Vilniaus knygų mugėje – ir mūsų krašto atgarsiai

Jono Meko citatos „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“ improvizacija ketvirtadienį pradėta 21-oji Vilniaus knygų mugė. Atidarymo scenoje vaizdais, vietoje gimstančiais žodžiais bei repo ritmais šiuolaikinį performansą „fluxus“ dvasia pradėjo renginio vedėjas Andrius Bialobžeskis, lyg garsusis avangardinio kino kūrėjas „filmindamas“ save bei susirinkusią publiką.

Šių metų Vilniaus knygų mugė pradėta ir ką tik šį pasaulį palikusio, gimusio Utenos krašte, prie gražuolio Alaušo, poeto Kęstučio Navako eilėraščio citata – kūrėjas vos viena diena prasilenkė su dienos šviesą išvydusia paskutine savo poezijos knyga „Poetas pamiršta pavarde“, pristatoma mugėje.

Šių metų Vilniaus knygų mugės globėjo, Lietuvos respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimo žodžius scenoje perskaitė jo patarėja Sonata Šulcė, perdavusi linkėjimą gyventi be formulių ir atvira širdimi. „Utenos dienos“ žiniomis, Prezidentas mugėje turėtų apsilankyti šeštadienį.
Sveikinimo žodį taręs Lietuvos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas kalbėjo, kad dažnai šių metų mugėje tariamas žodis „formulė“ lotyniškai reiškia „formelę“ – tokią formą, kuri yra labai ribota, siaura, suspausta, o Jonas Mekas apie formą yra rašęs kaip apie stebuklą.
Dėkodamas mugės organizatoriams, kad jie nuolat siekia jau atrastas formas toliau tobulinti, į paskutinį scenoje savo ištartą klausimą „Kas yra forma, kuriai netinka jokia formulė?“, atsakė Kęstučio Navako žodžiais: tai – taškas.
Sveikindamas susirinkusius Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasidžiaugė, kad Vilniaus knygų mugė pasirinko tokį šūkį, kuris verčia mąstyti.
Scenoje visus Knygų mugės dalyvius bei svečius sveikino ir Lietuvos Nacionalinės kultūros bei meno premijos laureatas uteniškis rašytojas Saulius Šaltenis, vis bandantis sau atsakyti į klausimą, kur slypi šio renginio paslaptis.
„Knygų mugė – tai lietuviškas stebuklas, primenantis tuos, kuriuos sukuria mūsų mokslininkai, startuoliai, gyvybės mokslų centrai ar teatrai, – jau nulipęs nuo scenos sakė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. – Tai man vis dar mįslingas ir gana keistas reiškinys, nes žmonės, užuot rinkęsi kitokias pramogas, tūkstančiais traukia į šiuos rūmus prie Neries, vaikštinėja, perka, klausosi, kalba, ginčijasi. Prisimenu pačią Vilniaus mugės pradžią, kai ji tik kūrėsi. Iš pradžių visi čia eidavo kaip į žemės ūkio, alaus ar kokią kitą mugę. Bet po truputį renginys atrado savo žmones. Man tai pavyzdys, kaip reikia tikėti tuo, ką darai, atkakliai dirbti, turėti idėjų, entuziazmo – tik tokiu būdu gimsta stebuklai. Kuo daugiau mes jų turėsime savo kultūroje, moksle, pramonėje, tuo labiau didžiuosimės Lietuva, galvosime, kad čia yra įdomu ir gera gyventi“.
Romanų „Riešutų duona“, „Amžinai žaliuojantis klevas“, „Kalės vaikai“, „Lituanica“ autorius S. Šaltenis šių metų Knygų mugėje pristato ir naujausią savo kūrinį – „Geležiniai gyvatės kiaušiniai“. „Dabar atrodo, kad tai paskutinis, svarbiausias mano romanas. Kas skaitė, sako, kad geras, – šyptelėjo autorius. – Aš ilgai rašau: matuoju, vaikštau, galvoju – daug metų. Parašyti, kai jau viskas yra galvoje, ne taip sunku, bet suvokti ir atrasti kažką naujo – tai lyg gerą vyną subrandinti mintis bei idėjas“.
Kasmetinėje Vilniaus knygų mugėje diskutuojant lengva pereiti nuo knygų prie žuvies, nuo literatūros prie filosofijos, nuo meno prie politikos. Čia iki pat sekmadienio popietės iš tiesų daug erdvių bei progų diskusijoms.
Penktadienį iki 19 val. skelbiama „Bičiulių dieną“, nuo 10 iki 21 val. – „Penktadienis be formulių“, šeštadienį nuo 10 iki 21 val. – „Atvirų pasimatymų diena“, kurią užbaigti galima bus nuo 21 iki 23 val. truksiančiame renginyje „Naktis mugėje. Žodis kaip pasikartojantis sapnas“. O sekmadienį visi kviečiami į „Šeimos dieną“, kuri tęsis iki 17 val.
Ketvirtadienį knygų mugėje buvo pristatyta viena iš rimčiausių mūsų krašto knygų „Lietuvos valsčių serijos monografija „Saldutiškis“.
Bibliotekų erdvėje Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos moterys mugės lankytojams pristatė interaktyvią viktoriną, kur lankytojai galėjo pasitikrinti žinias įvairiose sferose, o teisingai atsakiusieji – apdovanoti kukliu prizu.
Šį savaitgalį didžiajame kelių dienų Knygų mugės maratone lankytojų laukia begalė įdomių ir dar neatrastų temų. LITEXPO žada tapti populiariausiu kultūros tašku Vilniuje. Nes, kaip pastebėjo S. Šaltenis, mugė turi savo magnetą – savotišką paslaptingą trauką.

LITEXPO ir laikraščio „Utenos diena“ inf., Vytauto Ridiko nuotr.

 

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas