Sankabos komplektas
Sankaba yra labai svarbus komponentas transporto priemonėse su mechanine pavarų dėže. Tai tarpinis elementas tarp variklio ir transmisijos. Jis reikalingas tam, kad variklis ir pavarų dėžė būtų tolygiai sujungiami veikiant skirtingiems sukimo momentams, pavyzdžiui, judėjimui iš vietos, sustojimui, pavarų perjungimui greitėjant ar lėtėjant. Kai vairuotojas paspaudžia sankabos pedalą, variklis yra laikinai atjungiamas nuo važiavimo momento perdavimo ratams ir automobilis rieda laisvąja eiga. Kai perjungiama pavara ir po truputi atleidžiamas sankabos pedalas, ji pradeda perduoti variklio sukimosi momentą pavarų dėžei, iš kuriuos jis toliau perduodamas į ratus. Patį sankabos mazgą sudaro smagratis, sankabos diskas, išminamasis guolis ir diskatorius. Tad, kaip matome, šiame komponente tikrai pakanka dalių, kurios yra nuolat judančios ir veikiamos nemažų apkrovų, ir kurias laikui bėgant gali tekti pakeisti – su tuo ir padės sankabos komplektas.
Kam naudojamas sankabos komplektas
Kaip galima nuspėti iš pavadinimo, sankabos komplektas naudojamas, kai reikia atlikti sankabos mazgo remonto darbus. Komplektas patogus tuo, kad į jį įtraukta dauguma reikalingų dalių, kurios puikiai dera viena su kita, kas ženkliai paspartina ir palengvina remonto darbus. Be to, daugelis sankabos komponentų turi labai panašų tarnavimo terminą, todėl sugedus vienam rekomenduojama iš karto pakeisti ir susijusias dalis, kad vėliau netektų pakartotinai kreiptis į specialistus ir dar kartą ardyti mazgą.
Kas sudaro sankabos komplektą
Sankabos komplekto pakuotės turinys gali kažkiek skirtis priklausomai nuo gamintojo ir jūsų automobilio modelio. Įprastai, rinkinį sudaro:
• Sankabos diskas;
• Sankabos apsaugos;
• Išminamasis guolis;
• Sutepimo medžiagos dalių montavimui.
Tačiau prekyboje yra ir komplektų, pavyzdžiui, be išminamojo guolio, todėl prieš įsigyjant sankabos komplektą įdėmiai perskaitykite, kas yra įtraukta į jo sudėtį. Sankabos komplekto kaina priklauso nuo dalių skaičiaus, gamybai naudotų medžiagų kokybės, taip pat jūsų automobilio prekės ženklo ir populiarumo (t. y., kuo labiau paplitęs yra jūsų automobilis, tuo daugiau tokios rūšies prekių bus prieinama, kas taip pat turi įtakos kainai). Sankabos komplektai taip pat gali būti suskirstyti į aukštesnės klasės produktus, pvz., Luk, Sachs, ir vidutinės klasės, pvz., Valeo, JapanParts ir kt.
Kada ir kodėl reikia keisti sankabos rinkinį – pagrindiniai gedimai
Automobilių gamintojai sankabos komplektą rekomenduoja keisti kas 100 000 – 150 000 km ridos. Žinoma, tai labai apibendrintas skaičius ir tikslios informacijos reikėtų ieškoti jūsų automobilio vartotojo vadove.
Sankabos komplektas įprastai yra pravartus įvykus didžiajai daliai iš dažniausiais pasitaikančių sankabos gedimų. Tarp tokių galima įvardinti frikcinių antdėklų nusidėvėjimą, disko deformaciją ar traškėjimą, dantukų nusitrynimą, išminamojo guolio gedimus, diafragmos spyruoklės lūžimą, slėginės plokštės gedimą, persikreipimą ar deformaciją. Dažniausiai visi šie gedimai nutinka tuo atveju, jeigu vairuotojas nesilaiko sankabos naudojimo rekomendacijų, pavyzdžiui, nuolat laiko koją ant sankabos pedalo, dažnai stabdo atjungus sankabą, kai artėjama prie šviesoforo (riedant laisvąja eiga), staigiai pajuda iš vietos ir pan. Žinoma, kartais ankstyvas dalių nusidėvėjimas gali pasireikšti ir dėl kitų priežasčių, tarkim tepalų patekimo ant dalių paviršiaus, kai sutrinka pavarų dėžės ar variklio komponentų sandarumas.
Yra keli pagrindiniai požymiai rodantys, kad galbūt atėjo laikas atlikti sankabos remontą:
• Automobilis pradeda trūkčioti, o sankaboje girdisi barškėjimas ar bildėjimas, kai važiuojama lėtai;
• Sankabos pedalo laisvos eigos padidėjimas arba jo vibracijai;
• Padidėjusios kuro sąnaudos, suprastėjusios transporto priemonės dinaminės savybės;
• Neįprastas kvapas salone, kuris dažniausiai sklinda dėl svylančio sankabos disko;
• Dažnas variklio perkaitimas.
Jeigu pastebėjote bent vieną iš aukščiau išvardintų požymių, protingiausias sprendimas būtų kreiptis į specialistus ir atlikto jūsų transporto priemonės sankabos diagnostiką.
Kaip išsirinkti sankabos rinkinį
Norint, kad sankaba tarnautų kuo ilgiau, komponentus visada reikia rinktis taip, kad jie visiškai atitiktų jūsų automobilio techninius reikalavimus ir eksploatavimo sąlygas. Pavyzdžiui, prekyboje galima rasti sankabos komplektų įprastoms ir sportinėms sankaboms. Skirtumas tarp jų – gamybai naudojamos medžiagos. Pavyzdžiui, įprastos sankabos frikciniai antdėklai gaminami iš mišinio su organinėmis dalimis, dėl ko jie užtikrina švelnų pavarų perjungimą ir prieinamą kainą, tačiau kartu sutrumpėja ir tarnavimo laikas. Tokie komponentai naudojami daugelyje transporto priemonių.
Sportinėse sankabose naudojamos brangesnės medžiagos – metalo keramika, sintetinis arba anglies pluoštas. Jos pasižymi didesniu trinties koeficientu ir dėl to pagerina dinamines savybes bei leidžia staigiai pajudėti iš vietos. Tokio tipo sankabos nelabai tinka kasdieniam naudojimui, kadangi apkrauna smagratį ir transmisiją, taip ženkliai suprastėja vairavimo komfortas. Jų kaina irgi yra ženkliai didesnė.
Rinkdamiesi sankabos komplektą taip pat nepamirškite, kaip jau buvo paminėta, atkreipti dėmesio į jo turinį. Komplektas gali būti skirtas vieno ar dviejų diskų sankaboms. Taip pat būtina patikrinti, kad komplekte esančių diskų diametras ir forma atitiktų jūsų automobilyje sumontuotos originalios įrangos savybes. Priešingu atveju, komponentų nebus įmanoma sumontuoti.
Informacijos šaltiniai:
https://www.automobiliudalys24.lt/autodalys/sankabos-komplektas
https://www.autoreviu.lt/straipsniai/lengvojo-automobilio-sankabos-ir-ismynimo-guolio-keitimas