Ignalina – pirmas miestas Europoje

Praėjusį penktadienį, lapkričio 24 dieną, Ignalinoje buvo organizuota konferencija „Energetinio efektyvumo didinimo projektų įgyvendinimas”. Konferencijoje buvo pristatyti Ignalinos pasiekimai daugiabučių renovacijos srityje ir pasidalyta įžvalgomis bei ateities planais, tokiu būdu prisidedant prie visuotinio šiltnamio efekto mažinimo pasaulyje. Svarstyta, kaip dar būtų galima sumažinti šilumos energijos vartojimą mieste.

 Miestas renovuotas per dešimtmetį
Konferenciją pradėjo ir visus susirinkusiuosius pasveikino Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, jam antrino LR aplinkos ministras Kęstutis Navickas, Seimo narys Gintautas Kindurys.

Vos įvažiavę į Ignaliną visi pastebi išgražėjusį miestą ir renovuotus daugiabučius. Šia linkme intensyviai dirbama ir toliau, o rajono valdžia pasiekė, kad jau kitais metais bus renovuoti beveik visi miesto daugiabučiai namai. Kaip pranešime teigė Ignalinos rajono savivaldybės meras H. Šiaudinis, tai buvo atlikta vos per dešimtmetį. Jo teigimu, renovuota 40 viešųjų pastatų: mokyklos, darželiai, ligoninė, seniūnijų pastatai, rajono savivaldybės pastatas ir kt. Taip mieste jau sutaupyta iki 45 proc. šilumos energijos. Kaip akcentavo H. Šiaudinis, dar svarbiau, kad jau kitais metais Ignalinos rajone bus renovuota 97 proc. daugiabučių, kurie atitinka renovacijai keliamus reikalavimus.

Pirmas miestas Europoje
Buvęs Ignalinos rajono savivaldybės meras, šiuo metu Europos Parlamento narys Bronis Ropė savo pranešime pabrėžė, kad Ignalina bus pirmas miestas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, kuriame visiškai įgyvendinta renovacija. Buvęs meras konferencijos dalyviams papasakojo, kaip iš pradžių sekėsi įgyvendinti „Ignalinos enervizijos” programą, atskleidė, su kokiais sunkumais ir iššūkiais buvo susidurta. Visi žinome, kad 2008 metais valstybė gyventojams kompensavo net 85 proc. renovacijos kainos. „Tačiau net ir tuomet, per pirmą susitikimą atėjus 60 daugiabučių atstovams, teigiamas sutikimas renovacijai buvo gautas tik iš šešių”, – pastebėjo B. Ropė. Jo teigimu, savivaldybė bei daugiabučių administratorius turėjo daug nuveikti ir ne po vieną kartą gyventojams aiškinti teigiamus renovacijos aspektus. Viskas pasikeitė įgyvendinus pirmuosius projektus. „Tuomet mažame mieste gyvenantys žmonės, pakalbėję su kaimynais, patys prašydavosi kuo greičiau renovuoti jų daugiabučius”, – sakė B. Ropė.

VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta savo pranešime pabrėžė, kad pagal „Ignalinos enervizijos” programos, kuri yra pati sėkmingiausia Lietuvoje, modelį renovacija buvo pradėta įgyvendinti ir kituose miestuose. Jo teigimu, užbaigus daugiabučių renovaciją nereikia sustoti ir yra visos galimybės ieškoti kitų būdų, kaip dar didinti pastatų energetinį efektyvumą.

Talkina ir vokiečiai
Vokietijos kompanija „Būsto iniciatyva Rytų Europoje”, bendradarbiaudama su BETA, remia inovatyvius projektus Lietuvoje, kuriais siekiama sumažinti energijos vartojimą. Jos direktorius Knutas Holeris savo pranešimą pradėjo pagirdamas Ignalinos pasiekimus. „Po Europą keliauju daug ir tikrai galiu patvirtinti, kad šis miestas pirmasis, kuris iš esmės bus visas renovuotas, o šilumos sutaupymai daugiau nei įspūdingi”, – tvirtino K. Holeris ir pridūrė, kad Ignalina yra pavyzdinis miestas, kaip renovacija turi būti atliekama visoje Europoje. Jis sakė, kad iš Ignalinos turėtų pasimokyti kiti miestai. Direktoriaus teigimu, nors visas Ignalinos miestas bus renovuotas, atnaujintos šilumos trasos, šilumą tiekiančioje įmonėje jau stovi biokuro katilai, vis tiek dar yra galimybių, kaip taupyti šilumos energiją. K. Holeris visiems konferencijos dalyviams pristatė galimybę, kaip pertvarkyti Ignalinos šilumos ūkį, kad jis šilumos energiją tiektų žemomis temperatūromis.

Diskusijoje – pagyrimai BETA
Po konferencijos buvo surengta diskusija, kurioje dalyvavo B. Ropė, H. Šiaudinis, Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys, UAB Ignalinos šilumos tinklų generalinis direktorius Mindaugas Lapėnas, UAB Zarasų būsto atstovai bei kiti konferencijos dalyviai. Diskusijos metu jos dalyviai vienareikšmiškai pabrėžė renovacijos naudą ir pasidalijo iškylančiais nesklandumais. Daug pagyros žodžių už konsultacijas ir visokeriopą pagalbą sulaukė BETA direktorius Valius Serbenta. „Jei taip dirbtų visos valstybinės institucijos, kaip dirba BETA, mes tikrai gyventume geresnėje Lietuvoje”, – reziumavo Molėtų rajono savivaldybės meras S. Žvinys.

Autoriaus nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas