Atmintinė nėštumą planuojančioms ir jau besilaukiančioms

Planuojant pirmagimį daugeliui moterų kyla klausimų – kaip tinkamai pasiruošti nėštumui, pasirūpinti tiek savo, tiek būsimo vaikelio sveikata, kaip dažnai lankytis pas gydytojus. Utenos „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė Živilė Sabonytė-Balšaitienė pažymi, jog žinant atsakymus į dažniausius klausimus nėštumo laikotarpis gali praeiti daug sklandžiau.

Kiekvienai moteriai bent kartą per metus rekomenduojama apsilankyti pas akušerį-ginekologą, laiku atlikti gimdos kaklelio citologinį tepinėlį pagal Lietuvoje galiojančią gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programą. Visoms vyresnėms nei 25 metų nėščiosioms, kurioms jis nebuvo atliktas per pastaruosius trejus metus, reikėtų tyrimą atlikti nėštumo pradžioje.

Planuojant nėštumą svarbu nepamiršti ir infekcinių ligų rizikos bei nuo kai kurių iš jų pasiskiepyti. Nustatyta, jog nėštumo metu vėjaraupiais suserga 2–3 iš 1000 nėščiųjų. Verta nepamiršti pasiskiepyti ir nuo sezoninio gripo ir COVID-19 infekcijos, kokliušo, ŽPV, hepatito A ir B, stabligės, pneumokoko ir meningokoko.

„Bet kuri moteris turėtų laikytis sveikos gyvensenos principų bei vartoti reikalingus maisto papildus tiek planuodama nėštumą, tiek jo pradžioje. Svarbiausias iš jų yra folio rūgštis, kuri itin reikšminga vaisiaus vystymuisi, jo augimui bei raidai“, – teigė Ž. Sabonytė-Balšaitienė.

Prireikus, būsimai mamai taip pat gali būti atliekami šlapimo pasėlio, ŽIV ir sifilio tyrimai, taip pat svarbu nustatyti kraujo grupę ir rezus antikūnius.

Vizitai pas gydytojus specialistus

Planuojant kūdikį ir pastojus moters būklę turi įvertinti šeimos gydytojas, taip pat būtina nuvykti pas odontologą.

„Jeigu moteris serga kvėpavimo, virškinimo, šlapimo takų, odos, nervų ar endokrininės sistemos ligomis, ji turi pasikonsultuoti su šių sričių specialistais, nes tik taip galima išvengti komplikacijų. Turimos ligos leidžia įvertinti rizikas gimdymo metu ar po jo, tinkamai tam pasiruošti, skirti ar pakoreguoti reikalingus medikamentus“, – minėjo Ž. Sabonytė-Balšaitienė.

Nėštumo metu labai svarbūs reguliarūs apsilankymai pas nėščiųjų priežiūros specialistą. Pirmasis apsilankymas turėtų įvykti iki 10-os nėštumo savaitės, antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus reikėtų apsilankyti po 2–3 kartus.

„Nėštumo metu itin svarbūs du vaisiaus ultragarsiniai tyrimai – pirmąjį ir antrąjį nėštumo trimestrą nustatytu laiku, įvertinant vaisiaus būklę bei raidą. Esant indikacijoms, gali būti atliekami genetiniai tyrimai“, – sakė gydytoja akušerė-ginekologė.

Vizitų metu būsimai mamai taip pat matuojamas arterinis kraujospūdis ir gimdos dugno aukštis, vertinamas vaisiaus širdies ritmas bei vaisiaus padėtis.

Kaip sumažinti nėštumo simptomus?

Nėštumo metu moterys patiria įvairių simptomų, iš kurių dauguma yra susiję su hormonų pokyčiais, sutrikimus gali lemti ir didėjanti gimda. Dažniausiai moterys skundžiasi bendru nuovargiu ir miego sutrikimais.

Beveik 90 proc. nėščiųjų vargina pykinimas ir vėmimas, kartais moteris šie nusiskundimai lydi ir iki trečiojo nėštumo trimestro, o 5 proc. jų net iki nėštumo pabaigos.

Didėjanti gimda ir virškinimo hormonų pokyčiai siejami su didesne nėščiųjų rizika sirgti hemorojumi, jis nustatomas apie 40 proc. besilaukiančių moterų, o vidurių užkietėjimas vargina apie trečdalį nėščiųjų ir kartais net 50 proc. moterų po gimdymo.

Didėjantis nėščiosios kūno svoris bei auganti gimda siejami su dažnesniais nugaros sąnarių skausmais, nėštumo metu ir po gimdymo atsirandančiu šlapimo ar net išmatų nelaikymu.

„Kiekviena moteris sau gali padėti – svarbu skirti pakankamai laiko poilsiui, ypač miegui, daugiau laiko leisti gryname ore. Fizinis aktyvumas skatina žarnyno judesius, gerina kraujotaką bei stiprina dubens srities bei nugaros apatinės dalies raumenis. Reguliariai sportuoti svarbu jau planuojant nėštumą, nes tai leidžia išvengti naujagimio sveikatos komplikacijų bei yra naudinga motinos sveikatai. Vidutinis sportinis aktyvumas yra reikalingas bei rekomenduojamas ir nėščiosioms“, – teigė „Kardiolitos klinikų“ gydytoja akušerė-ginekologė Ž. Sabonytė-Balšaitienė.

Tel. +370 620 33383

Utenos „Kardiolitos klinikos“ J. Basanavičiaus g. 54, Utena

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas