Patarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti
JaunimasPatarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti
2018 gegužės 31, Ketvirtadienis 10:30

Patarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti

Patarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti

Mokiniai, studentai ir visi jauni žmonės vasarą gali įgyti patirties dirbdami, savanoriaudami ar keliaudami. Įprastai informacijos apie šias veiklas labai daug, tad šįkart pateikiame pagrindinius portalus, kuriuose galima rasti informacijos apie darbą ir darbo sąlygas jaunimui, savanorystę bei galimybes nemokamai traukiniais pakeliauti po Europos Sąjungos šalis.

Darbas jaunimui
Šiuo metu Lietuvos darbo biržoje yra registruota daugiau nei 400 darbo vietų, prie kurių darbdavys nurodė, kad įdarbintų besimokančius ar studijuojančius jaunuolius.

Vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie nekenkia saugai, sveikatai, vystymuisi, netrukdo lankyti mokyklos. Darbo sutarčiai sudaryti reikia vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštiško sutikimo, asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotos medicininės pažymos su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą.

Jaunų žmonių iki 18 metų negalima skirti darbams, susijusiems su kietosios medienos dulkėmis, sprogiosiomis medžiagomis, fejerverkais, plėšriaisiais ar nuodingaisiais gyvūnais, jiems negalima dirbti skerdyklose, ten, kur gaminamos ar laikomos dujos, galima konstrukcijų griūtis, elektros poveikis ir panašiai.

Paprastai darbdaviai jaunimui siūlo sezoninius darbus: ledų ir vaisvandenių, saulės akinių pardavėjų, prekiautojų suvenyrais, degustatorių, vaikų žaidimo aikštelių prižiūrėtojų, aplinkos tvarkytojų, pagalbinių ir salės darbininkų, nuomos punktų (velomobilių ir dviračių) darbuotojų. Dažniausiai darbo galima rasti statybose, prekybos centruose, kooperatyvuose, sporto centruose, urėdijose ir pas ūkininkus. Ūkininkams reikia uogų ir agurkų skynėjų, ravėtojų, galvijų prižiūrėtojų ir pagalbinių darbininkų.

Sezoniniams ir aukštos kvalifikacijos nereikalaujantiems darbams žmonės gali būti įdarbinti supaprastinta tvarka – naudojant žemės ūkio bei miškininkystės paslaugų kvitus.

Pagrindiniai patarimai ieškant darbo:

 • Ieškant darbo vasarą patariama bendrauti su visais, kurie gali padėti – tėvais, draugais, mokytojais ir giminaičiais. Galbūt tėvų draugų įmonėje reikia pagalbinio darbuotojo, gal kaimynas ieško, kas nudažytų jo tvorą, ar dėdė mielai įdarbintų savo ūkyje.
 • Kartais darbą galima susirasti ir netikėtai – pakalbėjus su gatvėje sutiktu pažįstamu ar autobuse su bendrakeleiviu.
 • Vienas iš efektyviausių darbo paieškos būdų – tiesiogiai kreiptis į pageidaujamus darbdavius.
 • Apie savo darbo paieškas gali būti naudinga paskelbti viešai socialiniuose tinkluose.

Savanorystė
Norintis pamatyti pasaulio ir nuveikti ką nors naudingo jaunimas gali naudotis „Erasmus+" teikiamomis galimybėmis. Tarptautiniu savanoriu gali tapti kiekvienas nuo 17 iki 30 metų amžiaus Lietuvos gyventojas, nebūtinai studentas. Savanoris turi būti pasiryžęs sutartą laiką gyventi ir atlikti savanorišką tarnybą kitoje šalyje. Tam reikėtų kreiptis į artimiausią siunčiančią organizaciją.

„Erasmus+" siūlo ir daugiau galimybių. Aukštųjų mokyklų studentai gali vykti studijuoti arba atlikti praktiką bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje. Programoje dalyvauja visos Europos Sąjungos šalys, taip pat Norvegija, Islandija, Lichtenšteinas, Turkija ir Makedonija. Minimali praktikos arba stažuotės trukmė – 2 mėnesiai. Studentams gali būti skiriama „Erasmus+" stipendija, iš dalies padengianti jų kelionės ir pragyvenimo išlaidas, patirtas „Erasmus+" studijų ar praktikos metu užsienyje. Studentai, norintys atlikti praktiką arba stažuotę, turėtų kreiptis į savo aukštąją mokyklą.

Niekur nesimokantys ir nedirbantys 15-29 metų jaunuoliai gali dalyvauti lietuviškame projekte „Atrask save" ir užsiimti savanoriška veikla. Savanorystei galima rinktis socialines paslaugas teikiančias įstaigas (dienos centrus, bendruomenės, globos įstaigas), atviras jaunimo erdves, švietimo, kultūros įstaigas (mokyklas, bibliotekas, kultūros centrus).

Programos dalyviai turi galimybę gauti konsultacijų, jeigu reikia, galima konsultuotis net su siauros srities specialistais: psichologais, teisininkais, finansininkais, kalbų mokytojais ar panašiai. Visi dalyviai programos metu yra apdrausti sveikatos draudimu. Savanoriaujantiems dalyviams pagal poreikį yra apmokamos kelionės, maitinimo išlaidos, kanceliarinių ir spec. prekių išlaidos.

Lietuvoje taip pat veikia „Eurodesk" tinklas, padedantis rasti jaunimo iniciatyvų bei mobilumo finansavimo programas Europoje. Remiama yra savanoriška veikla (Lietuvoje ir užsienyje), sezoninis darbas, darbo praktika ir stažuotės, kalbos mokymasis ir net laisvalaikis.

Kelionės
Europos jaunimo portalas europa.eu/youth skelbia Europos Sąjungos iniciatyvą jaunimui „DiscoverEU". Joje gali dalyvauti 18 metų jaunuoliai, norintys pakeliauti po Europos Sąjungos šalis. Skelbiama, kad 15 tūkst. žmonių gali laimėti daugkartinį kelionės bilietą, kuris leis traukiniu (išskirtiniais atvejais lėktuvu) aplankyti iki 4 Europos šalių. Paraiškų teikimas prasideda birželio 12 dieną ir baigiasi birželio 26 dieną.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šiais metais darbe prarasta 20 žmonių gyvybių

  Valstybinė darbo inspekcija (VDI) per šešis šių metų mėnesius gavo 20 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 50 pranešimų apie nelaimingus atsitikimus darbe, per kuriuos darbuotojai patyrė sunkias traumas. Palyginti su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, žūčių darbe skaičius išliko panašus, o sunkių nelaimingų atsitikimų darbe sumažėjo.

 • Šiemet fiksuojama mažiau nedeklaruoto darbo atvejų

  Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šiais metais, vykdydama nelegalaus (neteisėto) ir nedeklaruoto darbo kontrolę, atliko beveik 3600 inspektavimų.

 • Kad kelionės į svečias šalis neapkarstų

  Nors kelionės dažniausiai yra laukiamos ir atidžiai planuojamos, mažiau patyrusiems keliautojams, skrendantiems į užsienį pirmą kartą, gali būti neramu, ypač jei tenka keliauti savarankiškai ar su mažamečiais vaikais. Specialistai atkreipia dėmesį, kokiais dalykais svarbiausia pasirūpinti iš anksto ir kaip elgtis oro uoste, kad kelionė vyktų sklandžiai ir nekeltų jokių rūpesčių.

 • Pasikeitė leidimų dirbti kitą darbą išdavimo tvarka

  Nuo šių metų pradžios įsigaliojo naujas Valstybės tarnautojų prašymų leisti dirbti kitą darbą pagal darbo sutartį nagrinėjimo, sprendimų priėmimo ir atšaukimo tvarkos aprašas.

 • Ką reikėtų žinoti įdarbinant vaiką ar paauglį?

  Artėjant vasarai vaikai ir paaugliai vis aktyviau ieškosi sezoninių darbų: tokie papildomi laikini darbuotojai aktualūs tampa ir kai kurių sričių įmonėms. Ši įdarbinimo praktika naudinga tiek verslininkams, tiek jauniems žmonėms.

 • Į darbą – kartu su keturkojais augintiniais

  „Į darbą kaip į šventę“, – tokiu posakiu galima apibūdinti penktadienio popietę į darbą atskubėjusius „Lietuvos draudimo“ Utenos skyriaus darbuotojus, kurie į savo darbo vietą atsivedė ir keturkojus draugus. Tiesa, iš pradžių šuneliai kiek baugščiai dairėsi į šalis, tačiau kai kurie po akimirkos įsidrąsinę lakstė iš vieno kabineto į kitą.

 • Uteniškes veža draugystė ir savanorystė

  Sausio mėnesį Lietuvoje jau trečią kartą startavo LRT pristatomas socialinis projektas „Draugystė veža“, kurio pagrindinis tikslas – mažinti atskirtį tarp žmonių su negalia ir jos neturinčiųjų. Organizatoriai dalyvauti projekte ragino draugų poras, kurios turi svajonę gyvai stebėti šiais metais Portugalijos sostinėje vyksiantį „Eurovizijos“ dainų konkursą. „Utenos diena“ kviečia iš arčiau susipažinti su viena iš porų – Utenoje gyvenančiomis draugėmis Sandra Ragaišyte ir Raimonda Gaulyte. Merginos, kurias sujungė noras padėti kitiems, teigė, kad jau dabar jaučiasi nugalėtojomis, nes gyvenimas joms padovanojo didžiausią – draugystės – dovaną.

 • Lietuvos didmiesčiai ir miestai: kur uždirbama daugiausia?

  19 vietą tarp šalies savivaldybių pagal darbo užmokestį užima Utenos rajonas, kuriame gyvena apie 14 tūkstančių dirbančiųjų. Tokius duomenis pirmadienį pateikė Statistikos departamentas. Pavyzdžiui, Panevėžio gyventojų algos skurdesnės nei, tarkim, uteniškių.

 • Darbdaviai pirmumo teisę teikia pilnamečiams mokiniams

  Mokiniai vasaros atostogas leidžia ne tik poilsiaudami ir bet ir laisvalaikį derindami su laikina galimybe užsidirbti. Tačiau ne visi jaunuoliai turi išsvajotąjį darbą, mat daugelis darbdavių nenori savo įmonėse įdarbinti nepilnamečių.

 • Nuo liepos 1 dienos – daugiau galimybių derinti šeimą ir darbą

  Naujajame Darbo kodekse, kuris turėtų įsigalioti liepos 1 dienos, įvedami net penki darbo režimai. Jie leis darbuotojams lengviau derinti šeiminius ir darbinius įsipareigojimus.
  „Įsivaizduokite, kad jūsų buvimas darbovietėje būtų privalomas tik tam tikromis valandomis, o likusį laiką galėtume savarankiškai nuspręsti, kiek kurią dieną papildomai valandų būsite darbo vietoje taip, kad per savaitę iš viso susidarytų 40 darbo valandų. Tokią galimybę, iki šiol taikytą tik pavienėse bendrovėse ar įstaigose, suteiks naujasis reguliavimas, be kitų režimų, įteisinantis ir lankstų darbo grafiką", – paaiškino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktorius Kęstutis Zaura.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1252
Vakar apsilankė:12284
Šią savaitę apsilankė:88556
Šį mėnesį apsilankė:57716
Viso (nuo 2015-02-16):13131881
Šiuo metu naršo:
96
2020-04-05
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!