Gegužės 17-ąją visoje Lietuvoje vyks tradicine tapusi, muzikantus ir klausytojus sutelkianti Gatvės muzikos diena.
Po vienerių metų pertraukos šventė sugrįš ir į Mažeikių Laisvės gatvę. Iniciatyvos ją organizuoti, sutelkti muzikuojančius mažeikiškius ėmėsi Merkelio Račkausko gimnazijos bendruomenės nariai, direktoriaus pavaduotojas Laimonas Terasius ir buvęs jos absolventas Tadas Dabulskis.

Anksčiau Gatvės muzikos dieną mažeikiškiai muzikantai yra koncertavę ir Vasario 16-osios gatvėje prie geležinkelio stoties, o paskui nusistovėjo tradicija muzikuoti Laisvės gatvėje. Nuotr. iš redakcijos archyvo
Prasidėjo nuo vieno žmogaus iniciatyvos
Gatvės muzikos dieną, kurios pavadinimas neretai trumpinamas į GMD, įvairiuose Lietuvos ir užsienio miestuose visi mokantys ir norintys išeina groti gatvėse, skveruose, aikštėse ar net viešajame transporte. Tądien miestų gatvės skęsta įvairios muzikos garsuose, o šventės žiūrovai gėrisi muzikantų kuriamais pasirodymais.
„Nesvarbu, ar esi profesionalus muzikantas, ar mėgėjas groji metalą ar sutartines – šventėje dalyvauti gali visi!“ – teigia muzikanto Andriaus Mamontovo 2007 metais sugalvoto renginio dabartiniai organizatoriai.
GMD istorija prasidėjo paprastai: nuo A. Mamontovo draugams išsiųstų elektroninių laiškų ir pakvietimo išeiti groti Vilniaus gatvėse. Nuo to laiko idėja taip išpopuliarėjo, kad tapo ne tik visos Lietuvos miestų gatves muzikos garsais užliejančia švente, bet jau ir tarptautine tradicija. Muzikantai visą dieną koncertuoja įvairiose miesto vietose, o vėliau kartu su šventės žiūrovais kuria improvizuotą mušamųjų eiseną „Drum2gether“.
Vyksta registracija
Šiuo metu interneto svetainėje www.gmd.lt vyksta būsimųjų renginio dalyvių registracija.
Mažeikiuose, Laisvės gatvės atkarpoje nuo vadinamojo V. Burbos skverelio iki Mažeikių rajono savivaldybės administracijos pastato, numatyta beveik dvidešimt vietų, kurias gali rinktis ir muzikuoti šventės dalyviai.
Trečiadienio ryto duomenimis, dalyvauti Gatvės muzikos dienoje buvo užsiregistravę dešimt mieste veikiančių organizacijų, muzikos, dainavimo, šokių kolektyvų.
Organizatoriai ragina visus, kurie norėtų, planuoja, svajoja dalyvauti, apsilankyti minėtoje svetainėje, užsiregistruoti, išsirinkti labiausiai patinkančią ir, jų nuomone, tinkamiausią vietą pasirodymams ir dalyvauti.
Kita vertus, manoma, kad atsiras ir muzikantų, kurie gegužės 17 d. nuo 12 valandos pagroti į Laisvės gatvę atvyks ir iš anksto neužsiregistravę. Jie taip pat laukiami, o vietos užteks visiems.
Domėjosi, ar šventė bus
Merkelio Račkausko gimnazijos direktoriaus pavaduotojas, gimnazijos vaikinų ansamblio „Bros“ ir vaikinų grupės „Bros band“ vadovas L. Terasius prisiminė, kad vienoje iš repeticijų bendraujant su gimnazistais iškilo klausimas: ar šiemet Mažeikiuose vyks Gatvės muzikos diena, gal verta ruoštis ir dalyvauti.
„Sausio ar vasario mėnesį susisiekėme su savivaldybės jaunimo reikalų koordinatore Alvyda Purauskyte norėdami paklausti jos, ar kas nors ką nors planuoja. Ji informavo, kad dar lyderystės niekas neparodė, ir paklausė, gal gimnazijos bendruomenė norėtų ir galėtų organizuoti. Na, o mes ir neatsisakėme pamėginti bei imtis šio reikalo“, – prisiminė pašnekovas.
Proga groti publikai
Pedagogas pažįsta daugelio mūsų miesto bendrojo ugdymo mokyklų muzikos mokytojų, neformaliojo švietimo įstaigose veikiančių muzikos, dainavimo kolektyvų vadovų ir šiaip muzikuojančių žmonių. Todėl turėdamas progą kalbina, kviečia ir drąsina dalyvauti Gatvės muzikos dienoje. Dauguma kalbintų vaikų ir jaunimo kolektyvų vadovų pažadėjo, kad dalyvaus. Bet manoma, kad prisidės ir būrys suaugusių muzikuojančių žmonių.
„Be abejo, manau ir sakau – Gatvės muzikos diena yra reikalinga. Ypač tiems muzikuojantiems žmonėms, kurie šiaip jau neturi galimybių pasirodyti scenoje, vadinamiesiems neformalams.
Pavyzdžiui, ansambliai, kurie turi vadovus, jie koncertuoja, dalyvauja konkursuose – turi galimybių groti vienokiai ar kitokiai publikai.
Bet neabejoju, kad yra ir tokių muzikantų, kurie savarankiškai išmoko gitaros akordus, kurie groja, bando, gal kokią dainą sukuria ir mokosi kur nors, kur muzikavimo tradicijų nėra. Tai tokiam žmogui ar neformaliai grupei Gatvės muzikos diena gal vienintelė proga viešai parodyti savo kūrybą. Tai yra galimybė išeiti į šviesą. Ir svarbiausia, tavęs nevertina jokia komisija, vertina žiūrovai, kurių dalis pasiklausys, galbūt nueis, kiti sugrįš“, – mintimis pasidalijo L. Terasius.
Nestandartinis renginys
Prie kasmet trečiąjį gegužės šeštadienį vykstančios muzikos šventės sugrąžinimo į Mažeikius prisideda ir T. Dabulskis, kuris Vilniaus Gedimino technikos universitete studijuoja renginių inžineriją. Būsimoji mažeikiškio specialybė labai susijusi su veiklomis ir darbais, kuriuos reikia atlikti norint, kad Gatvės muzikos diena įvyktų.
„Šis renginys – nestandartinis, nevientisas. Jame daug skirtingų atlikėjų, skirtingų kampelių Laisvės gatvėje kurioje jie gros. Tai savotiškų iššūkių keliantis, bet įdomus renginys“, – kalbėjo šių metų GMD Mažeikiuose koordinatorius.
Pasak pašnekovo, šiuo metu jis sulaukia renginyje muzikuoti norinčių žmonių skambučių. Jie domisi, kaip vyks renginys, teiraujasi dėl kai kurių juos dominančių techninių niuansų.
Lyg generalinė repeticija
Pašnekovas pastebėjo: dalyvauti Gatvės muzikos dienoje registruojasi įvairią muziką atliekantys, skirtingo amžiaus mažeikiškiai – nuo pavienių atlikėjų, iki įvairiose organizacijose veikiančių ansamblių.
„Toks ir yra Gatvės muzikos dienos tikslas – suteikti galimybę muzikuojantiems žmonėms, nepriklausomai nuo to, ar jie muzikuoja po vieną, ar didesniame bendraminčių būryje, išeiti ir groti viešai, pačioje Mažeikių miesto širdyje – Laisvės gatvėje.
Beje, šiemet renginio tema yra „Generalinė repeticija“. Manau, ji puikiai atskleidžia pačią Gatvės muzikos dienos esmę – į gatves išeinama ne kaip į rimtą koncertą, o kaip į repeticiją, kurioje gali parodyti, ką moki“, – pastebėjo pašnekovas mažeikiškis studentas Tadas Dabulskis, kalbėdamas apie į miestą sugrįžtančią muzikos šventę.