Artėjant šventėms, konditerės Ramunės Kliaugienės namuose subruzda tikra meduolių laboratorija. Nors, pašnekovės teigimu, saldėsių gamyba nėra pagrindinis jos darbas, jau nemažai Ignalinos gyventojų ją pažįsta kaip meduolių meistrę. Moteris kepa ne vien juos, tačiau mėgstamą veiklos kryptį atspindi namų kepyklėlės pavadinimas – „Meduolendas“. Ignalinos rajono savivaldybės administracijos surengtoje akcijoje ,,Mano darbas Ignalinai“ 155 lelijų formos meduolius miesto gimtadienio proga iškepusi konditerė sutiko „Ignalinos dienos“ žurnalistus įsileisti į savo virtuvę.

Meduolių spalvinimo rinkiniai
Įvairiaspalviais piešiniais dekoruoti kepinių skrituliai. Ant jų – grafiškai tiksliai atkartoti žiemos vaizdai. Šalia tarsi meninės abstrakcijos įmantrių formų meduoliukai, padengti ryškiu glaistu. Tai – R. Kliaugienės darbai. Dauguma dekoracijų išraitytos rankomis. „Vieną sluoksnį užliejus, negali toliau puošti, turi sulaukti, kol nudžius“, – meduolių dailinimo ypatumus išdavė meistrė. Kad išgautų norimą vaizdą, ji pasitelkia ir formeles, ir rankų miklumą. Ant glajaus smulkius piešinius šeimininkė spaudžia ir neseniai įsigytu naujausiu, seniai svajotu savo pirkiniu – maistiniu spausdintuvu. R. Kliaugienė atskleidė originalų sumanymą, kurį padiktavo nesaugi ir nestabili situacija, susijusi su koronaviruso pandemija. Kartais ignalinietė mokiniams veda edukacijas, kuriose pasakoja apie meduolių kepimą, jų dekoravimą. Nors šiuo metu ji galėtų tokią pažintinę pamoką dėstyti ir gyvai, mokykloje, bet konditerė gimnazistams paruošė specialius rinkinius. Jos sukomplektuotoje dėžutėje – meduoliai, į kuriuos ant balto glaisto lyg ant popieriaus įbrėžti piešinių kontūrai. Ant kepinio krašto – duobelės, į kurias įspausta spalvotų valgomųjų dažų mėginių. Kiekvienoje dėžutėje – teptukas. Saldžiosios „spalvinimo knygelės“ bus išdalytos gimnazistams. Šie parsineš namo ir galės dekoruoti.

Vaikų bėdos slypi jų tėvuose
Pasiteiravus, kaip R. Kliaugienės gyvenime atsirado konditerija, pašnekovė prisiminė, jog pirmiausia ji įgijo pradinių klasių pedagogikos diplomą. „Pagal šią specialybę ilgai dirbti neteko – pradėjau lauktis pirmojo vaiko, įrenginėjome namus. Pagalvojusi, kad noriu užsiimti ne vien su mažaisiais ir būtų gerai turėti kitą, plačiau apimančią profesiją, universitete baigiau socialinės pedagogikos mokslus ir kurį laiką dirbau šį darbą“, – pasakojo pašnekovė. Bedirbdama su vaikais, ignalinietė pastebėjo, kad jų bėdos dažniausiai susijusios su tėvais. Tai būsimą konditerijos meistrę paskatino trečią kartą siekti žinių. „Pagalvojusi, kad su suaugusiaisiais dirbti taip pat būtų įdomu, Mykolo Romerio universitete baigiau socialinio darbo magistrantūros studijas“, – tęsė pašnekovė, pridūrusi, kad besimokant gimė ir vaikai. Moteris išaugino tris sūnus, iš kurių du jau palikę namus. R. Kliaugienė teigė, kad po kiek laiko Vilniuje ji susirado darbą vienoje švietimo įstaigų, kuri vykdė ugdymo karjerai projektą. „Ugdymas karjerai – tai žmogaus paruošimas profesinei veiklai. Viena iš ugdomų kompetencijų buvo savęs pažinimas, – sakė „Meduolendo“ šeimininkė. – Ieškodama kituose silpnųjų bei stipriųjų pusių, pastebėjau ir savo stipriąsias bei silpnąsias savybes. Tuomet ir dingtelėjo į galvą, jog man labai patinka kepti. Iki tol niekada šios minties neišgrynindavau.“

Karčiai saldus naktinis darbas…
Kodėl R. Kliaugienei parūpo saldumynai? „Kadangi tai – tarsi džiaugsmas, gera emocija. Užsiimdama su vaikais, juk dirbau ir su emocijomis. Su elgesiu, dėmesiu bei įvairiais sutrikimais. Saldumynas yra tarsi pojūčius veikianti džiaugsmo piliulė. Miesto kepykla praeivį atveda pagal kvapą“, – samprotavo R. Kliaugienė. Nors kepti sekėsi neblogai, pašnekovė kibo ir į konditerijos mokslus. Utenos regioniniame profesinio mokymo centre studijos truko vos vienerius metus. Mokytis buvo smagu – kalbėtojos teigimu, tai buvo pirmas kartas, kai atsiimant diplomą nuoširdžiai gailėjosi, kad viskas baigėsi.
Maždaug prieš septynerius metus mokslus baigusi moteris tobulinimosi vis dar neapleido – kartkartėmis nuvyksta į nepigius vienos dienos konditerijos kursus. Anot jos, metų studijų tikrai neužtenka. „Supratau, kaip tai sudėtinga. Lyg matematika, apimanti tikslius skaičiavimus. Jeigu parašyta 296 g ir turi įdėti tiek, o ne iš akies. Gramų tikslumu gaminant dažniausiai nereikia matuoti tik pagal senovinius receptus“, – sakė R. Kliaugienė, kuri dar dirba keliuose kituose, kaip įvardijo, „valdiškuose“ darbuose. Didžiasalio vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centre ji – socialinė darbuotoja. Ten pat, vienoje iš vaikus globojančių šeimynų, dirba su vaikais. Ji ir švietimo pagalbos specialistė Ignalinos rajono švietimo pagalbos tarnyboje. Be viso to, Ignalinos rajono kultūros centre du kartus per savaitę lanko sportinius linijinius šokius. „Kai dirbu Didžiasalyje, išvykusi septintą valandą ryte grįžtu devintą valandą vakare“, – sakė kalbėtoja. Paaiškėjo, jog dažniausiai ji miega vos penkias valandas per parą ar netgi dar mažiau, tad gausybė kepinių gimsta tuomet, kai aplinkiniai ilsisi.

„Meduolendas“ – lyg vaikystės svajonė
Pašnekovės nuomone, ji dirba lėtai, kadangi reikia laiko įsijausti į procesą. Konditerė sakė, jog negali gaminti bet kaip – saldėsių kūryba jai ir atsipalaidavimo būdas, ir pomėgis, ir savirealizacija. „Mano gaminį gavęs žmogus kartu pasiima ir jausmą. Suprantu, kad egzistuoja daug kitų, galbūt žymiai reikalingesnių verslų nei maniškis. Tarkime – laidojimo verslas. Bet negalėčiau juo užsiimti. Man patinka prekiauti džiaugsmu. Gaminu ir individualius tortus, kurie skirti būtent konkrečiam žmogui. Kai priimu užsakymą, visada klausiu, kokiam asmeniui tortas bus skirtas: ar jis moteriai, ar vyrui, ar vaikui. Kiek gavėjui metų, kuo domisi“, – nedaugžodžiavo R. Kliaugienė prasitarusi, jog ir jos pačios mama kiekvienų metų gimtadienio proga trims šeimoje augusioms mergaitėms kepdavo po tortą. „Nors, kaip dabar suprantu, technologiškai jie nebūdavo geri, be papuošimų. Bet tai nesvarbu, nes jie būdavo skaniausi, kadangi pagaminti su meile“, – sakė pašnekovė ir pridūrė, kad „Meduolendas“ ir yra tarsi slapta svajonė iš vaikystės knygos, kur vaizduojama, kaip įeini į urvelį, kuriame vyksta kažkas paslaptingo… „Meduolendas“ – tarsi daug kam žinomas „Legolendas“. Ištarus pavadinimą, niekam nekyla klausimų“, – atsivėrė ji.

Kodėl meduoliai Ignalinai svarbūs
Pasakotoja paaiškino, kodėl meduoliai Ignalinos įvaizdžiui svarbūs – juk rajone įsikūręs Stripeikių bitininkystės muziejus yra vienas iš atvykėlių traukos taškų, o medus – vienas pagrindinių meduolių ingredientų. Pašnekovės nuomone, šio išskirtinio muziejaus sklaida galėtų būti daug didesnė. Pasakotoja į savo meduolių tešlą deda vien natūralų medų, pasak jos, nesvarbu, jog pašovus į orkaitę šis produktas greičiausiai netenka naudingų savybių. „Mano kepiniuose medaus būna daug. Tešla – brandinta, jai subręsti reikia trijų ar keturių savaičių. Jeigu nebūtų bičių, nebūtų nei ekonomikos, nei žmonijos. Medus – tai pats seniausias lietuvių saldumynas. Iš jo konditerija ir vystėsi“, – patikino R. Kliaugienė akcentuodama, kad „Meduolendas“ veikia legaliai – ji turi visus reikalingus dokumentus.
Konditerė paaiškino, kodėl savo gaminiams nėra sukūrusi reklaminio puslapio socialiniame tinkle „Facebook“. Anot savo versle besisukančios moters, ji dirba viena ir jau dabar visko nebeaprėpia – ir be tam skirto puslapio laiškų į savo asmeninę paskyrą gauna kiekvieną dieną. Ir ne tik su užsakymais ką nors pagaminti, bet ir su įvairiais prašymais ar pasiūlymais. Vieną tokių pasiūlymų ji priėmė – kitąmet „Meduolendo“ gaminių pakuotės bus žymimos vaikų globą populiarinančios organizacijos lipdukais. „Atliekamų gaminių beveik nelieka – dažniausiai gaminu pagal užsakymus. Prieš tai pasidarau mėginių, fantazuoju, norėdama išsiaiškinti, ar, tarkime, rūgštus citrinos skonis „nesipjaus“ su saldžia karamele. Jeigu darbų būna per daug, jų pirkėjams internete pasiūlau neplanuotai“, – pasakojo kepyklėlės savininkė.

Gaminių turėjo aukščiausi šalies pareigūnai
Ignalinos miestui daugiau nei pusantro šimto lelijų formos meduolių iškepusi konditerė paminėjo, jog jos gaminiai buvo pasiekę svečias šalis. Kazachstane vienas kepinys puikavosi ir tenykščiame laikraštyje. R. Kliaugienės rankomis dekoruotą meduolį – lietuvę ir lietuvį, pasipuošusius saldžiais tautiniais drabužiais, turėjo ir buvusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Prie kiekvieno darbo, kuris iškeliavo, pridėdavau Ignalinos simbolį – leliją. Tai sklaida, informacija – meduolis nueina ten, bet galbūt jo gavėjas atkeliaus čia“, – teigė miesto skonio ambasadorė, kuri taip pat paminėjo, kad jos veiklai svarbus sezoniškumas – meduolius ji gamina daugiausiai prieš didžiąsias šventes – šie sužavėjo tuo, kad ant jų galima piešti. Kitu metu didelę dalį gamintojos laiko užima tortai, keksiukai, kanelės, populiarieji grybukai ir kiti konditeriniai gaminiai. Kaip dar pridūrė, ją itin vilioja senieji receptai.

Pasvajoja apie personažus
Konditerė atviravo, jog saldumynų nuo savo vaikų neslapsto – „Meduolende“ šiems galima skanauti tiek, kiek patinka. Vis dėlto R. Kliaugienė pastebėjo, kad atžalos saldėsiais mėgaujasi saikingai. Pašnekovė neslėpė, kad nevengia savo gaminių įteikti kaip dovaną. Ji jaučia, jog antros tokios pat dovanos visame pasaulyje nėra. Pasiteiravus, kodėl dar neatsisako kitų darbų, moteris prisipažino, jog šis klausimas kyla daugeliui pažįstamų. „Dar nežinau, ką pasakyti… Būtų galima pasiekti, kad ši veikla taptų pelningesnė. Bet aš tiek daug studijavau – turiu krūvas knygų, mokymų pažymėjimai netelpa į stalčių, – svarstė R. Kliaugienė. – Tokius žmones kaip aš bei šaldytuvus ir skalbykles remontuojantį savo vyrą vadinu amatininkais. Jie visada bus reikalingi. Kalbėdama su savo sūnumi, kartą jo paklausiau, kas atsitiktų, jei penktą valandą ryto į darbą neišvyktų autobusų bei troleibusų vairuotojai? O kas atsitiktų, jei į darbą neišeitų tavo universiteto profesorius? Sau atsakę į šiuos klausimus galime pajusti skirtumą – neišėjus į darbą profesoriui, neatsitiktų beveik nieko.“ Ignalinietės nuomone, įgijus aukštąjį išsilavinimą būtina turėti ir amatą, o pasirinkus mėgstamą veiklą nereikės dirbti nė vienos dienos.
Ji garsiai pasvajojo, jog loterijoje laimėjusi pusę milijono eurų „Meduolende“ sukurtų ir valgomų, ir nevalgomų personažų karaliją. Anot konditerės, kūrybingumas yra viena didžiausių vertybių – joks dirbtinis intelektas jo nenurungs. „Prieš pradėdama kurti aš ir pati nežinau, kas slypi mano galvoje“, – nusišypsojo ne vieną idėją lyg meduolių tešlą brandinanti R. Kliaugienė, kuri pati pasigamina netgi įmantrių tortų dekoracijų. Jas saugo dailioje dėžutėje. Belieka prisiminti, jog svajonės pildosi.