir trumpesnio kredito.“ Manau, kad tai nėra teisingas požiūris. Ilgas kreditas su nemokamu išankstiniu grąžinimu išsprendžia tikrai daug klausimų. Juk anksčiau grąžinti, jei tik turėsite tokią galimybę, spėsite visada.“

Ignalinos kredito unija yra ilgametė ir patikima Lietuvos ūkininkų finansinė partnerė, teikianti jiems individualius ir situacijai labiausiai tinkamus finansų sprendimus: paskolas ūkiams plėsti ir modernizuoti, apyvartinėms lėšoms, taip pat lengvatines paskolas nuo COVID-19 nukentėjusiems ūkiams. Susisiekti su Ignalinos kredito unija galima telefonu (8 386) 52 561 arba el. paštu ignalina@kreda.lt.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas