Patarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti

Mokiniai, studentai ir visi jauni žmonės vasarą gali įgyti patirties dirbdami, savanoriaudami ar keliaudami. Įprastai informacijos apie šias veiklas labai daug, tad šįkart pateikiame pagrindinius portalus, kuriuose galima rasti informacijos apie darbą ir darbo sąlygas jaunimui, savanorystę bei galimybes nemokamai traukiniais pakeliauti po Europos Sąjungos šalis.

Darbas jaunimui
Šiuo metu Lietuvos darbo biržoje yra registruota daugiau nei 400 darbo vietų, prie kurių darbdavys nurodė, kad įdarbintų besimokančius ar studijuojančius jaunuolius.

Vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie nekenkia saugai, sveikatai, vystymuisi, netrukdo lankyti mokyklos. Darbo sutarčiai sudaryti reikia vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštiško sutikimo, asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotos medicininės pažymos su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą.

Jaunų žmonių iki 18 metų negalima skirti darbams, susijusiems su kietosios medienos dulkėmis, sprogiosiomis medžiagomis, fejerverkais, plėšriaisiais ar nuodingaisiais gyvūnais, jiems negalima dirbti skerdyklose, ten, kur gaminamos ar laikomos dujos, galima konstrukcijų griūtis, elektros poveikis ir panašiai.

Paprastai darbdaviai jaunimui siūlo sezoninius darbus: ledų ir vaisvandenių, saulės akinių pardavėjų, prekiautojų suvenyrais, degustatorių, vaikų žaidimo aikštelių prižiūrėtojų, aplinkos tvarkytojų, pagalbinių ir salės darbininkų, nuomos punktų (velomobilių ir dviračių) darbuotojų. Dažniausiai darbo galima rasti statybose, prekybos centruose, kooperatyvuose, sporto centruose, urėdijose ir pas ūkininkus. Ūkininkams reikia uogų ir agurkų skynėjų, ravėtojų, galvijų prižiūrėtojų ir pagalbinių darbininkų.

Sezoniniams ir aukštos kvalifikacijos nereikalaujantiems darbams žmonės gali būti įdarbinti supaprastinta tvarka – naudojant žemės ūkio bei miškininkystės paslaugų kvitus.

Pagrindiniai patarimai ieškant darbo:

  • Ieškant darbo vasarą patariama bendrauti su visais, kurie gali padėti – tėvais, draugais, mokytojais ir giminaičiais. Galbūt tėvų draugų įmonėje reikia pagalbinio darbuotojo, gal kaimynas ieško, kas nudažytų jo tvorą, ar dėdė mielai įdarbintų savo ūkyje.
  • Kartais darbą galima susirasti ir netikėtai – pakalbėjus su gatvėje sutiktu pažįstamu ar autobuse su bendrakeleiviu.
  • Vienas iš efektyviausių darbo paieškos būdų – tiesiogiai kreiptis į pageidaujamus darbdavius.
  • Apie savo darbo paieškas gali būti naudinga paskelbti viešai socialiniuose tinkluose.

Savanorystė
Norintis pamatyti pasaulio ir nuveikti ką nors naudingo jaunimas gali naudotis „Erasmus+” teikiamomis galimybėmis. Tarptautiniu savanoriu gali tapti kiekvienas nuo 17 iki 30 metų amžiaus Lietuvos gyventojas, nebūtinai studentas. Savanoris turi būti pasiryžęs sutartą laiką gyventi ir atlikti savanorišką tarnybą kitoje šalyje. Tam reikėtų kreiptis į artimiausią siunčiančią organizaciją.

„Erasmus+” siūlo ir daugiau galimybių. Aukštųjų mokyklų studentai gali vykti studijuoti arba atlikti praktiką bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje. Programoje dalyvauja visos Europos Sąjungos šalys, taip pat Norvegija, Islandija, Lichtenšteinas, Turkija ir Makedonija. Minimali praktikos arba stažuotės trukmė – 2 mėnesiai. Studentams gali būti skiriama „Erasmus+” stipendija, iš dalies padengianti jų kelionės ir pragyvenimo išlaidas, patirtas „Erasmus+” studijų ar praktikos metu užsienyje. Studentai, norintys atlikti praktiką arba stažuotę, turėtų kreiptis į savo aukštąją mokyklą.

Niekur nesimokantys ir nedirbantys 15-29 metų jaunuoliai gali dalyvauti lietuviškame projekte „Atrask save” ir užsiimti savanoriška veikla. Savanorystei galima rinktis socialines paslaugas teikiančias įstaigas (dienos centrus, bendruomenės, globos įstaigas), atviras jaunimo erdves, švietimo, kultūros įstaigas (mokyklas, bibliotekas, kultūros centrus).

Programos dalyviai turi galimybę gauti konsultacijų, jeigu reikia, galima konsultuotis net su siauros srities specialistais: psichologais, teisininkais, finansininkais, kalbų mokytojais ar panašiai. Visi dalyviai programos metu yra apdrausti sveikatos draudimu. Savanoriaujantiems dalyviams pagal poreikį yra apmokamos kelionės, maitinimo išlaidos, kanceliarinių ir spec. prekių išlaidos.

Lietuvoje taip pat veikia „Eurodesk” tinklas, padedantis rasti jaunimo iniciatyvų bei mobilumo finansavimo programas Europoje. Remiama yra savanoriška veikla (Lietuvoje ir užsienyje), sezoninis darbas, darbo praktika ir stažuotės, kalbos mokymasis ir net laisvalaikis.

Kelionės
Europos jaunimo portalas europa.eu/youth skelbia Europos Sąjungos iniciatyvą jaunimui „DiscoverEU”. Joje gali dalyvauti 18 metų jaunuoliai, norintys pakeliauti po Europos Sąjungos šalis. Skelbiama, kad 15 tūkst. žmonių gali laimėti daugkartinį kelionės bilietą, kuris leis traukiniu (išskirtiniais atvejais lėktuvu) aplankyti iki 4 Europos šalių. Paraiškų teikimas prasideda birželio 12 dieną ir baigiasi birželio 26 dieną.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas