KultūraBaigiantis metams uteniškiai įvertinti premijomis už triūsą
2016 gruodžio 09, Penktadienis 09:43

Baigiantis metams uteniškiai įvertinti premijomis už triūsą

Baigiantis metams uteniškiai įvertinti premijomis už triūsą

Tradiciniai amatai, atspindėdami lietuvių tautos ilgaamžes tradicijas, vertybes ir vietinį savitumą, virsta šių dienų patrauklia veikla. Gruodžio 8 dieną Raudondvario dvare (Kauno r.) Žemės ūkio ministerija surengė konferenciją ,,Tautinis paveldas Lietuvoje–iššūkiai ir perspektyvos", į kurią pagerbti metų geriausiųjų, pasidalinti rūpesčiais ir džiaugsmais, pasisemti idėjų kitiems metams iš visos Lietuvos susirinko geriausi amatininkai, savivaldybių atstovai ir visi kiti, besidomintieji šia sritimi.

Tradicinių amatų, būdingų konkrečiai šalies vietovei ar etnografiniam regionui, puoselėjimas yra svarbi šalies gyvybingumo ir patrauklumo didinimo priemonė. Pasak Žemės ūkio ministerijos, koordinuojančios tautinio paveldo sertifikavimą, Kaimo plėtros departamento direktorės Vilmos Daugalienės, tautinis paveldas yra lietuviškasis perlas. Dar nepraėjo ir dešimt metų, kai Lietuvoje buvo priimtas Tautinio paveldo įstatymas, tačiau akivaizdu, kad tautinis paveldas tampa vis populiaresnis ir geriau pažįstamas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Tautinis paveldas – praeityje tautos sukurtas ir iki šių dienų išlikęs materialus bei nematerialus turtas. Jolita Umbrasienė, Utenos vietos veiklos grupės pirmininkė, pabrėžusi, kad visą šią sritį reikia pažinti, saugoti ir prižiūrėti, papasakojo, ką per dvidešimt metų nuveikė Utenos regiono bendruomenė, kaip per tą laiką pasikeitė krašto žmonių sąmonė. ,,Pritraukėme nemažai ES lėšų, išaugo mūsų gebėjimai, per abu ES finansavimo laikotarpius buvo įgyvendinta daug sėkmingų sumanymų", – neslėpė pasididžiavimo savo kraštiečiais J. Umbrasienė.
Be įvairių diskusijų, svarbiausias konferencijos tikslas buvo pagerbti tuos, kuriems šiemet sėkmė šypsojosi labiausiai. Žemės ūkio ministerija yra įsteigusi tris apdovanojimus sėkmingiausiai dirbantiems tradiciniams amatininkams ir tradiciniams amatų centrams (TAC). Pirmoji premija už etninės kultūros ir vietinių iniciatyvų puoselėjimą bei tautinio paveldo pateikimą visuomenei įteikta duonos kepėjai Miglei Dalgedaitei–Lučiūnei iš Trakų rajono. Antroji (ne maisto kategorijoje) – 2016 m. sėkmingiausiai dirbusiai Odetai Tumėnaitei–Bražėnienei iš Utenos rajono, kuriančiai karpinius, medžio raižinius, demonstruojančiai ne tik amato procesą, bet ir vedančiai mokymus, dalyvaujančiai Lietuvos ir užsienio parodose.
Trečiąją premiją gavo šiais metais sėkmingiausiai dirbęs Utenos tradicinių amatų centras „Svirnas". Šis TAC veikia tik trečius metus, bet jau pasiekė puikių rezultatų. Čia rengiami edukaciniai užsiėmimai, kuriuos veda sertifikuoti amatininkai, organizuojami tarptautiniai renginiai.
Šiandien Lietuvoje pagal Tautinio paveldo produktų įstatymą yra įkurta 20 TAC, 8 iš jų įsikūrę kultūros paveldo objektuose.
Šalies TAC šiuo metu dirba 62 amatininkai, puoselėjamos 162 amatų sritys, bendradarbiaujama su 195 amatininkais, sertifikavusiais tautinio paveldo produktus, 43 atestuotais meistrais. TAC yra įgyvendinama 15 sertifikuotų mokymo programų.

Laikraščio „Utenos diena" ir Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Seime savo kūrybos darbus pristatys uteniškiai tautodailininkai

  Gegužės 8 dieną, antradienį, Seimo II rūmų parodų galerijoje bus pristatyta Utenos rajono tautodailininkų darbų paroda, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Sveikinimo žodį tars parodos iniciatorius Seimo narys Edmundas Pupinis, tautodailininkų klubo „Svirnas“ vadovė Zita Indriūnienė, parodos autoriai.

 • Trijų karalių dieną geriausiems šalies tautodailininkams bus įteikti „Aukso vainikai“

  Tradiciškai sausio 6–ą, Trijų karalių dieną, bus paskelbti ir simboliniais aukso vainikais karūnuoti geriausi metų liaudies menininkai. Laureatų paskelbimo ir vainikavimo iškilmės prasidės Rokiškio krašto muziejuje.

 • Rajono tautodailininkai pasidžiaugė vienas kito darbu

  Praėjusį ketvirtadienį Utenos kraštotyros muziejuje pristatyta Utenos rajono tautodailininkų darbų paroda. 78 kūrybingų žmonių darbai bus eksponuojami iki gegužės 12 dienos.

 • Tautodailininkas Albinas Šileika dalijosi patirtimi su jaunimu

  Vasario 21 dieną Utenos regioniniame profesinio mokymo centre (toliau – RPMC) viešėjo tautodailininkas Albinas Šileika. Kūrėjas būsimiems staliams bei apdailininkams pristatė savo puoselėjamą drožybos amatą, mokė juos drožti prieverpstes.

 • Geriausius šalies tautodailininkus karūnuos Jonavoje

  Šimtametes senųjų amatų tradicijas tęsiantys kūrėjai Trijų karalių dieną rinksis Jonavos kultūros centre – čia vyks respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas" laureatų paskelbimo ir vainikavimo iškilmės. Pirmųjų vietų laimėtojai – po vieną vaizduojamosios, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą – bus apdovanoti simboliniais aukso vainikais kaip geriausi 2016 metų liaudies meistrai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2802
Vakar apsilankė:8945
Šią savaitę apsilankė:11747
Šį mėnesį apsilankė:168394
Viso (nuo 2015-02-16):8559538
Šiuo metu naršo:
130
2018-06-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!