Vyresniosios kartos žmonės buvo įpratę visus darbus atlikti patys: remontuoti automobilį, miške pjauti malkas ar daryti remontą savo namuose, visai nesvarbu, kad niekas to nemokė. Tačiau po tokių remonto darbų ir automobilis nevažiuodavo, ir miške nelaimingų atsitikimų nutikdavo. Dabar automobilio remontą jau patikime patyrusiems meistrams servise, malkų dažnai perkame su pristatymu į kiemą, kaip ir samdome meistrus butui ar namui remontuoti. Kiekvienas turi atlikti tokį darbą, kurį geriausiai išmano (ir turi patirties). Apie pastatų griovimo darbus kalbė- jomės su Migliumi Gaižučiu, kuris per kelerius metus jau įvykdė ne vieną dešimtį sunkesnių ar lengvesnių pastatų ir sienų griovimo darbų.
Visi pastatų griovimo darbai
M. Gaižutis, gimęs, augęs ir baigęs mokslus Utenoje, sėkmingai surado neišnaudotą verslo nišą ir prieš kelerius metus pradėjo siūlyti vis dar naują paslaugą Utenos mieste – pastatų ir sienų griovimo darbus. „Šiuos darbus galima suskirstyti į kelias pagrindines dalis: tai keliančių pavojų senų statinių, senų namų ir sienų butuose prieš remonto darbus griovimas“, – sakė M. Gaižutis. Pasak jo, kiekvienas darbas turi savo specifiką. Kiekvienas pastatas, ar jis būtų rąstinis, ar karkasinis, ar plytinis, yra vis kitoks. Ir nors darbai atrodo paprasti, bet jie kartu gali būti ir labai pavojingi. Per kelerius metus įgyta patirtis jau leidžia tiksliai įvertinti objekto būklę ir su mažiausia įmanoma rizika pasirinkti tinkamus griovimo ir ardymo darbus. „Manau, kad kiekvienam reikia daryti savo darbą, tą, kurį geriausiai pažįsta ir išmano“, – įsitikinęs jaunas vyras.
Pavojų keliantys pastatai, kaminai
Utenos regione yra išties nemažai dar sovietmečiu pastatytų pastatų, kurie apleisti keletą dešimtmečių pradeda kelti pavojų visiems aplinkiniams. Paprastai kreipiasi tokių pastatų savininkai, kad statinys būtų nugriautas ir visos griovimo metu atsiradusios atliekos būtų tinkamai utilizuotos. „Kaip tik prieš porą dienų teko griauti Paaisetės kaime sename name esantį kaminą. Pasiekus pirmą aukštą, kaminas pats pradėjo griūti, todėl vienu metu reikėjo ir po truputį ardyti kaminą ir saugoti, kad nepridarytų didelės žalos pirmame aukšte esančioms patalpoms“, – pasakojo pašnekovas.
Senų namų griovimas
Pasak M. Gaižučio daugeliu atvejų pastatai griaunami, nes remontuoti ar renovuoti jų tiesiog neapsimoka. Užsakovai daugiausia būna paprasti žmonės. Labai dažnai vilniečiai, kauniečiai, yra ir uteniškių, kurie, nusipirkę seną sodybą, jos dalį arba visą nori perstatyti šiuolaikiškai. „Būna, kad užsakovai stengiasi išsaugoti autentiškas senos trobos dalis, būna ir taip, kad užsako nugriauti pastatą visai ir vietoje jo statosi naują šiuolaikišką namą“, – teigė visus griovimo darbus atliekantis uteniškis. Pasak jo, yra tekę griauti ir beveik 200 metų senumo namą. Įdomu tai, kad lietuviai tikrai ir prieš 200 metų mokėjo statyti namus, rąstai buvo puikios būklės, išskyrus šiaurinę namo pusę, kuri gavo daugiau kritulių. Toje pusėje rąstai jau buvo sutrešę.
Butų pertvarinių sienų griovimas
Dažnai uteniškiai užsako ir butų sienų griovimą. Daugelis uteniškių, atliekančių remontą, stengiasi ne tik sienas persidažyti, grindis ar plyteles pasikeisti, bet ir visą butą įsirengti šiuolaikiškai. Dažnai pageidaujama virtuvę sujungti su svetaine arba vonios kambarį sujungti su tualetu. „Mes jau iš patirties žinome, kurios buto sienos yra paprastos vienos plytos pertvarinės ir kurias galima griauti, o kurios sienos yra nešančiosios, ir, žinoma, nei patys tokių sienų griauname, nei užsakovui patariame griauti, nes tokiu atveju galima pakenkti visam namui“, – apie butų sienų griovimo specifiką kalbėjo M. Gaižutis.
Darbus užsako ne tik pavieniai fiziniai asmenys, bet ir įmonės. Su visais užsakovais sudaromos griovimo darbų sutartys, išrašomos sąskaitos.
Tinkamas statybinių atliekų utilizavimas
Svarbu ne tik darbų sauga griaunant senus pastatus ar sienas, bet ir tinkamas atliekų utilizavimas. Įdomu tai, kad nelakuotos, nedažytos medžio liekanos atiduodamos sunkiai gyvenantiems žmonėms, kurie jas panaudoja namams šildyti. Kitos medžiagos, kaip lakuotas ar dažytas medis, šiferis, plytos, betono atliekos ir t. t., išvežamos tinkamai utilizuoti į Utenos regioninį atliekų tvarkymo centrą. Taigi visos po griovimo likusios atliekos yra tinkamai utilizuojamos.
Pasikonsultuoti dėl visų griovimo darbų galima tel. 8 685 57 173 (Miglius Gaižutis). Užsakymai priimami visame Utenos regione.