Kaimyniniame rajone archeologai atrado prieš 3,5 tūkst. metų įsikūrusią gyvenvietę

Lietuvos istorijos instituto archeologė dr. Agnė Čivilytė ir doktorantas Vytenis Podėnas, įgyvendindami Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą mokslininkų grupės projektą ,,Vėlyvojo bronzos amžiaus (1100–500 m. pr. Kr.) ekonomika rytiniame Baltijos jūros regione: naujo modelio link“, atrado senosios gyvenvietės vietą ir gausybę istorinių radinių Mineikiškių piliakalnyje (Zarasų r.). Mineikiškių piliakalnis datuojamas I tūkst. pr. m. e. – I tūkst. pr., mokslininkų buvo žvalgytas 1949 ir 1972 metais. Vadovaujantis šiais žvalgybiniais tyrimais buvo spėjama, jog čia galima būtų aptikti senosios gyvenvietės pėdsakus.


Archeologė dr. Agnė Čivilytė pasakojo, jog tokio tipo gyvenvietės atradimas, kai archeologinėje aikštelėje matomas aiškus medinės rąstelių tvoros fragmentas, yra retas reiškinys. ,,Geriausiai tokie vaizdai atsiskleidžia nuo pakeliamo į dangų drono,“ – sakė dr. Agnė Čivilytė. Mokslininkė supažindino su pristatomojo laikmečio žmonių gyvenimo būdu, kai pagrindiniais keliais buvo vandens keliai (šalia Mineikiškių piliakalnio teka upė Nikaja, priklausanti Dauguvos baseinui), dominavo gyvulininkystė (auginamos maistui kiaulės, ožkos), dirbiniai iš kaulų, ragų, akmens. Kasinėjimų metu Mineikiškių piliakalnyje rasti gyvulių kaulai (manoma, jog buvo valgoma ir arkliena), kaulinės adatos, raginis vinis, įvairių formų akmeniniai kirvukai (vienas baltų smilčių vaikiškas (be paskirties, kaip galimas suaugusiųjų veiklos kopijavimas), kauliniai amuletai su skylute, žvėrių dantys.

Mokslininkai taip pat aptiko akmeninį karo kirvį su dviem brūkšniais. Tai gali liudyti, jog jis priklauso skandinaviškai kultūrai, rastos ir formos lieti metalui – visi šie radiniai įrodo, jog ir Baltų žemėse prieš 3,5 tūkst. metų gyvenę žmonės pažino metalo liejimo techniką, palaikė ryšius su Skandinavijos žemių gyventojais, dirbiniai iš metalo buvo lyg ano laikmečio pinigai, mainų objektas. Baltijos gentys parduodavo gintarą. Kol kas nei gintaro, nei metalo Mineikiškių piliakalnio senojoje gyvenvietėje nerasta.

Archeologiniai kasinėjimai senojoje gyvenvietėje bus tęsiami ir ateityje.

Zarasų r. savivaldybės administracijos inf. ir nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas