Dirbtinė eglutė, girliandos, žaisliukai: kur dėti, kai nebedžiugina?

Atsinaujinimo, kitokių, nematytų ar išraiškingesnių grožio formų poreikis šventiniu laikotarpiu tik sustiprėja. Vieni imasi rankdarbių, pina adventinius vainikus iš augalinių elementų, kiti gi ieško naujo dizaino puošmenų parduotuvėse. Sena, gal prieš penkmetį pirkta plastikinė eglutė irgi nebeatrodo graži, nebeteikia džiaugsmo, dulka sandėliuke. Kur dėti anksčiau džiuginusį gėrį ir ar jis dar gali būti kam nors naudingas?

Plastikinė eglutė, deja, į plastiką nebepavirs

„Nutarę išmesti nebereikalingą, praradusią estetinę išvaizdą ar sulūžusią plastikinę eglutę turėtume ją pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikštelę arba nešti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Deja, nors tokios eglutės didžiąja dalimi gaminamos iš plastiko, šis plastikas dažniausiai nepriskiriamas perdirbamų medžiagų kategorijai. Būtų klaida tokią eglutę ar iš panašaus plastiko padarytą girliandą mesti į plastiko pakuočių atliekoms skirtą konteinerį, nes pastarasis skirtas pakuočių ir perdirbti tinkamoms atliekoms, kurios galėtų tapti žaliava naujiems produktams gaminti“, – aiškino Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad plastikinės eglutės ar į jas panašios girliandos tik užteršia plastiko pakuočių atliekoms skirtų konteinerių turinį, šias atliekas tampa sunku rūšiuoti, pabloginama perdirbti skirtų atliekų kokybė. Galiausiai neperdirbamos plastikinės eglutės – geriausiu atveju – sudeginamos, išgaunant energiją, blogiausiu atveju – nugula į sąvartynus.

Plastikinę turėtume naudoti 10 metų

„Manau, geriau tokių plastikinių eglučių iš viso atsisakyti. Bent iki to laiko, kol bus sukurtos lengvai perdirbamos. Vis dėlto atrodo, kad pastaruoju metu labiau linkstama naudotis gyvų eglučių augintojų siūloma produkcija. Yra apskaičiuota, kad dviejų metrų dirbtinės eglutės gamyba sukuria 40 kilogramų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakų, o tai yra daugiau nei dvigubai nei tikro medelio, kuris gyvenimą baigtų sąvartyne, bei 10 kartų daugiau nei eglutės medelio, kuris po švenčių būtų sudeginamas“, – atkreipė dėmesį E. Razbadauskaitė.

Pasak jos, būtų gerai prisiminti ir kitą apskaičiuotą formulę: dirbtinė Kalėdų eglutė mažesnį poveikį aplinkai nei tokio paties dydžio tikra turėtų tik tuo atveju, jei plastikinę naudotume mažiausiai 10 šventinių sezonų. Tad jei turima dirbtinė mums jau visai nebemiela, o vis dar galėtų būti tinkama naudoti, galėtume ją pasiūlyti kitiems – pažįstamiems ar per daiktų atidavimo platformas.

Eglutės žaisliukų atliekos – ne žaliava

Laukiant švenčių, dėliojant ankstesniais metais įsigytas Kalėdų puošmenas, gali kilti panašių galvosūkių: kur dėti sudužusius ar sulūžusius, praradusius gerą išvaizdą stiklinius ar plastikinius eglutės žaisliukus? Ar jie dar kam nors tinkami?

„Nebetinkami žaisliukai turėtų keliauti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, o ne į stiklo ar plastiko pakuotėms skirtus konteinerius. Pastarieji konteineriai skirti pakuočių atliekoms ir antrinėms žaliavoms, t. y. atliekoms, kurios gali būti perdirbamos. Tiek stikliniai, tiek plastikiniai žaisliukai paprastai yra pagaminti iš perdirbti netinkamų medžiagų“, – pastebėjo PTO atstovė.

Jei žaisliukai tiesiog nusibodo, nebetinka prie interjero, dar nereiškia, kad jų nereikia kam nors kitam – šias puošmenas irgi galima atiduoti kitiems. E. Razbadauskaitė taip pat priminė, kad kūrybiški žmonės bei šeimos, turinčios vaikų, galėtų prisiminti galimybę kai kurias puošmenas pasigaminti ir iš nebenaudojamų pakuočių. Popierius, spalvotas ar blizgus, įvairių formų plastikas neretai būna nesunkiai transformuojamas į įdomias dekoracijas, jų pavyzdžių ir patarimų, kaip tai daroma, šiuo metu internete tik daugėja.

Apie VšĮ Pakuočių tvarkymo organizaciją

VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacija – tai pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – gamintojų ir importuotojų pavedimu plėtoti efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo sistemą bei vykdyti visuomenės švietimo ir informavimo veiklą, įgyvendinti teisės aktuose įtvirtintas pareigas gamintojams ir importuotojams, siekiant įvykdyti LR Vyriausybės nustatytas apmokestinamosios pakuotės atliekų tvarkymo užduotis.

Daugiau informacijos: Neringa Baranauskienė, strateginių santykių valdymo agentūra „Flow“, tel. 8 699 95 672, el. paštas neringa@theflow.lt

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas