Per šias Kalėdas planuojate nudžiuginti savo vaiką taip lauktu pirmuoju išmaniuoju telefonu? Vaikams vis daugiau laiko praleidžiant skaitmeniniame pasaulyje, svarbu nepamiršti pasirūpinti, kad jie skaitmeninėmis galimybėmis naudotųsi saugiai. „Telia“ pateikia patarimus visiems Kalėdų Seneliams, kaip tinkamai paruošti jau patį pirmąjį išmanųjį telefoną, kurį mažieji ras po eglute.
„Būdami atsakingais tėvais, savo vaikui turbūt neleistume naktį vienam vaikščioti miesto gatvėmis, bet kartais net nesusimąstome, kad telefone jo tyko ne ką mažiau pavojų. Jį naudodamas mažametis visai to nesuvokdamas gali savo sveikatos sąskaita piktnaudžiauti naudojimosi laiku, prisisiųsti kenksmingų programėlių ar lengvai nuklysti į suaugusiesiems skirtas svetaines. Gera žinia ta, kad norint apsisaugoti nuo visų šių rizikų, pakaks skirti vos keletą minučių pirminiam vaiko telefono nustatymui ir vėliau kartas nuo karto užmesti akį į jo veiklą kibernetinėje erdvėje“, – teigė „Telia“ tvarumo projektų vadovė Indrė Bimbirytė-Yun.
Neskolinkite nuosavų paskyrų
„Telia“ atstovė pastebi, kad pirmojo vaiko telefono nustatymo metu paprašyti įvesti „Google“ ar „Apple“ paskyros duomenis tėvai susigundo pridėti savąją. Aplikacijų parduotuvėse išsaugoti suaugusiųjų mokėjimo kortelių duomenys mažamečiui gali leisti paslapčia įsigyti mokamų žaidimų ir jų papildinių, kas mėnesio pabaigoje gali virsti už galvos griebtis verčiančia banko sąskaita.
Teisingas kelias būtų pasinaudoti atitinkamai „Android“ ir „Apple“ telefonams skirtomis „Google Family Link“ ir „Family Sharing“ funkcijomis, kurios leis sukurti su tėvų paskyromis visiškai susietą vaiko paskyrą.
Blokuokite žalingą turinį ir neleiskite piktnaudžiauti
Ne paslaptis, kad mokyklinio amžiaus vaikai yra labai smalsūs, todėl gavę pirmąjį savo telefoną ir pasinėrę į interneto platybes jose gali nardyti pernelyg ilgai bei galiausiai nukeliauti netinkama kryptimi.
„Pasinaudodami „Google Family Link“ ir „Family Sharing“, tėvai gali įjungti turinio filtravimą. „Apple“ įrenginių vartotojams reikėtų pasinaudoti vaiko telefone esančiais „Screen Time“ nustatymais, aktyvuoti „Content & Privacy Restrictions“ funkciją ir jos parinktyse nustatyti, ką blokuoti. „Android“ įrenginių savininkai tai gali atlikti „Google Family Link“ programėlėje įjungę „SafeSearch“ funkcionalumą. Šie abiejų operacinių sistemų įrankių rinkiniai tėvams taip pat leis nesunkiai įvesti naudojimosi laiko limitus įvairioms aplikacijoms ir prireikus juos pratęsti“, – rekomenduoja I. Bimbirytė-Yun.
Pasak pašnekovės, tėvams nepakanka riboti ekrano laiko, nes pavojai gali slypėti ir pačiose vaikų naudojamose programėlėse. Siekiant išvengti kenkėjiškų aplikacijų, mažuosius reikėtų mokyti aplikacijas siųstis tik iš oficialių „Play Store“ ir „App Store“ parduotuvių bei naršant internete nespausti ant įvairių programėlių reklamų. Tuo metu prieš kiekvienos naujos programos ar žaidimo atsisiuntimą tėvai turėtų patikrinti jo kūrėjų nustatytą amžiaus ribojimą ir vartotojų atsiliepimus, o aplikaciją įsidiegus – jos prašomus suteikti leidimus.
I. Bimbirytė-Yun apibendrino, kad svarbiausia visada prisiminti, jog išmanusis įrenginys niekada neatstos tikro bendravimo. Tad net ir taisyklingai paruošus išmanųjį vaiko įrenginį naudoti, svarbu atvirai kalbėtis su vaiku aptariant, ko jis tikisi šiuo naudodamasis.
„Kartu su vaiku aptarkite taisykles, kaip šeimoje bus naudojamasi išmaniaisiais įrenginiais. Įtraukdami į šiuos pokalbius vaikus, suteiksite jiems galimybę jaustis susitarimo dalimi – kad tai nėra tik tėvų nustatytos ribos. Vaikams yra svarbu suprasti, kodėl reikalingi tam tikri saugumo nustatymai, o net ir juos apėjus žinoti, kad su tėvais visada gali apie tai pasikalbėti“, – dalijosi pašnekovė.
Daugiau naudingų patarimų tėvams galite rasti https://www.telia.lt/skaitmenines-pazangos-centras/vaiku-saugumas-internete.
„Telia“ inf.