Stebėsime didžiausią per 16 metų dalinį Saulės užtemimą

Visiški Saulės užtemimai toje pačioje Žemės rutulio vietovėje matomi gana retai. Šiemet kovo 20 dieną, penktadienį, galėsime pasigrožėti apie 70–80 proc. uždengtos Saulės vaizdu. Per pastaruosius 16 metų tai bus didžiausias Lietuvoje matomas dalinis Saulės užtemimas. Lietuvoje paskutinį kartą visiškas užtemimas buvo matomas tik 1954 m., o kito dar mažiausiai 85 metus nematysime.

Vilniuje dalinis užtemimas prasidės 10 val. 55 min. vietos laiku, 12 val. 4 min. pasieks maksimumą. Tuo metu Mėnulis užstos apie 73 proc. Saulės disko. Dalinis užtemimas baigsis 13 val. 14 min. Klaipėdoje Saulės užtemimas prasidės ir baigsis anksčiau – atitinkamai 10 val. 51 min. ir 13 val. 10 min., o užtemimo dydis bus beveik 78 proc.
VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijoje šį užtemimą stebėsime su specialiu teleskopu, taip pat bus skaitoma paskaita apie Saulę, demonstruojami filmai astronomine tematika. Observatorijoje užtemimu bus galima gėrėtis nuo 10:55 min iki 13:14 val.
Šiuo metu Saulė yra nurimusi, labai didelių ir aktyvių dėmių, tokių kaip pernai per dalinį Saulės užtemimą, vykusį spalio 23 dieną, nematyti. Tada Saulėje buvo susidariusi labai aktyvi, net šešis stipriausios X klasės žybsnius išspinduliavusi AR2192 dėmių grupė. Dabar Saulės diske matomos dvi dėmių grupės. Vienoje susispietusios devynios dėmės, kitoje – tik dvi.
Kitas daug mažesnis dalinis Saulės užtemimas Lietuvoje bus matomas 2021 metais.
Norintys stebėti šį neįprastą kosminiu reiškinį, visų pirma turi pasirūpinti akių apsaugos priemonėmis tam, kad nebūtų pažeistos akys.

Parengta pagal Vilniaus universiteto pateiktą inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas