Antradienį prasidėjo pajamų deklaravimas: yra ir naujovių

Lietuvoje prasidėjo turto ir pajamų deklaravimas – jau antradienį dalis šalies gyventojų suskubo deklaruoti savo pajamas elektroniniu būdu, kiti kol kas šį darbą patiki specialistams ir traukia į Valstybinę mokesčių inspekciją. Šiemet pajamų deklaracijas gyventojai turi užpildyti iki gegužės antros dienos.

Su žiniasklaidos atstovais susitikę Utenos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Pranas Alsys, Utenos AVMI Mokestinių prievolių skyriaus Utenos poskyrio vedėja Leokadija Kandižauskaitė ir Utenos AVMI atstovė spaudai Asta Bursova supažindino su šiųmetėmis naujovėmis.
VMI jau paruošė 1,8 mln. pajamų deklaracijų, iš kurių daugiau nei milijoną galima pateikti pasinaudojus nemokama programėle telefonams „e.VMI“. Pirmą kartą gyventojai pajamas ir turtą deklaruos eurais, suformuotose pažymose – ir automobilių sandoriai.
Pajamų deklaracijas privalo pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.) ir, be abejo, gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.
„Kiekvienais metais VMI siekia, kad pajamų deklaravimas taptų paprastesnis ir gyventojai galėtų įvykdyti prievolę negaišdami laiko. Daugiau nei milijonas mokesčių mokėtojų šiemet keliais mygtukų paspaudimais VMI užpildytą deklaraciją gali pateikti išmaniuoju telefonu, pasinaudodami e.VMI programėle“, – sakė Utenos AVMI viršininkas Pranas Alsys, informuodamas, kad Utenos AVMI specialistai padės deklaracijas pildyti kai kuriose bibliotekose, seniūnijose, policijos komisariatuose.
Gyventojai mokesčius deklaruoti gali ir per savo išmaniuosius telefonus, tačiau, anot specialistų, tam reikia turėti specialią programėlę „e.VMI“, padėsiančią keliais mygtukų paspaudimais pateikti deklaraciją. Ją gyventojai gali parsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių, taip pat iš VMI interneto svetainės.
Gyventojų patogumui Elektroninio deklaravimo sistema šiemet pirmą kartą aiškiai nurodys, kokią sumą gyventojas turi sumokėti ar susigrąžins – nebereikės „klaidžioti“ deklaracijos laukeliuose.
Pirmą kartą šiemet VMI pažymose ir preliminariose deklaracijose pateikia informaciją apie automobilių pirkimo/pardavimo sandorių sumas, jei automobilis buvo neišlaikytas trejus metus, neatsižvelgiant į tai ar parduotas su pelnu ar ne). Taip pat pažymose bus pateikiama informacija iš turimų duomenų apie nekilnojamojo turto įsigijimo kainą. Todėl deklaracija bus pilnesnė ir gyventojams nereiks patiems ieškoti trūkstamos informacijos.
VMI EDS taip pat patalpino euro skaičiuoklę, mat pirmą kartą gyventojai šiemet teiks „eurines“ deklaracijas, taip pat pirmą kartą turtą deklaruos nauja valiuta. Dėl to turto deklaracijas reikėtų pildyti naujame blanke arba, pildant senosios deklaracijos pagrindu, visus skaičiukus konvertuoti į eurus.
Utenos AVMI rekomenduoja visiems gyventojams, nežinantiems, ar jie turi pateikti pajamų deklaracijas, pasitikrinti VMI Elektroninio deklaravimo sistemoje, mat nemažai gyventojų gali susigrąžinti arba privalo sumokėti dėl praėjusiais metais taikyto neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD).
Pildančių pajamų deklaracijas laukia ir naujovės. Viena jų – Lietuvos gyventojai VMI turi informuoti apie pinigines lėšas, iš kurių po 2011 metų sausio 1 dienos buvo įsigytas turtas (ar planuojama, kad bus įsigytas), kurio vertė didesnė nei 15 tūkst. eurų. Tad jei VMI neturi jokios informacijos, reikės nurodyti turto įsigijimo šaltinį – paskolas, gautas ne anksčiau nei 2004 metais, dovanas, taip pat gautas ne anksčiau nei 2004 metais.
Praėjusiais metais Utenos rajone deklaracijas už 2014 metus pateikė daugiau nei 14 tūkst. gyventojų (98 proc. tai padarė e. būdu), beveik 2 tūkst. mokesčių mokėtojų teikė turto deklaracijas (99 proc. – e. būdu), per 8 tūkst. gyventojų teikė prašymus skirti paramą nuo sumokėto pajamų mokesčio. Pernai beveik 9 tūkst. Utenos rajono gyventojų, pasinaudojusių mokesčių lengvatomis, susigrąžino per 744 tūkst. eurų.

Besirengiantys deklaruoti už 2015 metus privalo pateikti:

1. individualią veiklą vykdę (net jei negavo pajamų) ar B klasės pajamų (pvz., įvairių palūkanų) gavę gyventojai; pridėtinės vertės mokesčio mokėtojai, gavę pajamų iš žemės ūkio veiklos, taip pat gavę pajamų iš žemės nuomos, kito NT nuomos; gavę pajamų pardavus nekilnojamąjį turtą ir pan.;
2. didesnes kaip 2 500 € vertės dovanas pinigais ar turtu iš kitų asmenų (ne iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių) brolių, seserų, senelių, vaikaičių) gavę gyventojai;
3. didesnes kaip 2 500 € dovanas pinigais ar turtu (išskyrus gautas nekilnojamaisiais daiktais, esančiais Lietuvoje) iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių ir vaikaičių gavę mokesčių mokėtojai;
4. individualių įmonių savininkai, ūkinių ir mažųjų bendrijų nariai, gavę pajamų iš šių įmonių ar bendrijų, taip pat kiti gyventojai, gavę pajamų, nuo kurių sumokėti pajamų mokestį privalo jie patys;
5. politikai, valstybės tarnautojai, kitas Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatyme nurodytas pareigas 2015 m. ėję gyventojai ir jų šeimų nariai, politinės partijos nariai, kurių politinės partijos nario mokestis per 2015 m. buvo didesnis kaip 360 eurų, ir jų šeimų nariai Metines pajamų deklaracijas (GPM308 forma) pateikti privalo, neatsižvelgiant į tai, kokias pajamas jie yra gavę;
6. gyventojai, privalantys perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį;
7. gyventojai, pageidaujantys pasinaudoti mokesčio lengvatomis, t. y. 2015 m. nepasinaudoję visu metiniu NPD ar papildomu NPD už auginamus vaikus (įvaikius), mokėję gyvybės draudimo ar pensijų įmokas, palūkanas už būsto kreditą, paimtą iki 2008-12-31, studijų įmokas.

Parengė Lina NARČIENĖ

 

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas