Siekiant suvaldyti pandemijos grėsmę artėjant rudeniui, dabar ypač svarbu elgtis sąmoningai ir atsakingai – laikytis rekomendacijų bei prisidėti prie visuotinio imuniteto kūrimo. Juk kiekvienas pasiskiepijęs apsaugo ne tik save, bet ir aplinkinius.
Apie tai, kokiomis mintimis gyvena šiandien ir kodėl nusprendė vakcinuotis, pasakoja piliečiai iš skirtingų šalies rajonų.
„Kartu mes galime nuveikti daugiau“
Indrė iš Elektrėnų šiandien gyvena pozityviomis mintimis: „Karantino laikotarpis buvo sunkus psichologiškai ir emociškai, bet atėjusi vasara ir pasibaigęs sugriežtintas karantinas po truputį padėjo sugrįžti prie senųjų įpročių.“
Moteris teigė keletą kartų atlikusi antigenų testą, bet visi atsakymai buvo neigiami. „Oficialiai koronavirusu nesirgau, tačiau dirbu maisto tiekimo sferoje ir mano aplinkoje vyksta nuolatinė komunikacija su klientais bei tiekėjais, keletas kolegų sirgo, tad galbūt to nesuprasdama ir nejausdama persirgau besimptome šio viruso versija“, – pasakojo ji.
Pradžioje į skiepus žiūrėjusi skeptiškai, Indrė pripažįsta, kad, kaip ir kiti, pasidavė „bandos“ jausmui, nes atrodė, jog per tokį trumpą laiką atrasti veiksmingą vakciną yra neįmanoma ir ateityje turėsime daug su sveikata susijusių problemų, kurioms įtaką bus padarę skiepai.
Kaip bebūtų, galiausiai ji nusprendė vakcinuotis, kad darbas sklandžiai vyktų ir toliau, o dabar ragina kitus padaryti tą patį: „Galvokite ne tik apie save ir kaip tai tiesiogiai gali palengvinti jūsų gyvenimą, bet ir apie tai, kad vienas vienintelis jūsų skiepas dar gali išgelbėti ir begalę aplinkinių, juolab šeimą ir kitus artimuosius, juk visi jiems linkime tik paties geriausio ir norime apsaugoti. Jei visi būsime sąmoningesni ir vieningesni, tikiu, kad šią pandemiją suvaldyti bus galima per trumpesnį laiką. Juk ne veltui sakoma, kad kartu mes galime nuveikti daugiau.“
„Virusas nedings lyg niekur nieko“
Vestuvių planuotojai Laurai, kilusiai iš Jurbarko, šiltasis metų sezonas – pats aktyviausias darbymetis, nes žmonės planuoja savo vestuves ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Laura sakė pasitikinti mokslu ir mananti, kad mes visi esame tokioje situacijoje, kurioje, be vakcinų, nėra kitos išeities.
„Virusas nedings lyg niekur nieko. Nesu skiepų maniakė, paprastai nuo gripo nesiskiepiju kasmet, bet šitas virusas yra toks, kad nevalia rizikuoti ne tik savo paties, bet ir artimųjų sveikata. Pandemija paveikė mano verslą, aš kito varianto nematau, tik vakcinaciją, kad galėtumėme kiek galima greičiau grįžti į normalų gyvenimą“, – sakė ji.
„Tai, kad dabar Lietuvoje sergančių asmenų skaičiai mažesni, dar nereiškia, jog rudenį mes vėl neturėsime kritinės pandeminės situacijos. Net, sakyčiau, labai tikėtina, kad turėsime. Kuo daugiau bus pasiskiepijusių, tuo mažiau galimybių vėl visiems sėdėti namuose“, – tikino moteris, kuri pridūrė, kad ją pasiekia įvairūs mitai bei istorijos, susijusios su vakcinacija, bet dažniausiai tuos mitus išgalvoja žmonės, nė kiek nepasigilinę į mokslininkų nuomonę.
„Labiausiai man nerimą kėlė kalbos apie tai, kad paprastai skiepui išrasti reikia daugiau laiko, kurio mes nelabai turime. Bet, kita vertus, esu per gyvenimą išgėrusi, suvalgiusi daugybę dalykų, kurių cheminės sudėties tikrai nežinojau, tad dabar abejoti medicina, kai viskas yra po padidinamuoju stiklu tikrinama, nematau net menkiausios priežasties“, – savo nuomone dalijosi Laura.
Kam galioja rekomendacijos ir galimybių pasas?
Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, šiuo metu apsauginės veido priemonės privalomos vyresniems nei 6 metų asmenims viešose uždarose erdvėse, pavyzdžiui, parduotuvėse, viešajame transporte ar renginiuose. Išskyrus tuos atvejus, kai sportuojama arba kai teikiama paslauga, kurios negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke ir kai dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negalima ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (rekomenduojama dėvėti veido skydelį).
Be to, turint neigiamą COVID-19 testo rezultatą, pasiskiepijus nuo COVID-19 ar persirgus COVID-19, galima gauti galimybių pasą, kuris nuo rugpjūčio 2 d. galioja vieną mėnesį.
Pasiskiepijus „Comirnaty“ arba „Moderna“ vakcina galimybių pasas įsigalioja praėjus 1 savaitei po antrosios vakcinos dozės suleidimo; „Janssen“ vakcina – praėjus 2 sav. po vienintelės vakcinos dozės suleidimo; „Vaxzevria“ vakcina – praėjus 4 sav. po pirmosios dozės suleidimo ir iš karto po antrosios vakcinos dozės.
Persirgus COVID-19, galimybių pasą galima gauti praėjus 2 sav. po bet kurios vienos vakcinos dozės, o turint neigiamą COVID-19 testo rezultatą, svarbu žinoti, jog antigeno testas galioja 48 val. nuo ėminio paėmimo momento, SARS-CoV-2 PGR tyrimas galioja 72 val. nuo ėminio paėmimo.
Daugiau apie galimybių pasą, galiojančias rekomendacijas ar kitos su pasauline pandemija susijusios aktualios informacijos galite rasti tinklalapyje www.koronastop.lrv.lt, www.gpasas.lt arba paskambinę numeriu 1808.
IDSAM0813/8