Patarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti
JaunimasPatarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti
2018 gegužės 31, Ketvirtadienis 10:30

Patarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti

Patarimai jaunimui: kokios galimybės dirbti, keliauti ir savanoriauti

Mokiniai, studentai ir visi jauni žmonės vasarą gali įgyti patirties dirbdami, savanoriaudami ar keliaudami. Įprastai informacijos apie šias veiklas labai daug, tad šįkart pateikiame pagrindinius portalus, kuriuose galima rasti informacijos apie darbą ir darbo sąlygas jaunimui, savanorystę bei galimybes nemokamai traukiniais pakeliauti po Europos Sąjungos šalis.

Darbas jaunimui
Šiuo metu Lietuvos darbo biržoje yra registruota daugiau nei 400 darbo vietų, prie kurių darbdavys nurodė, kad įdarbintų besimokančius ar studijuojančius jaunuolius.

Vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie nekenkia saugai, sveikatai, vystymuisi, netrukdo lankyti mokyklos. Darbo sutarčiai sudaryti reikia vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštiško sutikimo, asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotos medicininės pažymos su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą.

Jaunų žmonių iki 18 metų negalima skirti darbams, susijusiems su kietosios medienos dulkėmis, sprogiosiomis medžiagomis, fejerverkais, plėšriaisiais ar nuodingaisiais gyvūnais, jiems negalima dirbti skerdyklose, ten, kur gaminamos ar laikomos dujos, galima konstrukcijų griūtis, elektros poveikis ir panašiai.

Paprastai darbdaviai jaunimui siūlo sezoninius darbus: ledų ir vaisvandenių, saulės akinių pardavėjų, prekiautojų suvenyrais, degustatorių, vaikų žaidimo aikštelių prižiūrėtojų, aplinkos tvarkytojų, pagalbinių ir salės darbininkų, nuomos punktų (velomobilių ir dviračių) darbuotojų. Dažniausiai darbo galima rasti statybose, prekybos centruose, kooperatyvuose, sporto centruose, urėdijose ir pas ūkininkus. Ūkininkams reikia uogų ir agurkų skynėjų, ravėtojų, galvijų prižiūrėtojų ir pagalbinių darbininkų.

Sezoniniams ir aukštos kvalifikacijos nereikalaujantiems darbams žmonės gali būti įdarbinti supaprastinta tvarka – naudojant žemės ūkio bei miškininkystės paslaugų kvitus.

Pagrindiniai patarimai ieškant darbo:

 • Ieškant darbo vasarą patariama bendrauti su visais, kurie gali padėti – tėvais, draugais, mokytojais ir giminaičiais. Galbūt tėvų draugų įmonėje reikia pagalbinio darbuotojo, gal kaimynas ieško, kas nudažytų jo tvorą, ar dėdė mielai įdarbintų savo ūkyje.
 • Kartais darbą galima susirasti ir netikėtai – pakalbėjus su gatvėje sutiktu pažįstamu ar autobuse su bendrakeleiviu.
 • Vienas iš efektyviausių darbo paieškos būdų – tiesiogiai kreiptis į pageidaujamus darbdavius.
 • Apie savo darbo paieškas gali būti naudinga paskelbti viešai socialiniuose tinkluose.

Savanorystė
Norintis pamatyti pasaulio ir nuveikti ką nors naudingo jaunimas gali naudotis „Erasmus+" teikiamomis galimybėmis. Tarptautiniu savanoriu gali tapti kiekvienas nuo 17 iki 30 metų amžiaus Lietuvos gyventojas, nebūtinai studentas. Savanoris turi būti pasiryžęs sutartą laiką gyventi ir atlikti savanorišką tarnybą kitoje šalyje. Tam reikėtų kreiptis į artimiausią siunčiančią organizaciją.

„Erasmus+" siūlo ir daugiau galimybių. Aukštųjų mokyklų studentai gali vykti studijuoti arba atlikti praktiką bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje. Programoje dalyvauja visos Europos Sąjungos šalys, taip pat Norvegija, Islandija, Lichtenšteinas, Turkija ir Makedonija. Minimali praktikos arba stažuotės trukmė – 2 mėnesiai. Studentams gali būti skiriama „Erasmus+" stipendija, iš dalies padengianti jų kelionės ir pragyvenimo išlaidas, patirtas „Erasmus+" studijų ar praktikos metu užsienyje. Studentai, norintys atlikti praktiką arba stažuotę, turėtų kreiptis į savo aukštąją mokyklą.

Niekur nesimokantys ir nedirbantys 15-29 metų jaunuoliai gali dalyvauti lietuviškame projekte „Atrask save" ir užsiimti savanoriška veikla. Savanorystei galima rinktis socialines paslaugas teikiančias įstaigas (dienos centrus, bendruomenės, globos įstaigas), atviras jaunimo erdves, švietimo, kultūros įstaigas (mokyklas, bibliotekas, kultūros centrus).

Programos dalyviai turi galimybę gauti konsultacijų, jeigu reikia, galima konsultuotis net su siauros srities specialistais: psichologais, teisininkais, finansininkais, kalbų mokytojais ar panašiai. Visi dalyviai programos metu yra apdrausti sveikatos draudimu. Savanoriaujantiems dalyviams pagal poreikį yra apmokamos kelionės, maitinimo išlaidos, kanceliarinių ir spec. prekių išlaidos.

Lietuvoje taip pat veikia „Eurodesk" tinklas, padedantis rasti jaunimo iniciatyvų bei mobilumo finansavimo programas Europoje. Remiama yra savanoriška veikla (Lietuvoje ir užsienyje), sezoninis darbas, darbo praktika ir stažuotės, kalbos mokymasis ir net laisvalaikis.

Kelionės
Europos jaunimo portalas europa.eu/youth skelbia Europos Sąjungos iniciatyvą jaunimui „DiscoverEU". Joje gali dalyvauti 18 metų jaunuoliai, norintys pakeliauti po Europos Sąjungos šalis. Skelbiama, kad 15 tūkst. žmonių gali laimėti daugkartinį kelionės bilietą, kuris leis traukiniu (išskirtiniais atvejais lėktuvu) aplankyti iki 4 Europos šalių. Paraiškų teikimas prasideda birželio 12 dieną ir baigiasi birželio 26 dieną.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • „Tallink“ laivu „Romantika“ – tiesioginės kelionės iš Rygos į Saremą ir Alandus

  „Tallink Grupp“ paskelbė, kad šią vasarą vykdys dvi specialias keliones tiesiogiai iš Rygos ir atgal naujais maršrutais – į Alandų salas Suomijoje ir Saremos salą Estijoje – kad keliautojai galėtų pasimėgauti neišbandytomis dienos kelionėmis laiku. Kelionės vyks liepos mėnesį populiariu bendrovės laivu „Romantika", kuris paprastai plaukia Ryga–Stokholmas maršrutu.

 • VšĮ Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro darbas po karantino

  Nuo birželio 17 dienos Lietuvoje buvo atšauktas karantinas. Pirminės sveikatos priežiūros centrai ir kitos gydymo įstaigos suskubo pranešti pacientams, kad, vadovaudamiesi Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – SAM) rekomendacijomis bei nurodymais, prie ankstesnio darbo režimo negrįš – vis dar bus teikiama pirmenybė nuotolinėms konsultacijoms su šeimos gydytojais bei kitais specialistais, o į medicinos įstaigų patalpas ir toliau bus įleidžiami tik užsiregistravę žmonės, prieš tai patikrinus jų temperatūrą, privalomai dėvint apsaugines kaukes ir laikantis saugaus atstumo. Kaip nuo šiol dirbs Utenos pirminės sveikatos priežiūros centras (toliau – Utenos PSPC), „Utenos dienai" papasakojo šios įstaigos šeimos gydytoja Zina Žemčiugova bei komunikacijos specialistė Daiva Pečionė.

 • Šiais metais darbe prarasta 20 žmonių gyvybių

  Valstybinė darbo inspekcija (VDI) per šešis šių metų mėnesius gavo 20 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 50 pranešimų apie nelaimingus atsitikimus darbe, per kuriuos darbuotojai patyrė sunkias traumas. Palyginti su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, žūčių darbe skaičius išliko panašus, o sunkių nelaimingų atsitikimų darbe sumažėjo.

 • Šiemet fiksuojama mažiau nedeklaruoto darbo atvejų

  Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šiais metais, vykdydama nelegalaus (neteisėto) ir nedeklaruoto darbo kontrolę, atliko beveik 3600 inspektavimų.

 • Kad kelionės į svečias šalis neapkarstų

  Nors kelionės dažniausiai yra laukiamos ir atidžiai planuojamos, mažiau patyrusiems keliautojams, skrendantiems į užsienį pirmą kartą, gali būti neramu, ypač jei tenka keliauti savarankiškai ar su mažamečiais vaikais. Specialistai atkreipia dėmesį, kokiais dalykais svarbiausia pasirūpinti iš anksto ir kaip elgtis oro uoste, kad kelionė vyktų sklandžiai ir nekeltų jokių rūpesčių.

 • Pasikeitė leidimų dirbti kitą darbą išdavimo tvarka

  Nuo šių metų pradžios įsigaliojo naujas Valstybės tarnautojų prašymų leisti dirbti kitą darbą pagal darbo sutartį nagrinėjimo, sprendimų priėmimo ir atšaukimo tvarkos aprašas.

 • Ką reikėtų žinoti įdarbinant vaiką ar paauglį?

  Artėjant vasarai vaikai ir paaugliai vis aktyviau ieškosi sezoninių darbų: tokie papildomi laikini darbuotojai aktualūs tampa ir kai kurių sričių įmonėms. Ši įdarbinimo praktika naudinga tiek verslininkams, tiek jauniems žmonėms.

 • Į darbą – kartu su keturkojais augintiniais

  „Į darbą kaip į šventę“, – tokiu posakiu galima apibūdinti penktadienio popietę į darbą atskubėjusius „Lietuvos draudimo“ Utenos skyriaus darbuotojus, kurie į savo darbo vietą atsivedė ir keturkojus draugus. Tiesa, iš pradžių šuneliai kiek baugščiai dairėsi į šalis, tačiau kai kurie po akimirkos įsidrąsinę lakstė iš vieno kabineto į kitą.

 • Uteniškes veža draugystė ir savanorystė

  Sausio mėnesį Lietuvoje jau trečią kartą startavo LRT pristatomas socialinis projektas „Draugystė veža“, kurio pagrindinis tikslas – mažinti atskirtį tarp žmonių su negalia ir jos neturinčiųjų. Organizatoriai dalyvauti projekte ragino draugų poras, kurios turi svajonę gyvai stebėti šiais metais Portugalijos sostinėje vyksiantį „Eurovizijos“ dainų konkursą. „Utenos diena“ kviečia iš arčiau susipažinti su viena iš porų – Utenoje gyvenančiomis draugėmis Sandra Ragaišyte ir Raimonda Gaulyte. Merginos, kurias sujungė noras padėti kitiems, teigė, kad jau dabar jaučiasi nugalėtojomis, nes gyvenimas joms padovanojo didžiausią – draugystės – dovaną.

 • Lietuvos didmiesčiai ir miestai: kur uždirbama daugiausia?

  19 vietą tarp šalies savivaldybių pagal darbo užmokestį užima Utenos rajonas, kuriame gyvena apie 14 tūkstančių dirbančiųjų. Tokius duomenis pirmadienį pateikė Statistikos departamentas. Pavyzdžiui, Panevėžio gyventojų algos skurdesnės nei, tarkim, uteniškių.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1871
Vakar apsilankė:9798
Šią savaitę apsilankė:48344
Šį mėnesį apsilankė:81061
Viso (nuo 2015-02-16):14105053
Šiuo metu naršo:
135
2020-07-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!