Pastaraisiais metais lyčių vaidmenys ir galimybės supanašėjo ne tik politinėje ir socialinėje plotmėje, bet ir mados pasaulyje. Jau kelis metus iš eilės galima pastebėti, kad „unisex“ rūbai vis labiau populiarėja – anksčiau daugiausiai matomi šiuolaikinių dizainerių kolekcijose, šiandien jie jau atkeliavo ir į greitosios mados parduotuves prekybos centruose. Juvelyrikoje ši tendencija taip pat vis labiau pastebima.

Ką reiškia „Unisex“?
Terminas „unisex“, lietuviškai verčiamas kaip „uniseksas“, nurodo į tai, kad daiktas yra skirtas abiems lytims – tiek vyrams, tiek moterims. Šiuo atveju „unisex“ drabužiai arba juvelyrika – tokie drabužiai ir papuošalai, kuriuos gali nešioti abi lytys. Pirmą kartą šis terminas buvo pavartotas 1968 metais savaitiniame JAV žurnale „Life“. Tokios aprangos idėja kilo septintojo dešimtmečio hipių judėjimo ir aštuntojo dešimtmečio moterų išsilaisvinimo kontekste. Įdomu tai, kad 19 amžiaus pabaigoje amerikiečių autorei Annai Bowman Dodd romane iškėlus mintį, jog kažkada vyrai ir moterys rengsis vienodai, ji buvo palaikyta distopine.
Iš aprangos į juvelyriką
Kad tradiciniai lyčių vaidmenys ir įsivaizdavimas, kaip turėtų rengtis moteris ar vyras, persipynė, geriausiai matyti iš pasaulinių įžymybių įvaizdžių. 2019 metais dainininkas ir aktorius Billy Porter, ant „Oskarų“ raudonojo kilimo pasirodęs su įspūdingu smokingu / suknele, visus pribloškė ir sulaukė milžiniško žiniasklaidos dėmesio. Vėliau, 2020 metais, atlikėjas Harry Styles tapo pirmuoju vyru, patekusius ant JAV „Vogue“ viršelio – ten pozavo su ilga, puošnia suknele. O moterų madoje, atvirkščiai, atsirado daug „oversized“ rūbų, švarkų, griežtos linijų, masyvių batų, labai išpopuliarėjo kostiumai – viskas, kas anksčiau tradiciškai priklausė vyriškiems drabužiams.
Natūralu, kad pasikeitus drabužių tendencijoms, pradėjo keistis ir aksesuarų mados – kuriama vis daugiau „unisex“ papuošalų, kuriuos gali nešioti tiek vyrai, tiek moterys. Beje tas pats atlikėjas Harry Styles „Brits“ muzikos apdovanojimuose 2020 metais ant podiumo pasirodė su perlų vėriniu, tarsi savo pavyzdžiu teigdamas, kad reikėtų užmiršti tradicinius vyrų ir moterų vaidmenis, o suknelės ar perlų dėvėjimas nešiojimas nepadaro tavęs mažiau vyrišku.
„Unisex“ juvelyrikos pradžia
Ryškiausią pradžią „unisex“ juvelyrikos įsitvirtinimui rinkoje davė naujoji prabangaus itališko prekės ženklo „Bulgari“ dirbinių kolekcija, o tiksliau – sėkmingos kolekcijos, sukurtos dar 1999 metais, „BZero1 Rock“ papildymas. Tai buvo pirmieji „Bulgari“ papuošalai, kuriuos kūrėjai oficialiai įvardino kaip „unisex“. Žiedai, apyrankės ir auskarai, įkvėpti senovės Romos, yra monumentalūs, stambių raštų, vientisi, nėra daug smulkių detalių, kurios „apkrautų“ bendrą vaizdą.
Auskarų tendencijos
Auskarai iš aukso ar sidabro „unisex“ juvelyrikoje šiemet pirmauja – vyrauja prigludę auskarai arba stambūs žiedeliai. Prigludę auskarai gali pasirodyti nuobodūs, tačiau galima rinktis įvairias geometrines formas, jas maišyti tarpusavyje, skirtingose ausyse nešioti skirtingus auskarus. Žiedeliai (angl. hoops) – nesenstanti klasika. Tai universaliausi auskarai, kuriuos turbūt ir prieš „unisex“ madą daugiausiai nešiojo tiek vyrai, tiek moterys. Juvelyrikos tendencijose vyrauja stambesni žiedeliai, minimalizmas, jokių ryškių spalvų. Norint ne tokių stambių auskarų, galima rinktis arčiau ausies priglundančius žiedelius, angliškai vadinamus „huggies“.
Kaklo papuošalai
Kaklo papuošalų mados šiek tiek ryškesnės nei auskarų – populiarus atlikėjas Zayn Malik, tapęs „unisex“ juvelyrikos prekinio ženklo „Martyr“ veidu, puošiasi spalvingais pakabučiais su deimantais ir kitais brangakmeniais. Ryškių papuošalų gerbėju būtų galima pavadinti ir aktorių Timothée Chalamet. Kad perlai skirti ne tik moterims, įrodė ne tik atlikėjas Harry Styles, bet ir „Comme des Garçons“ prekinis ženklas kartu su japonų perlų juvelyru Mikimoto. Kartu jie sukūrė septynių perlų karolių kolekciją, kaip patys sakė, negalvodami apie tai, ar juos nešios moteris, ar vyras. Tokios kolekcijos yra visai kitokia „unisex“ juvelyrikos iliustracija, bet tai suteikia daugiau įvairovės ir pačiam „unisex“ suvokimui – tai, kad papuošalai gali būti nešiojami tiek vyrų, tiek moterų, nebūtinai reiškia, kad jie privalo būti tamsių, neutralių spalvų, minimalistinio dizaino. Ryškios spalvos ir žėrintys deimantai puikiai gali tikti ir vyrams.
Žiedų mados
Kalbant apie žiedus, tikrai neprašausite su masyviais, grubiais juvelyrikos dirbiniais. Kad ir koks būtų populiarus metalas, auksiniai žiedai visada lieka mados viršūnėje (Pavyzdžiui, anksčiau jau minėta „Bulgari“ kolekcija). Žiedai yra ta įvaizdžio detalė, kurią turbūt lengviausiai galima padaryti tinkamą nešioti ir vyrams, ir moterims. Beje, kaip ir kaklo papuošalai, taip ir žiedai – iškyla vis ryškesnių, žiedų su akutėmis tendencija. Šį sezoną labai populiaru nešioti ant rankos ne vieną žiedą, o kuo daugiau, derinti juos tarpusavyje.
Galvodami apie „unisex“ žiedus turbūt dažnai prisimename ir kitą žiedo kaip papuošalo funkciją – jis ne tik puošia, bet ir simbolizuoja dviejų žmonių santuoką. Dar prieš „unisex“ madą vestuviniai žiedai buvo tas papuošalas, kurį nešiodavo tiek vyras, tiek moteris. Dažnai šie papuošalai būdavo visiškai vienodi, dabar jau beveik visada moters žiedas yra elegantiškesnis, plonesnis, su akute, o vyro stambesnis ir minimalistinis.