Viena iš nedaugelio Ruklių senbuvių Julija Ramoškienė (Šapokaitė) gyvena labai sename name, turinčiame ilgą istoriją. Nepaprastos atminties moteris daug papasakojo ne tik apie kaimą, bet ir apie savo senelį, tarnavusį paskutiniam Rusijos carui Nikolajui II, jo grįžimą į gimtąjį kaimą, ankstyvą tėvo mirtį.
Pranykusi namų šlovė
J. Ramoškienė teigė, kad namas, kuriame ji gyvena nuo 1972 metų, yra „neteisingas“, t. y. neatitinka savo pirminės statybų „kryžavinės“ formos – buvo du gonkai, iš kurių išliko vienas. Kitą visai apgriuvusį Ramoškai nugriovė. Aplink cementinius laiptus stovėjo geležiniai suolai.
Namas, anot pašnekovės, statytas tūkstantis aštuoni šimtai kažkelintaisiais, kai turtingiesiems buvo leista pirmiesiems išsikelti iš kaimo. Toks buvo ir šių namų statytojas bei savininkas Antanas Drobelis, gavęs šioje vietoje apie 40 hektarų žemės. Rukliškės teigimu, nors dabar aplink visur veši miškas, tada jo čia nebuvo nė padujų. Drobeliai laikė daug gyvulių, sodyboje turėjo pieninę, supirkinėjo pieną. Buvo ir didelis klojimas, ir po vienu stogu dvi klėtys, ir kalvė. Kai atėjo rusai, Drobeliai išbėgo Kaunan, ten prisiglaudė pas Drobelio seserį. Namą pasiūlė pirkti tokiam Pakalniui, o kad šis neturėjo pinigų, tai kaip užmokestį kasmet imdavo papjautą kiaulį. Po kiek laiko mirė Pakalnio tėvo sesuo, aprašiusi sūnėnui namą Utenoje. Pakalnis namą pardavė kolūkiui, kuris čia apgyvendino dvi šeimas. Svaigintis mėgstantys įnamiai sukūreno abi klėtis. „Kūreno kas degė. Ir klojimo skersines bolkas sukūreno – štai kodėl jis vėliau griuvo“, – sakė J. Ramoškienė ir pridūrė, jog namus šie gyventojai taip nugyveno, kad net kampai prakiuro. Tuomet Povilas Ramelis, partinės organizacijos sekretorius, ir pasiūlė Ramoškams pirkti šią sodybą: „Jule, Petras (J. Ramoškienės vyras – aut. past.) – toks darbštus! Pirkit Drobelio namą, susitvarkysit, bus ir vaikams vietos.“ Tuo metu Ramoškai su šešiais vaikais glaudėsi pašnekovės tėviškėje, tad priėmė pasiūlymą ir nupirko buvusią Drobelio sodybą už 800 rublių. Kaip tiems laikams – pigiai. Žinoma, buvo likęs tik namas, klojimas ir „kaip reikiant prakūrintas“ tvartas…
Kiemą šluojantis caras
J. Ramoškienė pasakojo, kad jos senelis Povilas Šapoka turėjo du brolius: Petrą ir Juozapą. Nusprendę pasekti iš kaimo į Peterburgą išvažiavusio užsidirbti Vėžinsko pavyzdžiu, Šapokos irgi patraukė į tuometinę Rusijos sostinę. P. Šapoka buvo aukštas žmogus. Kartą jį žingsniuojantį gatve sustabdęs kažkoks caro pareigūnas pakvietė dirbti pas valdovą. Jo apsauginiu senelis dirbo devyniolika metų. Gatčinoje (Rusija), kurioje buvo Rusijos carų vasaros rezidencija, senelis su šeima ir gyveno. Tiesa, iš pradžių žmoną su pirmagimiu Antaniuku buvo palikęs pas jos brolį netoli Užpalių, o paskui, kai gavo nuolatinį butą, atsigabeno ir šeimą. Gatčinoje gimė Povilas, Alfonsas, Mykolas ir Pranas (pašnekovės tėvas). Gimė ir dukra Onytė, bet ji maža numirė.
Moteriai senelis pasakojo, kad „kai užėjo revoliucija, carą areštavo ir liepė šluoti kiemą“. Senelis pripuolęs norėjo perimti valdovui nederantį darbą, tačiau bolševikų sargybiniai jį nuvarė šalin. „Caras nusišypsojo tiktai…“ – P. Šapoką citavo jo anūkė.
Carienė, vokietė, buvo labai gera. Kartą senelis prisnūdo prie pakajaus durų, išeina carienė: „Spy spy, Pavluša…“ (liet. „Miegok miegok, Pavluša…“). Pavluša persigando, pagalvojo, jei pasakys viršininkui, tai viskas – kaput! Bet viskas praėjo lyg niekur nieko.
Caras apsauginiui pasakojo ir pranašišką sapną: „Žinai, Pavluša, ką sapnavau? Kad guliu, o virš manęs ant plauko pakabintas durklas. Ir aš bijau kvėpuot, kad šitas plaukas nenutrūktų ir manęs nenudurtų.“
P. Šapoka buvo įsitikinęs, kad caraitė Anastasija kartu su visa caro šeima nebuvo nužudyta, nes buvusi labai smarki – nusodindavusi nuo žirgo apsaugos vyresnįjį, pati jo arkliu šuoliuodavo per parką. Freilinų sušukuotus plaukus ištaršydavo ir lėkdavo per laukus, į aukščiausią medį įsikardavo. „Tikrai ana pabėga, nevieriju, kad jų galėja suimt“, – senelio žodžiais kalbėjo J. Ramoškienė.
Beverčių pinigų spindesys
Anot rukliškės, bolševikai bandė įkalbėti P. Šapoką pereiti tarnauti jiems, tačiau šis nesutiko. Su šeimyna susiruošė namo, į Lietuvą. Kelias nebuvo lengvas – Rėzeknėje (Latvija) keleivius išlaipino, o jų vietoje susodino kareivius. Senelis vežėsi nebereikalingų caro lėkščių (jei bent viena lėkštė suduždavo, keisdavo visą komplektą, mat visos privalėjo būti antspauduotos), pasidėjo prie traukinio kartoninėj dėžėj, bet „kažkoks ruskis kaip šoko ant tos dėžės ir viską sudaužė“. O dovanotus kostiumus saniutė išdalijo už maistą kaimo boboms.
Šapokai parsivežė daug pinigų, naujutėlaičių (net čežančių) banknotų. Tik kas iš to – nuvertus carą, pasikeitė pinigai… Gerai, anot pašnekovės, kad senelis turėjo auksinį kišeninį laikrodį ant ilgos grandinės, senelė – žiedų, grandinėlių… Tik už šitą auksą galėjo nusipirkti arklį, karvę ir susikurti šiokią tokią naujo gyvenimo pradžią. Taip pat padėjo ir draugiški saniutės broliai.
Šapokų didelį namą ulyčioj, netoli Giedrio ežero, pasidalijo trys broliai: Povilas pasiėmė vieną trobos galą, Petras – kitą, o Juozapui liko medinis tvartas. Senelis naujajame sklype pirmiausia pasistatė klėtelę. Žemės nebuvo daug, nes valaką reikėjo dalyti į keturias dalis. Juk dar ir sesuo Lietuvoje buvo likusi. Ji su motina žemę buvo atidavusi „rindavot ant pusės“, t. y. kažkas žemę dirbo, o pusę derliaus atiduodavo šeimininkams. Taip iki sugrįžtant broliams jų gimdytoja su dukra ir išgyveno. Tiesa, sesuo Emilė jau buvo ištekėjusi už Mikulėno į Radeikius (Daugailių sen.). Broliai, išardę gimtuosius namus, pasistatė naujus trobesius naujai gautuose sklypuose. Trūkstamą pusę namo Povilas su kaimynų pagalba parsivežė iš Balčių (Tauragnų sen.). Namą statyti padėjo gabūs senelės broliai.
Dėdė Antanas išmoko batsiuvio amato, vėliau iš brolio šio amato gudrybių išmoko ir brolis Povilas. Deja, Antanas mirė labai jaunas – sulaukęs dvidešimt vienų nuskendo Giedryje. Jis vienintelis iš brolių buvo baigęs gimnaziją (Rusijoje).
„Miegantis“ tėvelis ir išdidi marti
„Tėvelis mirė liepos 5 dieną. Jam buvo 28 metai. Ir mama liko 28 metų. Man buvo penkeri metai tą dieną, Onai – treji, broliui – pusė metų“, – apie šeimą ištikusią nelaimę pasakojo rukliškė. Tėvas „prie vokiečių“ Daugailiuose dirbo revizoriumi ar pan. Senelis parvežė mirusį sūnų vežimu. „Mama žviegt, o aš stoviu jos įsikibus. Tėvelis miega, ko čia verkt?“ – vaikystę prisiminė moteris. Atvežė jauną daktarą. Berods, Kviklį. Tuo metu jis dirbo Utenoje, atvažiuodavo ir į Daugailius. Vėliau tapo profesoriumi, dirbo Vilniuje. Kviklys atliko skrodimą ir nustatė, kad trūko širdis – infarktas. Gydytojas namiškiams prasitarė, kad kartą šeimos galvą nuo mirties jau išgelbėjo, bet šįkart, deja, nebesuspėjo…
Į laidotuves buvo atvykę ir mirusiojo broliai: vienas dirbo geležinkelio depe, kitas – metalo fabrike. Po laidotuvių jų tėvas, P. Šapoka, sako: „Žinai, Alpensiuk, lik, nebevažiuok Kaunan, padėk marčiai vargą vargti.“ Tas sutiko, bet atsistojo marti: „Ne, Alfonsai, atvažiavai ir važiuok atgal darban, o jeigu tau reikia žemės, aš išeisiu pas savo tėvus – nesiženysiu su tavim.“ Alfonsas išvažiavo.