Prekės ženklo „Galidėjas“ įkūrėja Galina Eyduke – sibirietė. Moteris seniai svajojo palikti Vilnių ir apsigyventi didžiuliame name gamtos apsuptyje. Šie metai – treti, kai ji su vyru ir augintiniais žiemos Utenos rajone. Veikli moteris laisvalaikiu mėgsta puoselėti rožes (augina 50 rūšių), kaimyno dovanotus jurginus, gaminti maistą. Tiesa, dar pokalbio pradžioje ji prisipažino, kad norėtų grįžti į gimtinę, mat čia, Lietuvoje, net prabėgus trims dešimtmečiams jaučiasi svetima.

Papasakokite, kaip ir kada atsidūrėte Lietuvoje.
Oficialiai Lietuvoje gyvenu nuo 1995-ųjų, o pirmasis vyras čia mane atsivežė keleriais metais anksčiau.
Kaip susipažinote su būsimu vyru?
Aš tarnavau kariuomenėje, o jis mokėsi Sibiro karo akademijoje. 1990 metais atvažiavome tarnauti į Lenkiją, paskui Lietuva pakvietė savo karius į gimtą šalį, pažadėjo jiems aukso kalnus. Vyras pabėgo iš Rusijos armijos. Aš to nežinojau. Maniau, kad atvažiavome į Lietuvą atostogų.
Iš Lenkijos su ten gimusiu sūnumi atvykome į Lazdijus, iš kur kilęs mano pirmasis vyras. Mano anyta buvo pusiau rusė, pusiau lietuvė. Jos mama – sentikė, tėvas – lietuvis.
Praėjo savaitė, antra… Vyras sako: „Mes liksime čia.“ Jis norėjo eiti į tuo metu besikūrusią Lietuvos kariuomenę.

Kodėl norite grįžti į gimtinę?
Jaučiuosi čia svetima. Tas jausmas lydi nuolat. Labai skaudu… Galvojau, bendrausime, bet iki šiol nesuprantu lietuvių. Esu įsitikinusi, kad Rusijoje man būtų kur kas paprasčiau. Savo ateitį norėčiau kurti šioje šalyje.
Grįžkime į tuos laikus, kai su pirmuoju vyru ir sūnumi apsigyvenote Lietuvoje…
Norėjau išvažiuoti, bet Lietuva uždarė sieną. Mano vaikas neturėjo paso, todėl mes negalėjome grįžti. Vyras paliko mane Lazdijuose su anyta, o pats išvažiavo tarnauti į Vilnių. Jam reikėjo pradėti viską iš naujo. Iš kapitono – į leitenantus. Jis negavo nieko, kas buvo žadėta.
Pasigaminusi dokumentus išvažiavau į Rusiją – man reikėjo baigti mokslus medicinos institute. Baigiau. Praleidus ten pusę metų, vyras įkalbėjo grįžti į Lietuvą. Sakė, kad be manęs negali gyventi.
Kai grįžome, prasidėjo sunkumai. Negalėjau niekur įsidarbinti. Visos durys užsitrenkė todėl, kad nemokėjau lietuviškai kalbėti, rašyti. Buvo daug ašarų…

O kur Jūs norėjote dirbti?
Bet kur… Negalėjau įsidarbinti net parduotuvėje. Apie mediciną net nekalbu… Po penkerių metų santuokoje sužinojau, kad vyras turi kitą moterį. Mano anyta buvo labai gera, ji nenorėjo, kad išsiskirtume, bet aš pasakiau: „Juk matote, koks jūsų sūnus… O aš gyvenimą turiu tik vieną.“
Pradėjau dirbti vienoje tinklinio marketingo kompanijoje. Atsimenu, atėjus į ofisą beveik visi ten dirbę žmonės buvo rusakalbiai, kurie gyveno Vilniuje. Jie mane ragino nebijoti išeiti į gatvę ir pradėti kalbėti rusiškai – kas norės, tas kalbės. 8 val. ryto išėjau, kaip aš sakau, į Brodvėjų. Pradžioje pasakiusi „laba diena“, paskui imdavau kalbėti rusiškai (juokėsi).
Žmonėms, matyt, buvo gaila manęs, todėl jie pirkdavo.
Kadangi santykiai su vyru nuėjo šuniui ant uodegos, išėjau gyventi kitur – išsinuomojau butą. Vaikui reikėjo eiti į pirmą klasę.
Susiradau draugą – dabartinį savo vyrą. Jis atvežė mane į Lazdijus atsiimti skyrybų dokumentų. Gavusi tą popierių buvau labai laiminga. Draugas sako: „Dabar tu laisva moteris, mes galime susituokti.“ Ir tą pačią dieną susituokėme (juokėsi). Iki santuokos draugavome pusę metų.
Jis visai kitoks žmogus, visada man padeda. Jei ne jis, galėjau ir be vaiko likti…

Kaip sekėsi Jūsų sūnui?
Vyras iš karto išnuomojo mums butą, vaikas pradėjo lankyti mokyklą. Pirmojo vyro giminaičiai, su kuriais bendravau, kurie man padėdavo, patarė leisti sūnų į lietuvišką mokyklą, kad išmoktų kalbėti lietuviškai, juk jam reikės gyventi Lietuvoje.
Sūnus pradėjo lankyti lietuvišką mokyklą Antakalnyje, prie Karo akademijos. Į šią ugdymo įstaigą ėjo vaikai, kurių mama rusė, o tėvas lietuvis. Visi buvo lygūs, visų situacija buvo vienoda – gyvenome bendrabutyje.
Kai sūnaus klasėje pradėjo mokytis gryni lietuviai, prasidėjo kova. Mano vaikas grįždavo iš mokyklos nuskriaustas, bet prašydavo, kad neičiau aiškintis situacijos, nes jam bus tik blogiau.
Kartą, kai atėjau pas kaimynę, su kurios vaiku mokėsi mano sūnus, ji pasakė, kad tie berniukai muša mano vaiką matant kitiems. Ir visi tyli.
Nuėjau pas mokyklos direktorę ir paklausiau, ką darysime. Pasakiau, kad kreipsiuosi į policiją, nes mano sūnus nuolat grįžta su mėlynėmis. Ji sakė, jog taip negali būti, čia mokosi geri vaikai. Direktorė pakvietė mokytoją. Mokytoja ėmė sakyti, kad mano pačios vaikas toks ir anoks…
Paprašiau, kad būtų atlikta anoniminė vaikų apklausa. Kai tą padarė, paaiškėjo šokiruojanti tiesa, kas dedasi per pertraukas. Per tėvų susirinkimą aš pasakiau, kad tie vaikai turi išeiti iš mokyklos. Arba kreipsiuosi į teismą. Kai jie išėjo, problema dingo. Bet tada mano vaikas ėmė jausti spaudimą – buvo mažinami jo pažymiai.
Nepaisant to, mokyklą jis baigė devintukais–dešimtukais. Išvažiavo į Rusiją, baigė tą patį medicinos institutą kaip ir aš. Vladivostoke baigė aspirantūrą, šiuo metu laukia, kada apsigins daktaro laipsnį.
Grįžęs į Lietuvą sūnus man pasakė: „Mama, aš einu tavo keliu…“ Jo niekur nepriėmė, niekas nenorėjo pripažinti gydytojo biochemiko diplomo. Nors jis daug žino apie koronavirusą… Kai įsidarbino Higienos centre, jį paskyrė važiuoti tikrinti baseinų ar ežerų vandens. Įsivaizduojate? Su tokiu išsilavinimu… Galiausiai tą diplomą pripažino. Jis įsidarbino įmonėje, kuriančioje gyvybės mokslų produktus moksliniams tyrimams ir diagnostikai, gerai uždirba, yra vertinamas kaip puikus specialistas.
Antras sūnus irgi lankė lietuvių mokyklą. Besimokydamas pradinėje klasėje, kartą jis grįžęs iš mokyklos sako: „Mama, nesuprantu, kas aš esu… Tėtis – patriotas, o tu – okupantė.“ Paklausiau, kas jam taip pasakė. Jis pasakojo, kad mokyklos aktų salėje vyko Sausio 13-osios minėjimas, buvo kalbama apie rusų kareivių agresiją. Pasikalbėjusi su mokytoja nusprendžiau pervesti sūnų į rusų mokyklą. Bet susidūrėme su problema – vaikas galėjo kalbėti rusiškai, o rašyti nemokėjo.
Jis irgi jau baigė mokyklą. Norėjau, kad išvažiuotų mokytis į Rusiją, bet sūnus sakė nenorintis eiti mano keliu. Jis Lietuvoje įstojo į universitetą, bet, kiek suprantu, nėra labai patenkintas pasirinktomis studijomis.
Kaip klostėsi Jūsų karjera?
Kadangi manęs niekas nepriėmė, mano diplomo nepripažino, lietuvių kalbos nemokėjau, nusprendžiau atidaryti grožio saloną. Dirbau kosmetologe. Atlikdavau visas paslaugas: nuo veido valymo iki viso kūno masažo. Vyras paėmė paskolą ir trijų kambarių bute įrengėme grožio saloną. Dviejuose kambariuose buvo vykdomos grožio paslaugos, likusiame gyveno visa mūsų šeima.
Ar nebuvo sudėtinga ir gyventi, ir dirbti ten pat?
Sudėtinga. O pinigai ant galvos nekrito. Tai tęsėsi dvejus–trejus metus. Paprašiau vyro, kuris neblogai uždirbdavo, kad paimtų dar vieną paskolą (juokėsi). Nors iš pradžių sakė, kad aš išprotėjau, visgi jis sutiko. Pasiskolinę iš pažįstamų, pridėję savo turėtas santaupas, surinkome pradinį įnašą, paėmėme paskolą ir įsigijome dar vieną butą, kad vaikai turėtų kur gyventi. Grožio salonas ir mūsų butas buvo visai šalia. Per pietus parbėgdavau pagaminti valgyti.
Ir vėl susidūriau su problema – kirpėjos ne visada ateidavo į darbą. Kartą buvo tokia situacija: savo vestuvių dieną atėjo nuotaka, užsiregistravusi prieš mėnesį, jai reikia padaryti šukuoseną, o salone nėra nė vienos kirpėjos iš aštuonių. Abi sėdime ir verkiame. Dvi atostogauja, viena serga, viena išvažiavusi, dvi girtos, dar viena sako, kad neateis, nes ne jos pamaina. Savaime suprantama, ne visos kirpėjos ir moka gerai daryti šukuosenas…

Kaip sprendėte šią problemą?
Kadangi ne pirmus metus gyvenau Vilniuje, turėjau pažįstamų, skambinau į kitus salonus, prašiau pagalbos, sakiau, kad primokėsiu, jei tik priims nuotaką. Suradome meistrę – klientė išvažiavo į kitą saloną.
Rugsėjo 1-ą pradėjau mokytis technikume. Po dvejų metų baigusi mokslus, savo salone galėjau daryti manikiūrą, pedikiūrą, teikti kosmetologo paslaugas, kirpti, daryti šukuosenas… Atsisveikinau su dauguma darbuotojų – liko tik dvi. Atsirado daug konkurentų, o mano kirpėjos pradėjo gudrauti.
Ką turite omenyje?
Visada svajojau dirbti stiuardese. Ir mane pakvietė. Tik dirbau ne lėktuvų, o autobusų palydove. Važinėdavau į Maskvą. Sakau vyrui, kodėl man nepabandžius, grožio salone viskas sutvarkyta, atidirbta, prižiūrėtoja yra. Jis mane palaikė. Juolab kad ir skolą už du butus reikėjo atiduoti…
Dvi paras būdavau išvykusi, dvi paras dirbdavau salone. Be jokių poilsio dienų.
Kartą atvažiuoju – kirpėja sėdi viena, klientų nėra, kasa tuščia. Klausiu, kas atsitiko. Man sako, kad klientų nėra – nebuvo nei vakar, nei šiandien.
Kitą dieną atėjusi klientė paprašė perdaryti vakar jai mūsų salone atliktą cheminį sušukavimą. Taip ir išaiškėjo klasta. Paaiškėjo, kad tai ne pirmas kartas, kai man išvažiavus į Maskvą jos mano patalpoje su mano kosmetika gražino klientes, o man į akis sakė, kad klientų nebuvo.
Viskas – važiavimai baigėsi.
Grožio salonas – jau praeitis. Šiuo metu Jūs gaminate ir prekiaujate gintaro kosmetika – klientams siūlote didelį produktų, kurių pagrindas – gintaro milteliai, asortimentą… Kodėl niekada nemačiau Jūsų produkcijos parduotuvėse?
Atsakymas paprastas: buvo laikas, kai norėjau patekti į vieno didžiausių Lietuvos prekybos tinklų parduotuves, tačiau jie nustatė tokias sąlygas, kad galėjau likti be kelnaičių (juokėsi). Jei rimtai, pirmiausia, tai rankų darbas – mažos partijos, autoriniai receptai (kūrimas ir tyrimai vyksta kartu su jaunaisiais mokslininkais iš mano gimtojo Tomsko). Ir, svarbiausia, aš neturiu tiek apyvartinių lėšų, kad galėčiau užsiimti masine gamyba (aišku, galima susitarti su kosmetiką gaminančia įmone, bet tada turėčiau atiduoti savo receptūras). O įsiskolinti ir paskui vėl nemiegoti naktimis – jau nebe tas amžius (šypsojosi).
Ar žinote, kad 2014 metais mano muilas gavo nominaciją parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“? Tikriausiai nežinote… O Kinijos, Rusijos, Italijos, Vokietijos ir Honkongo žmonės žino! Tikriausiai todėl aš šiandien tikrai žinau, kad galiu gyventi bet kurioje šalyje, išmokti bet kokią kalbą, perkelti savo žinias į bet kurią pasaulio vietą ir pradėti viską nuo nulio. Todėl, kad turiu tvirtą mylimo vyro ir dviejų sūnų užnugarį.
Už ką esate dėkinga Lietuvai?
Ji mane išmokė nepasiduoti, atskirti gėrį nuo blogio, tiesą nuo melo. Aiškiai parodė visas išdavystės ir cinizmo puses, draugystės kainą ir giminių meilę. Bet svarbiausia – apdovanojo nuostabiu vyru, kuris palaiko visas mano beprotiškas idėjas, padeda jas įgyvendinti.
Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Gerda MAKSIMAVIČIŪTĖ
Šis straipsnis yra parašytas kaip projekto „Esu europietis“ dalis su finansine Europos Sąjungos bei Estijos Užsienio reikalų ministerijos pagalba. Už straipsnio turinį atsako VšĮ „Pilietinio atsparumo iniciatyva“. Jokiomis aplinkybėmis šio turinio negalima vertinti kaip Europos Sąjungos ar kitų organizacijų pozicijos.

