Važiuojant iš Utenos Kuktiškių link visai netoli nuo Pačkėnų (kiek atokiau nuo plento) įsikūręs Kimėnų kaimas (Utenos sen.). Nors sovietmečiu kaimo vienkiemiai išnyko, o ir pats kaimas buvo atsidūręs ties išlikimo riba, šiuo metu Kimėnuose vieni po kitų dygsta naujakurių namai ar pirtys. Iš senbuvių Kimėnuose dabar gyvena tik Gintautas Kvedaras, kuris, nors turi butą ir mieste, išėjęs į pensiją pasirinko tėviškę.

Gyvenimą suėdę ruskiai
72-erių G. Kvedaras pasakojo, kad senoji Kvedarų sodyba anksčiau stovėjo prie pagrindinės kaimo gatvės, paskui skirstant ūkininkus į vienkiemius, Juozapas Kvedaras, senelis, pasistatė ne tik namus, bet ir kitus trobesius kiek toliau. Pasak pašnekovo, visi pastatai, kuriuos vėliau baigė statyti jo tėvas, atsirado 1930–1935 metais. Medieną arkliais vežė iš Ąžuolijos, Kuktiškių miškų. Iš senųjų pastatų neišlikusi tik pirtis, kuri sudegė. Jos vietoje atsirado nauja, o ankstesniais laikais, nors pirčių kaime netrūko, kaimynai eidavo praustis vieni pas kitus.
Pasak vyro, jo tėvas Alfonsas Kvedaras prieš karą dirbo Vilniuje, prie geležinkelių – ėjo palydovo (konduktoriaus) pareigas. Kilęs karas viską sujaukė. Ir nors darbo vietą sugebėjo išlaikyti dar ir prie vokiečių, vėl grįžus rusams prarado butą (prieš tai jis buvo ir apiplėštas), kilo pavojus, kad gali būti ištremtas, todėl nieko nelaukęs išvažiavo į tėviškę. Čia ūkininkavo jo tėvas, valdęs 18 hektarų šaltinuotos Kimėnų žemės. Ir nors Kvedarai Sibiro išvengė, „čemodanai buvo sukrauti“. Anot pašnekovo, jo tėvas, turbūt buvo atsargus žmogus, niekada nekeikė rusų, bet vis dėlto prieš pat mirtį prasitarė, kad „ruskiai suėdė gyvenimą“.

Nuobodus buto gyvenimas
G. Kvedaras pradinę mokyklą lankė Pačkėnuose (Utenos sen.). Pagyvenusios moters Žulienės viename gryčios gale mokytoja Biržietienė vienu metu mokė visus pradinukus. Vėliau, kai kolūkio pirmininku tapo Petras Gaivelis, dvi pradinės klasės (3–4) buvo perkeltos į šalia esantį Kovynės kaimą, pas Šapoką – taip atsirado darbo vieta pirmininko žmonai…
Baigęs pradinę pašnekovas Šnieriškėse (Utenos sen.) lankė septynmetę mokyklą, įsikūrusią buvusiame Šnieriškių dvare (tada dar buvo išlikę visi dvaro pastatai). Mokytojai daugiausia atvažiuodavo iš Utenos. Lietuvių kalbos mokė Antanas Gasperaitis, anglų – būsima jo žmona Galena Gimžauskaitė, o Povilas Lastauskas taip gerai mokėjo išaiškinti matematiką, kad, anot G. Kvedaro, nuėjęs į pirmąją vidurinę, jis nebuvo žioplys. Septintos klasės kimėniškis Šnieriškėse užbaigti nespėjo, nes „kai pastatė pirmąją vidurinę, visas aplinkines septynmetes uždarė ir visi ėjo pas Puodžiuką (Vytautas Puodžiukas – mokyklos direktorius – aut. past.)“.
Pradines ir septynmetę, anot vyro, jis pasiekdavo pėsčiomis, o į Uteną važiuodavo ir iš jos grįždavo autobusu. Jei šis stotelėje nestodavo (nes būdavo pilnas), tekdavo į mokyklą kulniuoti pačiam. Pirmą pamoką praleisdavusių mokinių mokytojai nebardavo – žinojo situaciją. Tiesa, pasak G. Kvedaro, dabartinėje Utenos Kristaus Žengimo į dangų bažnyčios klebonijoje anuomet veikė mokinių bendrabutis, bet po dviejų mėnesių kimėniškiui jis taip įgriso, kad nusprendė geriau vaikščioti pėsčiomis, nei jame likti.

Baigęs vidurinę G. Kvedaras įstojo į Kauno politechnikos institutą. Priešingai nei humanitariniai, tikslieji mokslai sekėsi gerai, tačiau trūko stropumo – buvo pašalintas iš instituto ir iškart paimtas į sovietų armiją. Po instituto su leitenanto laipsniu būtų tekę tarnauti dvejus metus, o išmestas iš aukštosios tarnavo metais ilgiau. Ir tik kaip eilinis. Pamoką, šypsojosi G. Kvedaras, išmoko ir grįžęs mokslus pabaigė pažangiau.
Paskyrimą pašnekovas stengėsi gauti Utenoje, nes nesinorėjo senų tėvų palikti vienų. „Dabar vaikai ir į užsienį lekia, o mano karta gal ir durnai galvojo, bet darė kitaip“, – sakė kimėniškis.
G. Kvedaras tikino, kad niekada nuo kaimo taip ir nebuvo nutolęs: „Nuo tada, kai išėjau į pensiją, bute miegojau gal 10 kartų. Nepatinka man ten. Ką ten veikti?.. Nuo lango prie lango vaikščioti? O čia dirbu kada noriu ir kiek noriu – man geriau su šakėmis pasikrapštyti (pašnekovas tuo metu kaip tik ant sklypelių vežė mėšlą – aut. past.). Labai gera. Puikus gyvenimas.“

Paltis vogė savi…
Anot G. Kvedaro, tiek tėvai, tiek kiti seni kaimo gyventojai sakė, kad vietiniai partizanai buvo „taukuotom nugarom“. „Visi partizanai buvo pažįstami. Tik jie su ginklu, o tu be. Ateina ir vedasi iš tvarto ar avį, ar kiaulę. Ir tu nepasipriešinsi, o jei pasipriešinsi – nušaus. Tai va toks čia gyvenimas buvo, kaip man pasakojo tėvai“, – kalbėjo kimėniškis.
Kartą kaimynai paskundė, kad pas Kvedarus lankosi partizanai, sodybą ėmė supti skrebai. Partizanai įsitaisė daržinėje, aukštai pastogėje, ant dobilų. Šiaudiniame stoge pasidarė angas, pasiruošė atsišaudyti. Skrebai ieško, krečia, šeimininką (senelį) visur priešais stumia, kad rodytų trobesius. Atėjo ir į daržinę, tačiau viršun nelipa – ant grėbliakočio ar šakių užmovę kepurę pakėlė ją iki pastogės. Laimei, partizanai nešovė, priešingu atveju, G. Kvedaro manymu, kilus susišaudymui, sodyba galėjo lengvai supleškėti.
Pasak pašnekovo, Kimėnuose ir jų apylinkėse klaidžiojo ir paskutinis Lietuvos partizanas Antanas Kraujelis. G. Kvedarui neteko jo pamatyti, tačiau jis girdėjo, kad miškinis ateidavo į Kovynėje įsikūrusią pradinę, Šnieriškių pagrindinę mokyklą, klausinėdavo mokytojų, pavyzdžiui, kiek klasėse yra spaliukų. Apie A. Kraujelio apsilankymus Kvedarai sužinodavo ir iš „tiesioginio šaltinio“ – pas juos apgyvendintos mokytojos Gaivelienės.
Apie A. Kraujelį iš kimėniškių pašnekovas girdėjo ir tokį pasakojimą. Anksčiau žmonės į turgų Utenoje veždavo parduoti ką turėjo. Važiuodavo arkliais, vežime veždavo kas paršiuką, kas šiaip ką, o ne vienas po sėdyne slėpdavo ir samagoną. Taip kartą ryte nuo Kuktiškių bevažiuojančius kaimiečius nusprendė patikrinti ir mėgstantis išgerti „Lenino keliu“ kolūkio pirmininkas P. Gaivelis. Vienu vežimu važiavo ir A. Kraujelis. Jį lyg tyčia ir užsipuolė vietinės valdžios atstovas: „Ką veži? Rodyk!“ Partizanas tik automatą po sėdyne parodė ir to bailokam pirmininkui visiškai užteko…
G. Kvedaro teigimu, apie A. Kraujelį žmonės kalbėjo „šiaip sau“, nebuvo apie jį labai geros nuomonės.
Vis dėlto, pasak vyro, ne visi aplinkiniai partizanai buvo „taukuotom nugarom“. Gretimame Trečialaukio kaime (Utenos sen.) bunkerį turėjo Barisos, kuriuos pašnekovas įvardijo rimtais kovotojais.

Žuvis ant pirmininko stalo
Anot G. Kvedaro, melioracija Kimėnus palietė tada, kai jis tarnavo armijoje, 1970–1973 metais. Vienkiemius sunaikino, o valdžios sumanymu gatviniame kaime likusios sodybos dėl sukeltų tyčinių sunkumų turėjo pačios sunykti. Žodžiu, valdžios planuose, norint, kad Kimėnai išnyktų, buvo stengiamasi šį kaimą padaryti nepatogia gyventi vieta. „Vienu metu vienintelė šiame kampe gyveno tik mano mama (tėvas jau buvo miręs). Tik ji buvo registruota šiame kaime“, – apie beveik pavykusį valdžios sumanymą pasakojo kimėniškis ir pridūrė, kad vis dėlto kaimas sugebėjo neišnykti, o dabar jame kuriasi daug naujų gyventojų.
Vyras teigė, jog anksčiau ežeras Vazbys buvo žuvingesnis, kaimynas „seniokas Guobys“ turėjo didelį tinklą, tad su juo kiti kaimo vyrai vakarais eidavo žvejoti, nors žuvingesnis buvo ir gausesniu laimikiu pasižymėjo Šnieriškių ežeras (Bevardis). „Į brakonieriavimą tarybiniais laikais valdžia žiūrėjo atlaidžiai, ne taip, kaip į spekuliaciją, už kurią iškart sodindavo į kalėjimą. Be to, kolūkio pirmininkas buvo valdžia, kuriai irgi reikėjo žuvies svečiui pavaišinti…“ – šypsojosi pašnekovas.
Kimėnų neveikiančios kapinės – nedidelis kalnelis, apaugęs medžiais, kažkada tvertas akmenų siena, kurios likučiai dar matomi. Veikiančių kapinių G. Kvedaras jau nebeatsimena. Jis kasdien pro jas eidavo į mokyklą Pačkėnuose. Jam, kaip vaikui, kapinaitės įsiminė, nes ant šlaitų rasdavo laukinių braškių.

Iš vietovardžių kimėniškis atsiminė tik jo žemės pakraštyje šlapią vietą ant kalvos, vadinamą Velniaraisčiu. Sodyboje ošia ne vieną šimtmetį skaičiuojanti didžiulė liepa, į kurią ne kartą kėsinosi žaibas.
Vyras pasakojo, kad ten, kur dabar gyvena Arbočiai, anksčiau šeimininkavo Petras Žulys. Jis bene pirmasis kaime įsigijo radiją, pas jį žmonės eidavo klausytis „Amerikos balso“ (eidavo ir pašnekovas su tėvu). Buvo šviesus žmogus. Savo vaikų neturėjo, sodybą paveldėjo sūnėnas. Petro brolis Juozapas buvo pirmojo Kimėnų kolūkio pirmininku.
Beje, Žulių kaime buvo bent trys–keturios šeimos. Vienus (pagal šeimininko vardą) vadino Kazimiero Žuliais, kitus (pagal šeimininkę) – Kasčiuvienės, trečius – Prancisiokų. Kazimiero Žulio vienas iš šešių vaikų, Bronius, Utenos bažnyčioje buvo zvanyku. Kurį laiką sodyboje gyveno kitas vaikas – Jonas. Jis vėlai vedė, paskui išsikėlė į Vyžuonėles (Vyžuonų sen.), sodyba pamažu sunyko.
