Sausio 13-oji Utenoje: pagerbti Lietuvos laisvės gynėjai
AktualijosSausio 13-oji Utenoje: pagerbti Lietuvos laisvės gynėjai
2017 sausio 13, Penktadienis 11:42

Sausio 13-oji Utenoje: pagerbti Lietuvos laisvės gynėjai

Sausio 13-oji Utenoje: pagerbti Lietuvos laisvės gynėjai
 • 18 foto

Penktadienį, sausio 13-ąją, šalyje nuvilnijo renginiai, skirti šiai svarbiai datai, menančiai kruvinuosius Sausio įvykius, atminti. Uteniškiai neliko abejingi ir susirinko prie J. Basanavičiaus paminklo, kur uždegė atminimo žvakutes ir padėjo gėlių.

Lietuvos laisvės gynėjų dienos renginiai Utenoje prasidėjo trečiadienį, kuomet Utenos kultūros centre uteniškiai susirinko į atminimo vakarą, skirtą pagerbti kraštietį Algimantą Kavoliuką, Sausio 13-ąją žuvusį už Lietuvos laisvę.
Penktadienio rytą simbolinės vienybės ir atminimo žvakutės suspindo ne tik mokyklų, bet ir daugelio įstaigų languose – 10 minučių liepsnojančios žvakelės skirtos žuvusiems už šalies laisvę.
Žuvusieji, kurie prieš 26 metus stojo ginti savo tėvynės, buvo pagerbti tylos minute: prie Utenos mieste esančio J. Basanavičiaus paminklo susirinko mūsų rajono valdžios atstovai, Utenos kolegijos bendruomenės nariai, Utenos apskrities Plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės šauliai, visuomenės veikėjai, kurie prie paminklo uždegė atminimo žvakeles ir padėjo gėlių.
Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Šie prieš 26 metus šalį sukrėtę įvykiai gyvi kiekvieno lietuvio širdyje. Daugelis mena 1991 metų sausio 13 dieną, kuomet įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.
Tikrąjį lietuvių tautos ryžtą ir pasiaukojimą parodė 1991 metų Sausio 13-osios įvykiai, pareikalavę nemažai aukų: apie 700 žmonių buvo sužeisti, 14 žuvo. Tai – Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus, Vytautas Koncevičius.

Laikraščio „Utenos diena" inf., Deimantės Kazokaitės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Vyriausybė pritarė: Sausio 13-oji galėtų būti nedarbo diena

  Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta, kad Laisvės gynėjų diena, Sausio 13-oji, galėtų tapti švenčių diena – per ją nereikėtų dirbti. Tiesa, kadangi Lietuva ir taip turi itin daug tokių švenčių dienų, o ekonomikai ir biudžeto surinkimui kiekviena jų turi neigiamos įtakos, rekomenduojama naują laisvą dieną skelbti vietoje jau esamos, dėl kurios sutaria socialiniai partneriai.

 • Sausio 13-osios byla: svarbiausi faktai, įvykę 2019 metais

  Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį Sausio 13-osios byloje: visi 67 kaltinamieji pripažinti kaltais ir nuteisti dėl jiems inkriminuotų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų.

 • Ar jaunimas prireikus gintų Lietuvą?

  Daugiau nei ketvirtį amžiaus – 28 metus – kvėpuojame laisvės oru, nesibaimindami kalbame ir rašome gimtąja kalba, drąsiai reiškiame savo nuomonę. 1991 metų sausio 13-os naktį iškovotą laisvę kiekvienas suvokiame savaip. 28-ą kartą minėdami Laisvės gynėjų dieną nusprendėme užrašyti jaunosios kartos – nepriklausomybės vaikų – mintis apie tėvynę, nevaržomą gyvenimą, ateitį. Kalbėjomės su Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos abiturientais.

 • Laisvės gynėjų dienos minėjimas tapo gražia tradicija

  Utenos „Saulės" gimnazijos mokiniai ir mokytojai istorinę Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – minėjo prisijungdami prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija". Taip siekiama prisiminti prieš 26 metus vieningą Lietuvos piliečių siekį apginti atkurtos valstybės nepriklausomybę.

 • Daugailiškis laisvės gynėjas – po tanku kritęs tėvas, vyras, brolis, sūnus

  Sausio 11-ą Utenos kultūros centre buvo surengtas atminimo vakaras „Lyg tai įvyko vakar...", skirtas mūsų kraštiečiui Algimantui Petrui Kavoliukui, žuvusiam už Lietuvos laisvę, pagerbti. Vakarą, kurį vedė režisierė Vida Kairienė, sušildė mokinių įžiebtos žvakių liepsnos, kraštiečių poetų eilės, muzikos kūriniai ir atsiminimai, kuriais dalijosi Daugailiuose augusio tautos didvyrio artimieji, net ir praėjus ketvirčiui amžiaus nuo šalį sukrėtusių įvykių vis dar sunkiai tramdantys ašaras.

 • Sausio 13-oji Utenoje: bus degamos žvakutės, rengiamas atminimo vakaras

  Laisvės gynėjų dienai paminėti Utenoje netrūks renginių – uteniškiai bus pakviesti į atminimo vakarą „Lyg tai įvyko vakar..." ir uždegti atminimo žvakutę žuvusiems už Lietuvos laisvę.

 • Istoriniams Sausio 13-osios įvykiams atminti – išskirtinis dėmesys

  Utenos „Saulės" gimnazijos mokiniai ir mokytojai istorinę Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – minėjo prisijungdami prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija". Taip siekiama prisiminti prieš 25 metus vieningą Lietuvos piliečių siekį apginti valstybės nepriklausomybę.

 • Utenoje vyksta renginiai Sausio 13-osios įvykiams atminti

  Vakar, sausio 12-osios vakarą, prie atminimo laužo ir skvere prie paminklo Jonui Basanavičiui Utenoje buvo paminėta sausio 13-oji, prieš 25-erius metus sukrėtusi pasaulį. Tuomet sovietų armijos kariuomenė Vilniuje puolė strateginius šalies objektus, o beginkliai žmonės juos gynė. Tąkart nebuvo išvengta ir aukų.

 • Languose sužibo žvakutės Laisvės gynėjams

  Sausio 13-osios rytą valstybinėse įstaigose ir mokyklose prie langų buvo uždegtos Laisvės gynėjų atminimui skirtos žvakutės, o tiems, kuriems ši šalies istorijos data yra svarbi, prisisegė neužmirštuolės žiedą prie savo širdies. Tai atminties ir pagarbos ženklas. Taip šiandien tautiečiai prisijungė prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija".

 • Nepaisydamas gausaus metų kraičio, ginti tėvynės stotų ir šiandien

  25 metai, arba ketvirtis amžiaus, – būtent tiek laiko kvėpuojame laisvu oru, nieko nebijodami kalbame ir rašome gimtąja kalba, drąsiai reiškiame netgi aštrią it peilio ašmenys nuomonę. Trylika tvirtų Lietuvos ąžuolų šaltą sausio 13-os naktį nepabūgo plikomis rankomis kovoti už tautos laisvę ir nepriklausomybę. Gležna liepaitė buvo negailestingai sutraiškyta priešo tanko, šimtai žūtbūtinės kovos dalyvių, iš arti žvelgusių mirčiai į akis, patyrė sužalojimų. Sausio 13-ą budėjo visa Lietuva. Taikiai nusiteikę žmonės rinkosi šalia Vilniaus televizijos bokšto, Aukščiausiosios Tarybos, saugojo svarbias mažesnių miestų institucijas – paštą, bankus, įmones. Kruvinųjų įvykių sūkuryje tąkart atsidūręs uteniškis Antanas Dinsmanas sutiko „Utenos dienai" papasakoti, ką atmintyje paliko šuoliais bėgantis laikas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6116
Vakar apsilankė:7238
Šią savaitę apsilankė:44914
Šį mėnesį apsilankė:55728
Viso (nuo 2015-02-16):14322888
Šiuo metu naršo:
62
2020-08-08
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!