Mūsų namai pilni įrangos, be kurios patogios kasdienybės tiesiog neįsivaizduotume. Vienas tokių prietaisų – skalbimo mašina. Ji sutaupo begales laiko ir energijos, kurių reikėtų varginančiam skalbimo procesui. Aptarkime istoriją: kaip skalbiniai buvo įveikiami anksčiau ir kieno dėka šiandien galime džiaugtis gerokai lengvesne namų ruoša?
Senovės išmintis: vanduo ir mechaninis poveikis
Drabužių, patalų ir kitokios tekstilės švarai palaikyti nuo senų laikų naudoti labai panašūs sprendimai. Nepriklausomai nuo pasaulio vietos, skalbinių receptas buvo panašus: vanduo (pageidautina karštas) ir fizinė jėga.
Ilgainiui procesui pritaikytos cheminės priemonės, tokios kaip pelenai, muilas. Tačiau ir šiuo atveju neišvengiamai teko mirkyti skalbinius, o paskui – juos trinti ar net daužyti (velėti). Paprasčiau elgėsi nebent jūrininkai, tinklą su skalbiniais įleidę į vandenį, o po tam tikro nuplaukto atstumo – tiesiog juos ištraukę ir išdžiovinę.
Itin vargingose šalyse panašius skalbimo įpročius galima pamatyti ir dabar. Dažniausiai tai – moterų darbas. Jos neša didžiulius kubilus skalbinių prie upės, kur laukia ilga diena velėjimo ir skalavimo.
Gali pasirodyti keista, tačiau Lietuvoje net XX amžiaus pradžioje dar teko vargti skalbiant rankomis. Tam naudotos specialios lentos, kurių iškilios vietos puikiai tiko velėjimui. Visgi buities palengvinimo itin buvo laukiama.
Perversmas – lėtas ir tik nuo 17 amžiaus
Ankstyviausi išlikę šaltiniai nurodo, kad pirmosios skalbimo mašinos išrastos dar 17 amžiuje. Tiesa, duomenų, kaip jos atrodė ar veikė, nėra išlikę. Daugiau žinių turime apie 1852 m. viename Londono žurnale pristatytą įrenginį. Jis buvo sudarytas iš medinio kubilo su menturiu, skirtu skalbiniams sukti ratu.
Toks prietaisas tapo įkvėpimo šaltiniu daugeliui kitų išradėjų. Jie, norėdami palengvinti darbą, vis tobulino sprendimus. Galiausiai 1910 metais amerikietis A. J. Fišeris patentavo elektra varoma skalbimo mašiną. Nors ji, kaip ir ankstesni prototipai, dar nebuvo tobula, privalumai ir patogumai nusvėrė trūkumus.
Reikėjo nemažai laiko pokyčiams – ne tik kūrėjų galvose, bet ir visuomenėje. Atsiradus mechaninėms mašinoms, be darbo liko nemažai skalbėjų. Be to, prie naujųjų įrenginių reikėjo pratintis. Jie buvo brangūs, sunkiai prieinami. Net ir elektrinės skalbyklės situacijos iškart nepagerino – juk elektros įvedimas pasaulyje truko ne vieną dešimtmetį.
Laimei, pokyčiai nesustojo. Dėl žmonių noro gyventi patogiau, turėti daugiau laisvo laiko šiandien galime džiaugtis išties įspūdingais prietaisais. Jie patys parenka tinkamiausią skalbimo programą pagal audinių tipą, turi apsaugas nuo vaikų, taupo elektrą bei vandenį ir užtikrina skalbinių švarą. Tad ir kokybiškos, ilgaamžės skalbimo mašinos kainos neturėtų stebinti. Juk tai – investicija į gerokai maloniau leidžiamą laiką ir kasdienybę be papildomų rūpesčių.